موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/1978 :کد

0

انصارالله یمن،پایگاه هوایی العند رابه کنترل درآورد

  چهارشنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۴ — ۲۲:۴۹
تعداد بازدید : ۱۹۷   
 تحلیل ایران -انصارالله یمن،پایگاه هوایی العند رابه کنترل درآورد

جنبش انصارالله یمن،پایگاه هوایی العند درشمال عدن رابه کنترل خود درآورد

 


 


به گزارش خبرگزاری فرانسه، این منبع نظامی گفت: نیروهای جنبش مردمی انصارالله پس از درگیری های مختصری، کنترل کامل این پایگاه هوایی که بزرگ ترین پایگاه هوایی یمن است و در استان لحج قرار دارد، به کنترل خود درآوردند و اکنون آن ها در سه کیلومتری شهر الحوطه مرکز استان لحج یعنی 30 کیلومتری شهر عدن قرار دارند .

آمریکا چند روز پیش ده ها نیروی ویژه خود را که در این پایگاه هوایی به سر می بردند، از آن خارج کرده بود .

عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی یمن ، پس از فرار از صنعا به عدن گریخته و این شهر را پایتخت موقت اعلام کرده بود .

وی سه شنبه از شورای امنیت خواسته بود، برای مقابله با نیروهای جنبش انصارالله در یمن و جلوگیری از پیشروی آنان به سوی عدن، دخالت نظامی کند. این در حالی است که بیشتر نیروهای ارتش یمن و مردم این کشور از این جنبش انصارالله حمایت می کنند .

جنبش مردمی انصارالله یمن جدا از مناطق شمالی و صنعا پایتخت این کشور ، کنترل مناطقی از تعز که شهر بزرگی در شمال عدن است را در دست دارد و همچنین این جنبش کنترل بخش وسیعی از مناطق ضالع و لحج در اطراف عدن را در اختیار گرفته است .

پس از پیشروی نیروهای جنبش انصار الله به سمت عدن، برخی رسانه ها از فرار عبدربه منصور هادی از این شهر خبر داده اند . 

منصور هادی رییس جمهوری مستعفی یمن به تازگی با حمایت کشورهای عربی از جمله عربستان به عدن گریخت و در آنجا اعلام دولتی مستقل کرد.

از سوی دیگر شبکه المیادین اعلام کرد که نیروهای نظامی مستقر در پایگاه العند به صورت گروهی فرار کرده اند. همچنین ژنرال محمود الصبیحی و سرهنگ ثابت جواس دو فرمانده ارشد نیروهای طرفدار منصور هادی نیز از این پایگاه گریخته اند . 

ساعاتی پیش، کمیته های مردمی تابع انصارالله یمن موفق شدند مرکز تیپ لبوزه در محور شهر کرش در 50 کیلومتری عدن را نیز به تصرف خود درآورند.

در حال حاضر درگیری های شدید در اطراف شهر الضالع جریان دارد و هنوز کمیته های مردمی انصارالله وارد مرکز این شهر نشده اند.

مقام های یمنی و شاهدان اعلام کردند که جنبش مردمی انصارالله و یگان های نظامی متحد این گروه دیروز شهر کرش در 100 کیلومتری شمال شهر عدن را پس از درگیری با نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی رییس جمهوری مستعفی این کشور در اختیار گرفتند.

نیروهای مردمی جنبش انصارالله یکشنبه گذشته بیشتر مراکز دولتی شهر تعز سومین شهر بزرگ یمن در 150 کیلومتری شمال غرب عدن و همچنین فرودگاه غیرنظامی و نظامی، ساختمان مجتمع قضایی، زندان مرکزی و پایگاه نظامی آن را تصرف کرده بودند.

جنبش مردمی انصارالله پس از ماه ها تظاهرات مسالمت آمیز مردمی در یمن، تابستان سال گذشته برای مبارزه با فساد و تروریسم، کنترل صنعا را به دست گرفت .

نقل از ایرنا

 

                               

یمن                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :