موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست تامین آب

a/2037 :کد

0

توسعه بهره برداری از آب های نامتعارف

  یکشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۶
تعداد بازدید : ۱۰۱۰   
 تحلیل ایران -توسعه بهره برداری از آب های نامتعارف

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با تشریح دستاوردهای صنعت آب و برق در سال گذشته، گفت: صنعت آب و برق در سال ۹۳ سال پرکاری را پشت سر گذاشت.

به گزارش ایرنا علیرضا دائمی اظهار داشت: گذشته از تابستانی گرم و سخت و پاییز و زمستانی معتدل و کم بارش که به همت مجموعه دست اندرکاران صنعت آب و برق، خدمات مورد نیاز مشترکان در سطح قابل قبولی تامین و عرضه شد، اجرای طرح های مهم و موثری که برخی از آنها برای نخستین بار به اجرا درآمد، دستاوردهای مطلوبی را برای وزارت نیرو به ارمغان آورد که مدیریت تقاضا در استفاده از منابع آب زیرزمینی، از آن جمله است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو وی ادامه داد: از جمله اقدام ها در این خصوص می توان به تدوین و آنگاه تصویب برنامه تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در شورای عالی آب با هدف جلوگیری از برداشت های غیرمجاز از آب سفره های زیرزمینی، پیش بینی اعتبار در بودجه سال 94 برای اجرای برنامه تجهیز نقاط تحویل آب به وسایل اندازه گیری حجمی و نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های کشاورزی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون 40 هزار دستگاه کنتور هوشمند و پنج هزار دستگاه کنتور حجمی بر روی چاه های کشاورزی نصب شده و افزون بر آن، حدود 180 هزار حلقه چاه نیز برق دار شده اند، گفت: در سال 93، افزون بر کسب مجوز از شورای اقتصاد، امکان استفاده از بند (ق) تبصره 3 قانون بودجه سال 93 برای اجرای این سیاست فراهم شد و قراردادهای تولید تجهیزات مورد نیاز با تولیدکنندگان برای ادامه و تکمیل طرح در دست اجرا است.

وی استفاده از پساب ها و آب های غیرمتعارف را از دیگر اقدام های مهم وزارت نیرو در سال 93 ذکر کرد و افزود: در راستای توسعه بهره برداری از آب های غیرمتعارف نظیر پساب های فاضلاب، زه آب ها و آب های شور ازطریق احداث تاسیسات آب شیرین کن، قراردادهای دو طرح آب شیرین کن با سرمایه 313 میلیارد ریال، یک طرح تصفیه خانه فاضلاب با سرمایه گذاری 1500 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی و دو طرح آب رسانی با اعتباری افزون بر 3500 میلیارد ریال منعقد شده است.

دائمی اضافه کرد: همچنین چهار قرارداد بیع متقابل فاضلاب و استفاده از پساب ها با اعتباری حدود 13 هزار میلیارد ریال و درمجموع در دوره مورد بررسی با سرمایه گذاری بیش از 30 هزار میلیارد ریال اجرا شده اند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو سپس با بیان اینکه وزارت نیرو در سالی که گذشت، استفاده از فناوری باروری ابرها را مورد توجه جدی قرار داد، گفت: با استفاده از فناوری های جدید در زمینه باروری ابرها و جمع آوری باران در مناطق مستعد کشور، در نیمه دوم سال 93 تعداد 50 پرواز برای باروری ابرها صورت گرفت که از این تعداد، 32 پرواز همراه با بارش باران در مناطق هدف بوده است.

وی تصریح کرد: افزون بر آن، در این باره قراردادهای مربوط به تولید ژنراتورهای زمینی باروری ابرها نیز با مراکز رشد و فناوری دانشگاه ها منعقد شده است.

دائمی اظهار داشت: در بخش کاهش آب به حساب نیامده و تلفات در شبکه های آب شرب نیز به منظور اصلاح الگوی مصرف آب ازطریق سامانه های هوشمند کاهش تلفات آب، همکاری با یک مشاور بین المللی با هدف ارتقای روش های تله متری شبکه های آب شرب شهرها در سال 93 آغاز شده است.

وی افزود: در این راستا، اقدام های اساسی در 147 شهر کشور آغاز شده که برای تکمیل آن، به اعتباری معادل 10 هزار میلیارد ریال نیاز است. افزون بر آن در شهرهای قم، شیراز، مشهد و تهران تکمیل شبکه توزیع آب به روش هوشمند در دست اجرا است و پیش بینی می شود در صورت اجرای این برنامه ها، تلفات آب شرب از 24.7 درصد در شبکه توزیع به 19.2 درصد برسد که بیش از پنج درصد میزان تلفات در شبکه ها کاهش می یابد.

وی یکی دیگر از برنامه های کلیدی وزارت نیرو را ارتقا بهره وری آب و اصلاح ساختار اقتصادی آب خواند و گفت: در راستای اجرای برنامه های بهره وری آب، اقدام های متنوعی شامل تدوین تجربه های جهانی در ایجاد بازارهای محلی آب، تعیین هزینه تمام شده و اصلاح تعرفه های آب با کسب مجوز، اصلاح حق انشعاب با کسب مجوز از شورای اقتصاد، ارتقای بهره وری و بهبود بازده تاسیسات آبی با همکاری وزارت جهادکشاورزی در شورای عالی آب و توسعه مشارکت سرمایه گذاری در 15 طرح بزرگ با سرمایه گذاری بیش از 30 هزار میلیارد ریال در سال 93 در دستورکار قرار گرفت.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو همچنین درباره برنامه افزایش بازده نیروگاه ها و کاهش تلفات انتقال و توزیع و بهینه سازی مصرف انرژی برق که با پیگیری جدی وزیر نیرو همراه بوده است، تصریح کرد: برنامه کاهش تلفات در شبکه توزیع برق و اجرای آن در نیمه دوم سال 1393 تهیه شد که تاکنون به کاهش تلفات از 15 درصد در شبکه توزیع به 12.8 درصد منجر شده است.

وی افزود: این برنامه در مهرماه سال 93، به تایید وزارت نیرو رسید و براین اساس، قرار است ظرف مدت یک سال میزان تلفات شبکه توزیع برق به کمتر از 10درصد برسد. همچنین با اجرای قراردادهای نصب 3800 مگاوات واحد بخار در نیروگاه های گازی با استفاده از بند«م» تبصره 19 قانون بودجه سال 92، بازده واحدها از 33 به بیش از 48 درصد افزایش و بازده کل شبکه 1.6 درصد ارتقا می یابد.

معاون وزیر نیرو گفت: در این زمینه، حمایت از تولید لوازم برقی با بازده بالا با برگزاری نمایشگاه در پاییز 1393 با حضور بیش از 200 تولیدکننده و معرفی فناوری ها و برگزاری نشست های منظم برای بهره برداری از لوازم کم مصرف انجام شد.

به گفته دائمی، در حوزه توسعه صادرات برق نیز با افزایش توان انرژی برق و ایجاد زمینه های توسعه میزان صادرات برق، مذاکره با کشورهای هدف و تامین زیرساخت های لازم نظیر به روز رسانی قراردادها با کشورهای عراق و ترکیه، تاکنون میزان صادرات برق براساس برنامه پیش بینی شده صورت گرفته است.

وی گفت: از دستاوردهای بزرگ صنعت برق در سال 93، برگزاری نمایشگاه ها و توسعه صادرات تجهیزات و کالاهای برقی به کشورهای مختلف جهان و افزایش میزان صدور خدمات به بیش از پنج میلیارد دلار بوده که رتبه نخست را در این مولفه کسب کرده است.

دائمی ادامه داد: با انجام اصلاحات اقتصادی و مدیریت بخش برق، گزارش هایی در شورای اقتصاد و دولت درباره شفاف سازی قیمت تمام شده و نرخ واقعی برق تهیه و نشست های متعدد برای تصمیم سازی دولت انجام شده و قیمت تمام شده براساس محاسبه های مورد تایید ذیحسابان تهیه شده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در پایان گفت: این دستاوردها و موفقیت های دیگر که به تداوم و پایداری خدمات مستمر در زمینه تامین آب و برق مشترکان بخش های مختلف کشور در سال 93 منجر شده، حاصل تلاش بی وقفه دهها هزار نفر دست اندرکار صنعت آب و برق در کشور است که ضمن ارج نهادن به این تلاش ها، امیدواریم در سال 94 نیز با ارایه خدماتی مطمئن و با کیفیت، رضایت مشترکان این صنعت را بیش از پیش فراهم کنیم.

نقل از ایرنا

                               

آب شرب                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :