موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/19738 :کد

0

ایران مسیر مبتنی بر استقلال جویی راباقدرت طی کرده است

  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ — ۰۹:۱۳
تعداد بازدید : ۲۴۲   
 تحلیل ایران -ایران مسیر مبتنی بر استقلال جویی راباقدرت طی کرده است

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورایعالی امنیت ملی دراجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: برغم افت وخیزهایی که در اجرای اصول ثابت سیاست خارجی جمهوری اسلامی در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب...

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورایعالی امنیت ملی دراجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: برغم افت وخیزهایی که در اجرای اصول ثابت سیاست خارجی جمهوری اسلامی در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته است، مسیر مبتنی بر استقلال جویی ، آزادی طلبی و ارتقاء نقش وجایگاه جمهوری اسلامی در داخل و در عرصه منطقه ای وبین المللی با قدرت طی شده است.

به گزارش تحلیل ایران علی شمخانی که روز شنبه به عنوان سخنران اختتامیه این کنفرانس در تهران سخن می گفت ضمن اشاره به مولفه هایی که در حال حاضر بیشترین تاثیر را بر امنیت منطقه ای و بین المللی دارند، افزود: محیط امنیتی غرب آسیا متاثر ازسرکوب مردم مسلمان فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی، گسترش موج تروریسم در سوریه و عراق وتجاوز فاجعه بار عربستان سعودی به یمن است.
شمخانی همکاری کشورهای روسیه، سوریه، ایران و عراق برای مقابله با موج افسار گسیخته تروریسم و توفیقات قابل توجهی که از بیجی تا حلب حاصل شده است را مصداق روشنی از تاثیر گذاری مبارزه واقعی با تروریسم ذکر کرد و اظهار داشت: موفقیتهای اخیر معیاری برای سنجش ناکامی اقدامات نمایشی ایالات متحده آمریکااست که تحت عنوان ائتلاف 60 کشور برای مبارزه با داعش شکل گرفته است.
وی به پایان رسیدن مذاکرات هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و 1+5 و قرار گرفتن درمرحله اجرای برجام را زمینه ساز شکل گیری افق جدید در مناسبات منطقه ای وبین المللی عنوان کرد و افزود: گزینه مورد توجه جمهوری اسلامی ایران در دوران پسا برجام ایجاد شرایط مناسب برای تعامل سازنده منطقه ای و بین المللی مبتنی بر گفتگو و مفاهمه است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تبیین رویکردها و اقداماتی که از سوی ایالات متحده امریکا در حوزه ایجاد دو گانگی و شکاف میان کشورهای منطقه در جریان است افزود: ایجاد و توسعه زمینه رقابتهای مخرب مبتنی بر موازنه قدرت مهمترین گزینه ای است که از سوی امریکا در منطقه پیگیری می شود.
وی یکی دیگر از گزینه های مطرح در فضای پس از برجام را آتش افروزی و بحران سازی منطقه ای عنوان کرد و اظهار داشت:این رویکرد از سوی رژیم صهیونیستی پیگیری می شود و در حال حاضر یکی از نقاط افتراق میان این رژیم و امریکا است.
شمخانی با تاکید بر ضرورت بهره گیری از راهکارهای سیاسی برای حل و فصل بحرانهای منطقه ای و اجتناب از نظامی گری و خشونت اظهار داشت: ثبات وامنیت اصلی ترین نیاز مشترک مجموعه کشورهای منطقه برای قرار گرفتن در مسیر توسعه است.
وی در پایان راه حل بحران های منطقه را در شکل گیری سازو کار منطقه ای مبتنی بر تعامل و انصاف عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران بارها آمادگی خود را برای گفت وگو باکشورهای اصلی درگیر در بحران های منطقه اعلام کرده و همچنان بر موضع خوددر این زمینه تاکید دارد.

منبع:ایرنا 

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :