موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رهبری

a/19870 :کد

0

راهبرد رهبر معظم انقلاب برای مقابله با نفوذ در پسابرجام

  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ — ۰۲:۰۴
تعداد بازدید : ۳۱۵   
 تحلیل ایران -راهبرد رهبر معظم انقلاب برای مقابله با نفوذ در پسابرجام

اشکالی که وجود دارد این است که یک مسئول ویژگی انقلابی بودن خود را از دست بدهد و عناصر انقلابی را کنار بگذارد و شروع کند به ملاحظه‌کاری و در اصول دچار تسامح و تساهل شود و آرام‌آرام از مواضع انقلابی خود

اشکالی که وجود دارد این است که یک مسئول ویژگی انقلابی بودن خود را از دست بدهد و عناصر انقلابی را کنار بگذارد و شروع کند به ملاحظه‌کاری و در اصول دچار تسامح و تساهل شود و آرام‌آرام از مواضع انقلابی خود عقب‌نشینی کند.

 

به گزارش  تحلیل ایران  ،رهبر معظم انقلاب در بیانات خود با مسئولان صداوسیما اشاره کردند که دشمن با نشر، موسیقی، تئاتر و سینما در همه ابعاد فرهنگی تلاش می‌کند تا راه نفوذی به دست بیاورد و اگر تلاش‌های دشمن با غفلت ما همراه باشد به آسیب‌های جبران‌ناپذیری در جامعه منجر خواهد شد.

یک شکل از نفوذ، شکل قدیمی آن است که یک فردی را پرورش می‌دادند تا وارد دستگاهی مانند دستگاه‌های نظامی، سیاسی یا علمی شود، حتی حضرت امام(ره) زمانی می‌گفتند که استعمار، افرادی را در حوزه‌های علمیه تربیت می‌کند تا ده‌ها سال بعد از آنها استفاده کند.

خطری که امروز جامعه ما را تهدید می‌کند این است که مسئولان ما در هر رده‌ای آرام‌آرام دچار اختلالات فکری و مدیریتی شوند والاّ اکثریت قریب به اتفاق مسئولان ما مأمور دست‌پرورده استکبار نیستند، که اگر این‌طور بود شناسایی و دستگیر می‌شدند.

اشکالی که وجود دارد این است که یک مسئول ویژگی انقلابی بودن خود را از دست بدهد و عناصر انقلابی را کنار بگذارد و شروع کند به ملاحظه‌کاری و در اصول دچار تسامح و تساهل شود و آرام‌آرام از مواضع انقلابی خود عقب‌نشینی کند، به این بهانه که فلان چیز به مصلحت نیست، یا اینکه الان دوره‌ای نیست که ما بر فتوای امام درباره سلمان رشدی تأکید کنیم، الان دیگر زمان مرگ بر آمریکا گفتن نیست و... اگر مسئولی این عناصر اصلی را از دست بدهد، در حقیقت نفوذ در او رخ داده است.

تجربه و تاریخ انقلاب‌ها نشان داده است که مستکبران هرگز راضی نمی‌شوند کشوری با خط فکری اسلامی و با پرچم اسلام، آزادی، استقلال و سربلندی را به تاریخ نشان دهد. طبیعتا دشمن سعی در سلطه و نفوذ خواهد داشت.

امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) بارها گفته‌اند نفوذ و سلطه فرهنگی خطرناک‌ترین نوع نفوذ است؛ چرا که اگر کشوری در عرصه فرهنگ، استقلال و هویت خود را از دست داد، به راحتی در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هم تسلیم خواهد شد.

ایشان بارها و بارها به خصوص در سال‌های اخیر بر بحث نفوذ به ویژه نفوذ فرهنگی و جنگ نرم تأکید می‌کنند و همه اقشار، جوانان، مردم، مسئولان و دستگاه‌ها را به رصد، مطالعه و تحقیق کردن درباره راه‌های نفوذ و راه‌های مقابله با نفوذ موظف می‌کنند.

اگر چه وضعیت فرهنگی جامعه و ویژگی‌های فرهنگی آن عناصر مختلفی دارد، برای نمونه اگر بخواهیم از نظر توجه جوانان به دیانت و انقلاب بررسی کنیم رهبر معظم انقلاب بارها گفته‌اند جوانان امروز اگر از جوانان اول انقلاب متعهدتر نباشند، کمتر از آنها هم نیستند و حتی برخلاف کسانی که ادعا می‌کنند بی‌دینی رواج پیدا کرده ایشان می‌فرمایند جوانان ما خیلی متدین هستند، ایشان به اعتکاف و مراسمات مذهبی و از نظر سیاسی به 22 بهمن و روز قدس اشاره می‌کنند.

بنابراین این نمودها نباید فراموش شود، اما از این نظر که جریان‌های داخلی و خارجی در نفوذ، جنگ نرم و گسترش شیوه غیراخلاقی معارض با انقلاب همت کرده‌اند هیچ شکی نیست و این مسئله قابل چشم‌پوشی و انکار نیست.

* معاون انتشارات مؤسسه پژوهش فرهنگی انقلاب اسلامی و دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

علیرضا مختارپور

/فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :