موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/20004 :کد

0

روسیه انتقال اورانیوم ایران را در ژانویه و فوریه آغاز می‌کند

  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ — ۱۷:۳۰
تعداد بازدید : ۲۹۴   
 تحلیل ایران -روسیه انتقال اورانیوم ایران را در ژانویه و فوریه آغاز می‌کند

نماینده روسیه در نشست کمیسیون مشترک برجام می‌گوید کشورش خارج ساختن اورانیوم غنی‌شده از ایران را طی ماه‌های آتی آغاز خواهد کرد.

به گزارش تحلیل ایران، ولادیمیر ورونکوف، نماینده روسیه در نشست کمیسیون مشترک برجام، می‌گوید تمام جنبه‌های فنی کار به صورت عمیقی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری تاس گفت: "اسناد اصلی درباره فردو و اورانیوم تهیه شده‌اند، اجرای این تمهیدات در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه سال بعدی انجام خواهند گرفت. اسناد نیز طی چند هفته کامل خواهند شد."

دیپلمات روس در ادامه افزود: "ما تعهدات خودمان را با سرعت خوبی انجام می‌دهیم. توانسته‌ایم به سطح بسیار خوبی از همکاری با ایرانی‌ها برسیم."

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک میزان غنی‌سازی ایران نباید بیش از 3.67 و ذخایر آن نیز بیش از 300 کیلوگرم باشد. اکنون تخمین زده می‌شود که ایران دارای 10 تن اورانیوم غنی‌شده است. برای دستیابی به این هدف ایران دو گزینه پیش رو دارد: فروش اورانیوم غنی‌ شده به کشورهای دیگر و دریافت اورانیوم طبیعی یا "رقیق سازی‌" این اورانیوم به سطح طبیعی.

کشورمان همچنین متعهد شده که تأسیسات غنی‌سازی فردو را تغییر داده و از آن برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار برای مصارف صنعتی و دارویی استفاده کند. تهران این تعهدات را با همکاری روسیه انجام می‌دهد.

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :