موضوعات ‌مرتبط: سیاسی امنیتی و دفاعی

a/19758 :کد

0

"دماوند" با پیکان و جوشن عازم اولین ماموریت بین‌المللی شد

  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۳
تعداد بازدید : ۲۹۰   
 تحلیل ایران -"دماوند" با پیکان و جوشن عازم اولین ماموریت بین‌المللی شد

ناوشکن دماوند دقایقی پیش به همراه ناوچه‌های پیکان و جوشن از منطقه چهارم نداجا در بندر انزلی، عازم اولین ماموریت بین‌المللی شد.

ناوشکن دماوند دقایقی پیش به همراه ناوچه‌های پیکان و جوشن از منطقه چهارم نداجا در بندر انزلی، عازم اولین ماموریت بین‌المللی شد.

به گزارش تحلیل ایران، ناوشکن دماوند که 18 اسفند ماه سال گذشته با حضور دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، سردار دهقان وزیر دفاع و دریادار سیاری فرمانده نداجا، به طور رسمی رونمایی و به ناوگان شمال و منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش در بندر انزلی الحاق شده بود، دقایقی پیش عازم اولین ماموریت بین‌المللی شد.

آن طور که ناخدا احمد رضا باقری گفته است، این ناوشکن به همراه 2 ناوچه موشک‌انداز پیکان و جوشن عازم این ماموریت شده است.

قرار است، طبق برنامه از پیش تعیین شده، ناوگروه نداجا ابتدا به بندر آستاراخان رفته و در مسیر بازگشت به کشور، در بندر باکو پایتخت جمهروی آذربایجان هم پهلو بگیرد.

کلیه مراحل طراحی، ساخت و به آب اندازی ناوشکن دماوند توسط صنایع شهید تمجیدی سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و با همکاری بیش از 700 مرکز صنعتی، پژوهشی، دانشگاهی، سازمان‌ها و صنایع مختلف وزارت دفاع انجام شده است.


ناوشکن دماوند(77) و ناو موشک انداز حمزه (802)

این ناوشکن که محصول دومین پروژه از مجموعه پروژه‌های موج (بعد از موج 1 یا همان جماران) است، بالغ بر 25 سامانه الکترونیکی و مخابراتی بومی دارد که طراحی، اجرا و نصب این سامانه‌ها روی ناوشکن، توسط شرکت صنایع الکترونیک وزارت دفاع (صاایران) انجام شده است.

دماوند با قابلیت تدافع، تهاجم و رهگیری همزمان اهداف هوایی، سطحی و زیرسطحی، مسلح به سامانه موشکی کروز، اژدرافکن، سامانه‌های توپ 76 و 40 میلی‌متری، سامانه‌های پردازش راداری و رادارهای سطحی و هوایی است.

ناوشکن پیشرفته دماوند با حدود 100 متر طول و بیش از 1300 تن وزن، در 7 طبقه طراحی و ساخته شده است؛ این ناوشکن مجهزترین ناوشکن نیروی دریایی ارتش است و همچون برادر بزرگترش، از قابلیت حمل بالگرد نیز برخوردار است.


ناوچه پیکان (جلویی)

در این سفر 200 تن از کارکنان نداجا در مجموع ناوگروه حضور داشته و انتقال تجربیات و افزایش سطح آمادگی‌ها و همچنین پاسخ به سفر اخیر ناوگروه نیروی دریایی ارتش روسیه به ایران در قالب تعاملات دریایی، مهمترین اهداف این سفر 14 روزه اعلام شده است.

پیش از این، ناوگروه صلح و دوستی ایران در سال 92 متشکل از ناوچه‌های پیکان و جوشن عازم بندر آستاراخان در روسیه شده بود، اما این بار این دو ناوچه با فرماندهی ناوشکن دماوند از منطقه چهارم نیروی دریایی عازم این ماموریت شده‌اند.

منبع : تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :