موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/20135 :کد

0

آیت الله علوی گرگانی

  ﺳﻪشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۸:۳۲
تعداد بازدید : ۲۱۸   
 تحلیل ایران -آیت الله علوی گرگانی

آیت الله علوی گرگانی از مراجع تقلید شیعیان بر حفاظت و مرمت آثار تاریخی و به خصوص مسجد جامع گرگان تاکید کرد.

آیت الله علوی گرگانی از مراجع تقلید شیعیان بر حفاظت و مرمت آثار تاریخی و به خصوص مسجد جامع گرگان تاکید کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  گلستان، آیت الله علوی گرگانی مرجع تقلید شیعیان، مرمت‌های انجام شده در مسجد جامع گرگان را مورد تقدیر دانست و از پشتکار و تداوم پیگیری مسئولان گردشگری و میراث فرهنگی استان گلستان قدردانی کرد.

وی افزود: مساجد جامع بلاد اسلامی به ویژه مسجد جامع گرگان را از جمله ابنیه میراث فرهنگی دانست که با تلاش‌های فراوان در سال‌های گذشته مرمت شده و اکنون نیز به تداوم این مرمت نیازدارد و باید درحفظ و نگهداری آن تلاش شود.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان نیز در این راستا گفت: این مسجد تاریخی در گذشت زمان دستخوش تغییراتی شد و به همین علت مسئولان میراث فرهنگی با حمایت مراجع عظام تقلید و بهره مندی از رهنمود های آن‌ها، کاربری اصلی مسجد را برگردانده و اقدامات لازم را برای بازسازی و مرمت این بنا انجام داده است.

ابراهیم کریمی با اشاره به اهمیت حفاظت از مواریث تاریخی دینی و لزوم رونق گردشگر مذهبی دراین استان افزود: درب شمالی مسجد جامع گرگان ومناره این مسجد با اعتبار بیش از 3میلیارد و 500 میلیون ریال در سال 91 مرمت و بازسازی شده و مناره این مسجد از دل دیوار بیرون کشیده شده است.

وی استحکام بخشی بنا، مرمت و آزادسازی مناره و بازپیرایی مناره مسجد و همچنین ساخت درب چوبی ضلع شمالی مطابق با فرم اولیه، سنگ‌فرش پیرامون ، مرمت و بازسازی ایوان غربی، جمع‌آوری پوشش سقف الحاقی به بنا و برگرداندن آن به شیوه سنتی را ازجمله اقدامات مرمتی در این مسجد اعلام کرد.

کریمی گفت: اندود داخلی بنا، بازسازی تاسیسات الکتریکی و بندکشی بدنه مناره، بازسازی پوشش مناره و جمع آوری سنگ ازاره و اجرای بندکشی در بدنه آجری بنا از دیگر اقدامات در این مسجد دوران سلجوقی است.

وی افزود: اقدامات انجام شده در سال 93 در این مسجد تاریخی با هزینه بیش از یک میلیارد و 700 میلیون ریال انجام شده است.

کریمی اظهار امیدواری کرد: با اقدامات مناسب و مرمت و حفظ آثار تاریخی و مذهبی این استان، این آثار بیش از پیش حفظ شده و گردشگری مذهبی و همچنین فرهنگ دینی و مذهبی این استان گسترش و بسط داده شود.

بنای اصلی مسجد جامع گرگان در محله نعل‌بندان این شهر واقع شده و به شماره 181 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

 
 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :