موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/19881 :کد

0

اعلام جزئیات نحوه بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک بامشارکت چین

  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ — ۰۳:۲۸
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -اعلام جزئیات نحوه بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک بامشارکت چین

انتظار می‌رود کمیسیون ویژه برنامه جامع اقدام مشترک در اولین نشست رسمی خود، جزئیات نحوه بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک را اعلام کند.

انتظار می‌رود کمیسیون ویژه برنامه جامع اقدام مشترک در اولین نشست رسمی خود، جزئیات نحوه بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک را اعلام کند.

 

به گزارش  تحلیل ایران  ، در آستانه برگزاری اولین نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک، روزنامه واشنگتن پست نوشته است که احتمالا اعضا در پایان این دیدار نحوه ایجاد اصلاحات در رآکتور آب سنگین اراک را اعلام می‌کنند.

بر اساس یک بند از توافقی که 23 تیر ماه امسال در شهر وین اتریش میان ایران و گروه موسوم به 1+5 به دست آمد، تهران متعهد شده است که با هدف کاهش میزان پلوتونیوم تولیدی رآکتور IR-40 اراک، قلب رآکتور را خارج کرده و آن را با بتن پر کند تا دیگر قابل استفاده نباشد. قرار است با مشارکت چین، قلب جدیدی برای رآکتور طراحی و ساخته شود.

پکن روز یکشنبه همزمان با روز تصویب توافق، که در عمل روز آغاز اجرای تعهدات ایران است، ضمن استقبال از شروع فاز اجرایی توافق هسته‌ای، برای مشارکت در پروژه اصلاح رآکتور اراک اعلام آمادگی کرد.

کمیسیون برجام دارای 8 عضو (ایران، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس، آلمان و اتحادیه اروپا) است و در طول دوره 10 ساله اجرای توافق، نقشی کلیدی در بسیاری از موارد از خواهد داشت. روز دوشنبه در وین، اعضای این کمیسیون دیدار خواهند کرد.


/خبرگزاری فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :