موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/19858 :کد

0

آمریکامیخواهدبا مذاکره عَلَم مبارزه را ازجمهوری اسلامی بگیرد

  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ — ۰۰:۴۰
تعداد بازدید : ۲۴۹   
 تحلیل ایران -آمریکامیخواهدبا مذاکره عَلَم مبارزه را ازجمهوری اسلامی بگیرد

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: کسانی که به دنبال مذاکره با آمریکا هستند اول ببینند برجام به کجا می‌رسد و سپس چنین حرف‌هایی را مطرح کنند چراکه هنوز هیچ تحریمی برداشته نشده و آقای عراقچی نیز اخیراَ گفت تا

 

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: کسانی که به دنبال مذاکره با آمریکا هستند اول ببینند برجام به کجا می‌رسد و سپس چنین حرف‌هایی را مطرح کنند چراکه هنوز هیچ تحریمی برداشته نشده و آقای عراقچی نیز اخیراَ گفت تا ایران اقداماتی انجام ندهد تحریم‌ها لغو نمی‌شود.


به گزارش  تحلیل ایران  ، رهبر معظم انقلاب در نیمه نخست سال، با ایجاد فضای جدید در سیاست‌ خارجی و در دوران پسابرجام، مجموعاً بیش از 70 بار از واژه «نفوذ» استفاده و همواره تاکید کردند مذاکره وسیله‌ای برای «نفوذ» است.

ایشان در 26 مرداد سال‌جاری در دیدار با اعضای مجمع جهانی اهل بیت (ع) و اتحادیه‌ رادیو و تلویزیون‌های اسلامی به طرح‌های دشمن برای مقابله با ایران اشاره می‌کنند و می‌فرمایند: «نقشه‌ی دوّم دشمن نفوذ است؛ می‌خواهند در کشورهای اسلامی و در کشورهای این منطقه، یک نفوذی به‌وجود بیاورند که تا ده‌ها سال ادامه داشته باشد. امروز آمریکا آبروی گذشته را در این منطقه ندارد...»

رهبر معظم انقلاب همچنین در هجدهم شهریور سال‌جاری در دیدار با اقشار مختلف مردم از دشمنی آشکار آمریکا گفتند و افزودند: «آمریکا دشمنی خودش را پنهان هم نمی‌کند. بله، تقسیم وظایف می‌کنند؛ یکی لبخند می‌زند، یکی مصوّبه علیه جمهوری اسلامی تهیّه می‌کند و دنبال می‌کند؛ این به‌ نحوی تقسیم وظایف است. دنبال چیزی به نام مذاکره‌ با ایرانند؛ [امّا] مذاکره بهانه است، مذاکره وسیله برای نفوذ است...»

فرمانده کل قوا همچنین در دیدار با فرماندهان، کارکنان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و خانواده‌های آنان بار دیگر از نفوذ دشمن بیم می‌دهند و می‌فرمایند: «دشمن متجاوزِ بالطّبع است؛ طبیعت جهان‌خواران تجاوز است، جلو آمدن است، تصرّف است، پنجه انداختن است، طبیعت اینها است؛ اگر خاک‌ریز شما قابل نفوذ باشد، نفوذ می‌کند؛ باید جوری حرکت کنید که او احساس کند نمی‌تواند نفوذ کند... مذاکره‌ با اینها یعنی راه را باز کردن برای اینکه بتوانند، هم در زمینه‌ اقتصادی، هم در زمینه‌ فرهنگی، هم در زمینه‌های سیاسی و امنیّتیِ کشور نفوذ کنند»

 

ناصر ایمانی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، درباره ابعاد نفوذ آمریکا و دلایل ممنوعیت مذاکره با آمریکا اظهار داشت: علت نگرانی رهبری که اخیرا در چند دیدار خود در خصوص آمریکا مطرح کرده‌اند به دو موضوع باز می‌گردد، عامل اول این است که به نظر می‌آید در بین برخی مسئولان دیدگاهی وجود دارد که تصور می‌کنند می‌شود با ایالات متحده آمریکا مذاکره کرد و معتقدند آنچنان که در توافق با آنها مذاکره کردیم و موفق شدیم، می‌توانیم نظرات جمهوری اسلامی را بقبولانیم.

ایمانی ادامه داد: آنها معتقدند می‌توان درباره رابطه دو کشور مذاکره و تا حدودی رابطه سیاسی برقرار کرد و از این رو تا حدی نظر خود را اعمال کرد؛ پس‌زمینه این تحلیل نیز این است که بعد از انقلاب، عدم رابطه با آمریکا خسارت زیادی برای مردم داشته و باید از این خسارت کم کنیم.

*مذاکرات برجام برخی را برای مذاکره با آمریکا به اشتباه انداخته است

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه دلیل مهمی که رهبری این موضوع را زیاد مطرح می‌کنند، توافق برجام است چراکه یک ذهنیت به وجود آورده است، افزود: این ذهنیت این است که ما توانسته‌ایم با مذاکره به دستاوردهایی برسیم و از این رو می‌توانیم با آمریکا- با اروپا که مشکلی نیست- مذاکره کنیم و دلیل آن هم انجام مذاکرات برجام است لذا تصور می‌کنند با مذاکره همه چیز حل خواهد شد.

وی با یادآوری این نکته که مذاکرات برجام این تفکر را برای برخی مسئولان به وجود آورده است، خاطرنشان کرد: مذاکرات برجام فضایی را به وجود آورد که این افراد بر نظر خود مصّر شدند اما اساسا نوع نگاه آنها به آمریکا با نگاه امام و رهبری کاملا متفاوت است؛ امام هم دقیقا همین نگاه رهبری را داشتند و معتقد بودند رابطه ما با آمریکا رابطه گرگ و میش است و تا آمریکا رفتار خود را اصلاح نکند ما نمی‌توانیم یک رفتار عادی سیاسی با این کشور داشته باشیم اما برخی مسئولان خیال می‌کنند با مذاکره با آمریکا می‌توان بخشی از خطراتی که آمریکا برای کشورمان دارد را دفع کرد.

ایمانی با تاکید براینکه این افراد دچار نوعی خودباختگی سیاسی هستند، ادامه داد: آنها نمی‌توانند به خاطر شدت نفوذ و سلطه نفوذ آمریکا از این دام فرار کنند و احساس می‌کنند همه چیز در آمریکا خلاصه می‌شود در حالی که اگر نگاه کنند به نوعی خصومت آمریکا درباره خاص ایران، جهان اسلام، کشورهای خاورمیانه و خصومت‌آمیز شدن رفتار آمریکا نسبت به 30 سال گذشته پی می‌برند.

*مسئله برجام و مسئله مذاکره سیاسی با آمریکا ماهیتا متفاوت است

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه رفتار آمریکا به مراتب خصومت‌آمیزتر از گذشته شده است، تصریح کرد: آمریکا هیچ تغییری در خوی استکباری خود نداده و حتی این جنبه رفتار آنها شدیدتر هم شده است، از این رو معتقدم مسئله برجام و مسئله مذاکره سیاسی با آمریکا ماهیتا متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: مسلما در رابطه مذاکره با آمریکا آنها از رابطه با ایران سوءاستفاده خواهند کرد و سلطه فکری، فرهنگی و اقتصادی خود را بر روی کشورمان اعمال می‌کنند.

ایمانی درباره این نکته که افکار عمومی گذشته از جنایات آمریکا در 30 سال گذشته به دنبال علل جدید عدم مذاکره با آمریکا است، گفت: اولا اینکه باید به میزان حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی توجه کنیم، تردیدی نیست که رژیم صهیونیستی برای ما یک خط قرمز جدی است و در عین حال حمایت آمریکا از اسرائیل بیش از گذشته شده است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به تحولاتی که طی چندین سال اخیر در کشورهای منطقه به وجود آمده است، ادامه داد: ما در عراق، سوریه و افغانستان شاهد پرورش تروریسم توسط آمریکا و حمایت از آنها برای ماندن، طرح تقسیم کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه و نیز تحولات یمن بوده‌ایم.

وی تاکید کرد: این فضا نشان می‌ دهد آمریکا در حوزه‌هایی که ایران می‌توانست در آن نفوذ داشته باشد به دنبال مسدود کردن از طریق پرورش تروریسم، حمله مستقیم نظامی توسط دست‌ نشاندگان بوده است.

ایمانی با اشاره به رفتار خصومت‌آمیز بسیاری از نمایندگان کنگره و مجلس سنای آمریکا علیه ایران اظهار داشت: این نشان می‌دهد که آمریکا طرح درازمدتی برای ایران و کشورهای منطقه دارد لذا نه تنها از خصومت آمریکا کم نشده بلکه در 10 سال گذشته این خصومت نسبت به ایران بیشتر هم شده است.

*کسانی که به دنبال مذاکره با آمریکا هستند اول ببینند برجام به کجا می‌رسد

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به تلاش آمریکا و جنگ روانی آنها علیه جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: آنها اگر بتوانند پرچم استکبارستیزی را که جمهوری اسلامی بلند کرده در بین افکار عمومی دچار تردید کنند به زعم خود موفق بوده‌اند و این تفکر قطعی می‌شود که هیچ کس نمی‌تواند مقابل آمریکا مقاومت کند و ادعا می‌کنند حتی ایران هم با ما سازش کرد لذا می‌خواهند این عَلَم مبارزه با از جمهوری اسلامی بگیرند.

وی با تاکید براینکه رهبری درست گفتند مذاکره با آمریکا هیچ نفعی برای ما ندارد، افزود: ما به تجربه هم شاهد بودیم که رهبری گفتند آنها به ایران پیام دادند اما خلاف آن عمل کردند گفت: خدعه آمریکایی‌ها نشان می‌دهد آنها قابل اعتماد نیستند.

ایمانی تصریح کرد: کسانی که به دنبال مذاکره با آمریکا هستند اول ببینند برجام به کجا می‌رسد و سپس چنین حرف‌هایی را مطرح کنند چراکه هنوز هیچ تحریمی برداشته نشده و آقای عراقچی نیز اخیراَ گفت تا ایران اقداماتی انجام ندهد تحریم‌ها لغو نمی‌شود اما با این وجود برخی همچنان زمزمه مذاکره با آمریکا را بر زبان دارند.


/فارس

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :