موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/19756 :کد

0

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار وزیر خارجه لبنان

  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ — ۱۴:۳۵
تعداد بازدید : ۲۶۱   
 تحلیل ایران -دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار وزیر خارجه لبنان

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت که تنها کشورهایی که حیات خود را در توسعه بحران و تداوم بی‌ثباتی جست‌وجو می‌کنند از توافق ایران با کشورهای ۱&#۴۳;۵ و تقویت قدرت منطقه‌ای ایران احساس نگرانی می‌کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت که تنها کشورهایی که حیات خود را در توسعه بحران و تداوم بی‌ثباتی جست‌وجو می‌کنند از توافق ایران با کشورهای 1+5 و تقویت قدرت منطقه‌ای ایران احساس نگرانی می‌کنند.

به گزارش تحلیل ایران  و به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان گفت: حفظ ثبات و امنیت موجود در لبنان ضرورتی اجتناب‌ناپذیر به منظور ایفای نقش دموکراتیک مجموعه جریان‌های داخلی برای حل و رفع تنگناهای سیاسی و اقتصادی است.

علی شمخانی امنیت واقعی در لبنان را مرهون اراده و تلاش ارتش، جریان مقاومت، مردم و جریان‌های سیایس عنوان کرد و با اشاره به اراده برخی کشورهای فرامنطقه‌ای برای ایجاد ناامنی در لبنان افزود: متاسفانه برخی قدرت‌های منطقه‌ای به دلیل احساس ضعف و نگرانی از فقدان پایگاه در افکار عمومی لبنان ضمن تلاش برای ناامن نمودن محیط داخلی این کشور در مسیر شکل‌گیری تفاهم و افزایش همگرایی احزاب و جریان‌های سیاسی به صورتی که امکان انتخاب رئیس‌جمهور در فرآیندی دموکراتیک فراهم شود مانع‌تراشی می‌کنند.

وی با تاکید بر حمایت قاطع جمهوری اسلامی ایران از ثبات، امنیت و دموکراسی در لبنان و پیشنهاد مطرح شده در خصوص تجهیز ارتش این کشور برای مقابله با تهدید تروریسم و تجاوز خارجی اظهار داشت: به دلیل تاثیرپذیری محیط امنیتی لبنان از ناامنی‌های پیرامونی، تلاش مجموعه احزاب و جریان‌های سیاسی برای افزایش تفاهم و تقویت ثبات سیاسی در این کشور الزامی است.

شمخانی با اشاره به طرح 4 ماده‌ای جمهوری اسلامی ایران برای پایان یافتن بحران در سوریه افزود: شکل‌گیری گفت‌وگوهای داخلی برای عبور از بحران کنونی و بازگرداندن امنیت با ریشه کن نمودن تروریسم در سوریه ضمن آنکه به جنگ و خونریزی در این کشور پایان می‌دهد اقدامی موثر در زمینه افزایش امنیت در مرزهای لبنان نیز به حساب می‌آید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ارتقاء قدرت منطقه‌ای ایران در فضای پس از برجام را عاملی مهم در افزایش ثبات و همکاری منطقه‌ای عنوان کرد و اظهار داشت: تنها کشورهایی که حیات خود را در توسعه بحران و تداوم بی‌ثباتی جست‌وجو می‌کنند از توافق ایران با کشورهای 1+5 و تقویت قدرت منطقه‌ای ایران احساس نگرانی می‌کنند.

جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت مستمر جمهوری اسلامی ایران از دولت و مردم لبنان اظهار داشت: مشترکات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی میان دو کشور پیوندهای عمیقی را در روابط فی‌مابین ایجاد کرده است.

وی ضرورت ایفای نقش فعال دوستان لبنان برای شکل‌یری تفاهم سیاسی میان گروه‌های مختلف و پایان یافتن بی‌ثباتی ناشی از عدم انتخاب رئیس‌جمهور در این کشور را مورد تاکید قرار داد: بیش از 500 روز از خالی بودن کرسی ریاست جمهوری در لبنان سپری گردیده و از این رهگذر خسارات زیادی متوجه جامعه این کشور شده است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :