موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فضای مجازی

a/20113 :کد

0

پرتاب یک حلقه مهم از زنجیره فناوری فضایی ایران است

  ﺳﻪشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۳:۴۳
تعداد بازدید : ۲۷۷   
 تحلیل ایران -پرتاب یک حلقه مهم از زنجیره فناوری فضایی ایران است

معاون فناوری سازمان فضایی، پرتاب را یک حلقه مهم از زنجیره فناوری فضایی ایران دانست و بر تاثیر این فناوری بر اقتدار ملی و بین المللی تاکید کرد.

معاون فناوری سازمان فضایی، پرتاب را یک حلقه مهم از زنجیره فناوری فضایی ایران دانست و بر تاثیر این فناوری بر اقتدار ملی و بین المللی تاکید کرد.

به گزارش تحلیل ایران از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، جعفر روشنیان با تاکید بر اینکه فناوری فضایی موضوعی نظامی نیست، افزود: در همه کشورها در حوزه فناوری فضایی دقت هایی صورت می گیرد تا این فناوری محفوظ بماند چرا که این فناوری به سختی دست می آید.
وی تعاملات بین المللی ایران در حوزه فضایی را مورد اشاره قرار داد و گفت: علاقه مند به برقراری ارتباط با کشورهای مختلف هستیم و کشورهای روسیه، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و چین، جزء کشورهایی هستند که برنامه ریزی برای مذاکره با آنها در حال انجام است.
معاون فناوری سازمان فضایی درباره بازپس گیری ماهواره مصباح، گفت: تلاش ما در زمینه بازپس گیری ماهواره بلوکه شده مصباح ، همچنان ادامه دارد و اگر این امر تحقق یابد، آماده سازی برای پرتاب این ماهواره 3 ماه طول می کشد.
روشنیان بازگشت سازمان فضایی به وزارت ارتباطات را بسیار مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: در صدد هستیم تا موضوع فضا و اهمیت آن را وارد زندگی روزمره مردم کنیم تا آنها کاربرد و تاثیر آن را در زندگی حس کنند و با موضوع فضا بیشتر ارتباط گیرند.
وی به کاربردهایی چون اینترنت ماهواره ای، پیش بینی وضع هوا از طریق تصاویر ماهواره ای و شبکه های تلویزیونی بین المللی که از طریق ماهواره از سوی ایران برای سایر کشورها پخش می شود، اشاره کرد و افزود: فراهم کردن این کاربردها باعث رفاه و آرامش بیشتر مردم می شود.
معاون سازمان فضایی بر تاثیر این فناوری بر اقتدار ملی و بین المللی کشور تاکید و تصریح کرد: طراحی ماهواره مخابراتی ژئو و اعزام انسان به فضا، جزء توانمندی های پیشرفته حوزه فضایی است.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در بسیاری عرصه ها چون فناوری فضایی توانمندی های خود را به اثبات رسانده است، افزود: فناوری فضایی، ابعادمختلفی دارد و دراین زمینه، طراحی و ساخت ماهواره و ایستگاه های زمینی هم، حلقه هایی از زنجیره فناوری فضایی محسوب می شود.
روشنیان درپاسخ به این سوال که آیا تاکنون محدودیت بین المللی در حوزه فضایی مطرح شده؛ گفت: حوزه فضایی یک حوزه کاملا صلح آمیز، در جهت رفاه بشریت و آرامش مردم است و اصولا یک فناوری غیرنظامی است و تا به امروز، دراین زمینه، محدودیتی برما اعمال نشده است.
معاون فناوری سازمان فضایی اضافه کرد: ساخت و پرتاب ماهواره بومی بین 8 تا 10 سال طول می کشد و امیدوارم تا قبل از افق 1404، مشروط به تامین منابع مورد نیاز، این امر محقق می شود.
وی به اهمیت و ضرورت شورای عالی فضایی کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه طبق قانون، دبیر این شورا، رئیس سازمان فضایی است که دستور کارهای مرتبط قبل از طرح در این شورا، در کمیسیون راهبردی مطرح و مقدمات کار فراهم می شود.

                               

فضا     ماهواره     بین المللی            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :