موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/20022 :کد

0

ناتوانی اروپا در حل و فصل بحران آوارگان جنگی

  دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ — ۲۲:۳۵
تعداد بازدید : ۲۳۰   
 تحلیل ایران -ناتوانی اروپا در حل و فصل بحران آوارگان جنگی

مساله بین کرواسی، اسلوونی و اتریش در فرستادن آوارگان جنگی و پذیرش آنها موجب شده که هزاران پناهجو در بین مرزهای صربستان و کرواسی و اسلوونی در هوای سرد در بی تکلیفی بسر ببرند.

مساله بین کرواسی، اسلوونی و اتریش در فرستادن آوارگان جنگی و پذیرش آنها موجب شده که هزاران پناهجو در بین مرزهای صربستان و کرواسی و اسلوونی در هوای سرد در بی تکلیفی بسر ببرند.

به گزارش تحلیل ایران، مقامات اسلوونی به این دلیل که اتریش بیش از یک هزار و پانصد آواره جنگی را در روز نمی پذیرد و با اشاره به اینکه لیوبلیانا قادر به پذیرش بیش از 2 هزار و پانصد پناهجو در روز نیست گفته اند که کشورهای آلمان، سوئد و دیگر کشورها نیز تعداد پذیرش آوارگان جنگی در یک روز را کاهش داده اند.
بنا به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، اکنون حدود 3 هزار آواره جنگی در مناطق مختلف مرزهای کرواسی با اسلوونی منتظر اجازه ورود هستند.
کرواسی که آوارگان زیادی را از طرف مرزهای خود با صربستان می پذیرد خواهان فرستادن بیش از 2 هزار و پانصد پناهجو و آواره جنگی به اسلوونی است و این معضل بین کرواسی و اسلوونی به زیان آوارگان می باشد.
آلکساندر وولین وزیر کار و امور اجتماعی صربستان با اشاره به اینکه روزانه حدود 5 هزار آواره جنگی وارد این کشور می شوند، گفت که ورود آوارگان جنگی به داخل مرزهای کرواسی به کندی صورت می گیرد.
بنا به گزارش رسانه های خبری منطقه بالکان، زوران میلانوویچ نخست وزیر کرواسی نیز در این رابطه گفت با وجود اینکه پذیرش آوارگان به درون مرزهای اسلوونی و اتریش به کندی صورت می گیرد ولی دولت کرواسی بحران آوارگان جنگی را در کنترل خود دارد.
کمیسیون اروپا نیز پس از اختلاف نظر بین اسلوونی، مجارستان و کرواسی بر سر مساله آوارگان جنگی این 3 کشور عضو اتحادیه اروپا را به همکاری در کنترل مرزی و هماهنگ کردن اقدامات خود در حل و فصل بحران آوارگان جنگی و پناهجویان فراخواند.
آوارگان جنگی و پناهجویان که از طرف یونان وارد مقدونیه و سپس صربستان می شوند به دلیل مسدود شدن مرزهای مجارستان مسیرشان را به طرف کرواسی تغییر دادند و از این طریق خود را به اولین کشور منطقه شنگن یعنی اسلوونی و سپس اتریش می رسانند.
مقدونیه که اولین ایستگاه آوارگان جنگی پس از یونان است در یک روز گذشته حدود ده هزار پناهجو وارد این کشور شده اند که مسیر بعدی آنها صربستان، کرواسی، اسلوونی، اتریش و سپس آلمان و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است.
گفته شده است که در طی سال جاری میلادی حدود 700 هزار آواره جنگی از خاورمیانه، آسیا و آفریقا از طریق دریای مدیترانه و دریای اژه خود را به کشورهای اروپایی رسانده اند و این بحران اختلافات زیادی را بین کشورهای اتحادیه اروپا ایجاد کرده است.
با بسته شدن مرزهای مجارستان به کرواسی آوارگان جنگی برای ادامه مسیر خودشان به کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا از جمله آلمان، هلند و سوئد برای بار دیگر راه خود را تغییر داده اند و اکنون از کرواسی بصورت گسترده به طرف اسلوونی راهی هستند و سپس از طریق این کشور به طرف اتریش و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا مسیرشان را ادامه می دهند.
آوارگان جنگی که اکثریت آنها از سوریه هستند تا قبل از بسته شدن مرزهای مجارستان با کرواسی به طرف مجارستان و تعدادی هم به طرف اسلوونی می رفتند و از آنجا مسیر خود را به طرف دیگر کشورهای اتحادیه اروپا ادامه می دادند و اکنون با بسته شدن مرزهای مجارستان به طور گسترده مسیر خود را به طرف اسلوونی تغییر داده اند.
مساله ای که موجب شده است کشورهای اروپایی بخصوص کشورهای بالکان بیشتر بحران آوارگان را تحمل کنند، روانه شدن آوارگان از طرف یونان به دیگر کشورها یا هجوم چند هزار نفری آوارگان از طریق مرزهای ترکیه به یونان و سپس به طرف مقدونیه و صربستان، کرواسی، اسلوونی و مجارستان است.
تحلیلگران سیاسی و اجتماعی منطقه بالکان بر این باورند که آلمان به عنوان یکی از بزرگترین عضو اتحادیه اروپا باید تسهیلاتی را برای ترکیه جهت اسکان و مراقبت از آوارگان جنگی فراهم کند که تا حدودی از هجوم پناهجویان به طرف کشورهای های بالکان و اروپایی جلوگیری شود.
مسائل اقتصادی و مجهول بودن پایان ناآرامی ها و درگیری ها در کشورهایی که آوارگان جنگی مجبور به ترک خانه هایشان می شوند از جمله معضل هایی به شمار می روند که کشورهای بالکان و اروپا نمی توانند بدون کمک های مالی در دراز مدت میزبان آوارگان و پناهجویان باشند.
صربستان و کرواسی پس از بسته شدن مرزهای مجارستان باید مدتی طولانی تر آوارگان جنگی را در کشورهایشان نگهداری کنند تا اینکه وسایل نقلیه برای انتقال آنها از مرزهای کرواسی به اسلوونی فراهم شود بخصوص در فصل سرما که آوارگان جنگی به کمک های زیادی از قبیل مراقبت های پزشکی، پوشاک گرم و غذای مقوی نیاز دارند.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :