موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/20209 :کد

0

خوشرو: شورای امنیت بی طرفانه و غیرگزینشی عمل نماید

  چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ — ۰۸:۲۸
تعداد بازدید : ۱۳۴   
 تحلیل ایران -خوشرو: شورای امنیت بی طرفانه و غیرگزینشی عمل نماید

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در سخنانی خواستار عملکرد بی‌طرفانه و غیرگزینشی شورای امنیت شد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در سخنانی خواستار عملکرد بی‌طرفانه و غیرگزینشی شورای امنیت شد.

به گزارش تحلیل ایران ، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد روز سه شنبه در بحث عمومی شورای امنیت در مورد روش‌های کاری شورای امنیت به نمایندگی از جنبش عدم تعهد سخنرانی کرد.

خوشرو در سخنان خود اظهار داشت: جنبش عدم تعهد شفافیت، پاکدستی و استمرار مواضع را از جمله اصول اساسی کار شورای امنیت می داند که متاسفانه در موارد بسیاری نقض شده است.

وی گفت: شورای امنیت عموما با موضوعات برخورد گزینشی داشته است و به برخی موضوعات بسیار بیش از حد پرداخته، در حالی که به پاره‌ای از موضوعات مهم بی‌اعتناست.

خوشرو با اشاره به توصیه‌های اعضای جنبش عدم تعهد برای بهبود روش‌های کاری شورای امنیت تعدادی از مهمترین این توصیه‌ها را برشمرد.

وی در ادامه افزود که اعضای جنبش عدم تعهد همواره با استفاده ابزاری از شورای امنیت برای پی جویی اهداف سیاسی مخالفت کرده و معتقدند که شورا باید بی طرفانه و غیر گزینشی اقدام کرده و در مقابل اقدامات خود پاسخگو باشد. همچنبن لازم است شورا از مداخله در اموری که تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی به شمار نمی آید خودداری کند و صرفا در چارچوب اختیارات واگذار شده به آن در منشور ملل متحد عمل کند.

نماینده دائم کشورمان گفت: در سال‌های اخیر شورای امینت در حالیکه در بسیاری از وضعیت‌ها سریعا به فصل هفت منشور ملل متحد و صدور مجوز استفاده از زور متوسل شده، در برخی وضعیت‌ها سکوت و انفعال در پیش گرفته است. بر اساس منشور ملل متحد توسل به فصل هفت منشور بایستی بعنوان آخرین راه حل در دستور کار شورا قرار گیرد و پیش از آن لازم است که از همه ظرفیت‌های فصول ششم و هشتم منشور در مورد حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی و نیز امکانات سازمان‌های منطقه‌ای استفاده شده باشد.

سفیر کشورمان در پایان با اشاره به آغاز روند انتخاب دبیر کل جدید سازمان در سال 2016 بر مواضع جنبش عدم تعهد در این مورد و بویژه بر لزوم تقویت نقش محوری مجمع عمومی در انتخاب دبیر کل جدید تاکید کرد.

/تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :