موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/20038 :کد

0

عبور غیرمنتظره یک سیارک از نزدیکی کره زمین

  ﺳﻪشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ — ۰۱:۵۹
تعداد بازدید : ۲۹۶   
 تحلیل ایران -عبور غیرمنتظره یک سیارک از نزدیکی کره زمین

کمتر از دو هفته دیگر سیارکی به قطر ۶۲۰ متر با سرعتی نزدیک به ۱۲۶ هزار کیلومتر بر ساعت از نزدیکی زمین عبور خواهد‌کرد.

کمتر از دو هفته دیگر سیارکی به قطر 620 متر با سرعتی نزدیک به 126 هزار کیلومتر بر ساعت از نزدیکی زمین عبور خواهد‌کرد.

 

به گزارش  تحلیل ایران  ،  سیارک 2015 TB145 قرار است در تاریخ 31 اکتبر 215 در فاصله‌ای برابر 1.3 فاصله ماه تا زمین،‌برابر با 499 هزار کیلومتر، از کنار سیاره زمین عبور کند. این سیارک که قطر آن حدود 280 تا 620 متر تخمین زده شده‌است،‌ دو هفته پیش با کمک مجموعه تلسکوپ‌های Pan-STARRS در هاوایی کشف شده و بزرگترین جرم کیهانی است که در سال‌های اخیر از کنار زمین عبور خواهد‌کرد.

ناسا می‌گوید این سیارک در نهایت ایمنی و از میان مداری مرتفع و متمایل به بیرون از مدار زمین از کنار سیاره عبور خواهد کرد،‌شاید به همین دلیل باشد که این سیارک تا دو هفته پیش شناسایی نشده‌بود. این سیارک که از فاصله‌ای نزدیک‌تر از سیاره 2004 BL86 از کنار زمین خواهد گذشت، ابعادی مشابه یا بزرگتر از آن دارد با این تفاوت که برخلاف 2004 BL86  قمری به همراه ندارد. اکنون پس از عبور سیارک‌ 2004 XP14 در ماه جولای 2006 از فاصله 1.1  فاصله قمری و تا فرارسیدن زمان عبور سیارک 1999 AN10 از کمتر از یک فاصله قمری در آگوست سال 2027، عبور 2015 TB145 از کنار زمین نزدیک‌ترین رویداد در دوران اخیر خواهد‌بود.

به واسطه فاصله و ابعادی که برای این سیارک محاسبه شده،‌ امکان دیدن آن با چشم غیر مسلح وجود نخواهد‌داشت،‌ اما می‌توان آن را با کمک تلسکوپ‌های آماتوری با بزرگنمایی قابل قبول مشاهده کرد.

این رویداد غیرمنتظره نجومی می‌تواند برای رصد‌خانه‌ها فرصتی مناسب باشد تا قابلیت‌های رصدی و ردیابی رادیویی خود را پیش از عبور نزدیک‌تر سیارک 1999 AN10 در سال 2027 بیازمایند. رادیوتلسکوپ‌های DSN در گلداستون و آرچیبو در پورتوریکو قصد دارند مسیر عبور سیارک را دنبال کرده و آن را به ثبت برسانند، برنامه‌ای که می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در راستای ردیابی عبور اجرام نزدیک به زمین در آینده در اختیار دانشمندان قرار دهد.

منبع: تسنیم

                               

سیاره     زمین     کهکشان راه شیری            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :