موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/20168 :کد

0

نشانه های بی ثباتی در عربستان پديدار شده است

  چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ — ۰۱:۵۸
تعداد بازدید : ۲۷۹   
 تحلیل ایران -نشانه های بی ثباتی در عربستان پديدار شده است

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در گزارشی با عنوان «نشانه های بی ثباتی در عربستان پدیدار شده است» نوشت:‌

به گزارش  تحلیل ایران  ،خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در گزارشی با عنوان «نشانه های بی ثباتی در عربستان پدیدار شده است» نوشت:‌
سیاه چاله ای که در منطقه و در پی افتضاح آمریکا در عراق و سرنگونی صدام حسین ایجاد شد ظاهرا در حال فرو بردن عربستان است.
در ماه های اخیر بحث درباره آینده رژیم سعودی قوت بیشتری به خود گرفته است. عربستان یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت در جهان و نیز یکی از خریداران و مصرف کنندگان تسلیحات پیشرفته آمریکا است.
ارگین ییلدیز اوغلو تحلیلگر مسائل سیاسی ترکیه در مقاله ای نوشت اگر رژیم سعودی سقوط کند وضع بازارهای نفت به هم خواهد ریخت و سلاح هایی که این کشور خریداری کرده است در سراسر جهان پخش خواهد شد.
حادثه ماه قبل در جریان برگزاری مراسم حج در نزدیکی شهر مکه که به جان باختن دست‌کم 2177 نفر منتهی شد تردیدهایی جدی درباره توانایی رژیم عربستان برای انجام وظایف خود در تامین امنیت مسلمانان در جریان برگزاری مراسم حج ایجاد کرده است.
پیدایش تروریسم وحشتناک داعش که مبتنی بر اندیشه وهابیت و تروریسم سلفی است باعث شده است رژیم عربستان با تروریسم بین المللی ارتباط تنگاتنگی داشته باشد.
جنگ در یمن نیز به کاهش محبوبیت رژیم سعودی انجامیده است. این جنگ به سبب ایران هراسی مقامات عربستان بدون هر گونه توجه به پیامدهای آن آغاز شد. انگونه که کارشناسان می گویند این جنگ هیچ نتیجه ای در پی نداشته و صرفا تاثیر خود را روی خزانه مالی عربستان گذاشته است. ییلدیز اوغلو که در روزنامه جمهوریت ترکیه مطلب می نویسد معتقد است جنگ یمن توانایی مقامات عربستان را در اتخاذ تصمیم های مهم با پرسش مواجه می کند.
اگر جنگ در یمن هم کافی نباشد، خاندان سعود در حال باخت در نبرد دیگری و این بار در عرصه نفت است. این کشور تلاش می کند با بالا نگه داشتن هزینه های تولید نفت، تولیدکنندگان آمریکایی نفت را از بازار خارج کند. قیمت نفت بشکه ای نود دلار است و این در حالی است که در بازار نفت، با نصف این قیمت فروخته می شود. این در شرایطی است که عربستان برای تامین هشتاد تا نود درصد درآمدهای خود به فروش نفت متکی است.
هفته قبل اسناد محرمانه ای در اختیار رسانه ها قرار گرفت که نشان می داد ملک سلمان پادشاه عربستان در حال کاهش هزینه های اقتصادی و عمومی دولت است. این امر نشان می دهد که فشارهای اقتصادی، تاثیرات خود را روی دولت عربستان گذاشته است.
بزرگترین تهدید در این میان بی ثباتی در داخل خاندان سلطنتی است. بر اساس اسنادی که چند هفته قبل نشریه گاردین انگلیس منتشر کرد یکی از شاهزادگاه خاندان سلطنتی (که نامش افشا نشد) با نوشتن نامه ای از مقامات دربار خواست علیه پادشاه و پسرش کودتا کنند. این نامه ظاهرا با استقبال برخی از اعضای خاندان و مردم این کشور روبرو شد.
افزایش تنش ها با ایران و تهدیدات داعش که مستقیما رژیم سعودی را نشانه گرفته است باعث خواهد شد خاندان سعودی به لحاظ ژئوپلتیک در شرایط دشواری قرار گیرد.
تا این اواخر، خاندان سعودی در مواجهه با این خطرات ژئوپلتیک روی قدرت و حمایت دولت آمریکا تکیه می کرد ولی امروزه ایران و آمریکا در حال بهبود دادن روابط خود هستند و این امر ضربه سنگین دیگری را به رژیم متزلزل سعودی وارد می کند.


/فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :