موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/20232 :کد

0

برنامه ایران برای صادرات ۳۵۰ هزار بشکه نفت به ژاپن

  چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۵
تعداد بازدید : ۱۶۹   
 تحلیل ایران -برنامه ایران برای صادرات ۳۵۰ هزار بشکه نفت به ژاپن

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با اشاره به اظهار تمایل پالایشگاه‌های ژاپنی برای افزایش واردات نفت از ایران، اعلام کرد: ایران به دنبال کسب سهمی ۱۰ درصدی از بازار ۳.۵ میلیون بشکه‌ای نفت در ژاپن است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با اشاره به اظهار تمایل پالایشگاه‌های ژاپنی برای افزایش واردات نفت از ایران، اعلام کرد: ایران به دنبال کسب سهمی ۱۰ درصدی از بازار ۳.۵ میلیون بشکه‌ای نفت در ژاپن است.
به گزارش تحلیل ایران ، سیدمحسن قمصری با اشاره به سابقه بیش از ۴۰ ساله فروش نفت خام ایران به ژاپن، گفت: سابقه همکاری شرکت ملی نفت ایران و شرکت ایده میتسو ژاپن بیش از ۵۰ سال است و اولین شرکت ژاپنی بوده که در جریان ملی شدن صنعت نفت توانست از ایران بنزین و گازوئیل وارد کند.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه همواره سطح همکاری‌های نفتی ایران و ژاپن به ویژه در بخش فروش نفت به پالایشگاه های ژاپنی از سطح مطلوبی برخوردار بوده است، تصریح کرد: با این وجود، اعمال تحریمها در طول چند سال اخیر منجر به کاهش فروش و صادرات نفت خام ایران به پالایشگاه های ژاپنی شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در کنار تحریم‌ها، کاهش ظرفیت پالایش شرکت‌های ژاپنی از دیگر دلایل کاهش فروش نفت ایران به این کشور آسیایی به شمار می رود، اظهار داشت: با توجه به روند مذاکرات بین ایران و ژاپن، پیش بینی می شود در صورت لغو تحریم‌ها، حدود ۱۰ درصد از حجم پالایشی ژاپن را به نفت خام ایران اختصاص یابد.

وی با یادآوری اینکه ظرفیت پالایش نفت ژاپن از حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز در چند سال اخیر به روزانه حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است، بیان کرد: از این رو برنامه ایران در اختیار گرفتن سهمی ۱۰ درصدی از بازار نفت این کشور آسیایی در دوران پسا تحریم است.

قمصری همچنین در خصوص آخرین وضعیت فروش نفت خام به شرکت شواشل هم توضیح داد: در حال حاضر این شرکت یکی از بزرگترین پالایشگران ژاپنی بوده که طرف مذاکرات با شرکت ملی نفت ایران به منظور تعیین قیمت آسیا است.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با یادآوری اینکه بر اساس اعلام شواشل قرار است این مشرکت با ایده میتسو ادغام شوند، تبیین کرد: این اتفاق برای ایران خوب است، چرا که شرکت ملی نفت رابطه خوبی با شواشل دارد و شرکت ایده میتسو هم با توجه به سابقه شصت ساله ای که با ایران دارد می تواند این روابط را تکمیل کند.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود قراردادهای خوبی با ژاپنی ها داشته باشیم، تاکید کرد: در واقع با ژاپن به تفاهم کلی برای افزایش فروش نفت خام دست یافته‌ایم، اما ژاپنی ها به دلیل ملاحظات سیاسی منتظر لغو کامل تحریم ها هستند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه نفت ایران برای پالایشگران ژاپنی به عنوان نمونه پالایشگاه ایده میتسو مارجین (سازگاری) خوبی دارد، گفت: پالایشگران ژاپنی به لحاظ تکنیکی به خرید نفت ایران بیشتر از سایر نفت ها تمایل دارند و ترجیح می دهند با ایران وارد معامله شوند.

قمصری در پایان با یادآوری اینکه مسائل اقتصادی برای افزایش فروش نفت خام ایران به ژاپن تاثیر گذار است، خاطرنشان کرد: بنابراین ایران باید این ملاحضات را در نظر بگیرد تا بتواند سهم مورد نظر را از بازار نفت ژاپن به دست آورد.

/ مهر

                               

ایران     ژاپن     نفت     انرژی     اقتصاد    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :