موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/20470 :کد

0

آمریکا در حمله به عراق از سلاح‌های ممنوعه استفاده کرد

  جمعه ۰۱ آبان ۱۳۹۴ — ۰۷:۲۱
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -آمریکا در حمله به عراق از سلاح‌های ممنوعه استفاده کرد

«علاء حسین بشیر» پزشک مخصوص دیکتاتور سابق عراق، در گفت‌‌و‌گو با روزنامه «العرب» قطر، در مورد اشتباهات صدام، حمله آمریکا به عراق و تروریست‌های داعش، اظهار نظر کرد.

«علاء حسین بشیر» پزشک مخصوص دیکتاتور سابق عراق، در گفت‌‌و‌گو با روزنامه «العرب» قطر، در مورد اشتباهات صدام، حمله آمریکا به عراق و تروریست‌های داعش، اظهار نظر کرد.


به گزارش  تحلیل ایران  ، روزنامه العرب قطر، به سراغ گفت‌و‌گو با «دکتر علاء حسین بشیر» پزشک مخصوص «صدام» دیکتاتور معدوم عراق رفته است.

«علاء بشیر»، در این گفت‌و‌گو به شدت جانب احتیاط را رعایت و سعی می‌کند تا در عین حال نظر مخالفان و موافقان دیکتاتور سابق عراق را جلب کند.

به نوشته العرب، وی از نزدیکترین افراد به «صدام» بود؛ به طوری که دیکتاتور عراق، در مورد وی گفته بود: «می‌گویند چرا او را برای وزارت بهداشت انتخاب نمی‌کنی، در حالی که او برای من از نخست‌وزیر مهم‌تر است.»

در ابتدای این گفت‌و‌گو، دکتر علاء از چگونگی آشنایی‌اش با صدام صحبت می‌کند و می‌گوید: در سال 1982 هنگامی که توانستم دست قطع شده یک مهندس را دوباره پیوند بزنم و این برای اولین بار در خاورمیانه اتفاق می‌افتاد، صدام افرادی را به سراغ من فرستاد تا به نزد او رفته و تقدیر شوم.

خبرنگار العرب، از بارزترین اشتباهات دیکتاتور معدوم عراق سؤال می‌کند و او در جواب می‌گوید: صدام، اشتباهات زیادی داشت و بزرگترین آن‌ها نیز اشغال کویت بود. ممکن است که بگوییم وی را تحریک به این کار کردند، اما این اقدام از لحاظ سیاسی قابل قبول نبود. صدام توجیهات اقتصادی برای حمله به کویت داشت و صدام عامل بحران اقتصادی شدید عراق را کویت می‌دانست؛ در حالی که اقتصاد عراق پس از جنگ با ایران و سقوط قیمت نفت، خسارت‌های شدید دید.

وی یکی دیگر از بارزترین اشتباهات صدام را دادن اختیارات و نقش‌های زیاد به خانواده‌اش دانست و گفت: از مهم‌ترین اشتباهات صدام، این بود که نزدیکانش را به مناصب مهم می‌گماشت.

وی در ادامه سعی کرد تا مسئولیت بسیاری از جنایت‌های صدام را به گردن پسران و داماد صدام بیندازد و گفت: بسیاری از فاجعه‌هایی که در زمان صدام رخ داد، دلیلش نزدیکان او بودند. دلیل بسیاری از مشکلات عراق به خاطر اقدامات «حسین کامل» داماد صدام و وزیر صنایع عراق، و «عدی» و «قصی» فرزندان صدام و «عبد حمود» منشی مخصوص او بود.

روزنامه العرب، در بخش دیگری از مصاحبه خود، از دکتر مخصوص صدام سؤال کرد که آیا در جریان حمله‌ امریکا به عراقف خیانت اطرافیان صدام موجب اشغال بغداد شد؟ و او در جواب گفت: ارتش عراق و عشایر و نیروهای حزب بعث، اگر هماهنگ بوده و مقاومت می‌کردند، نیروهای خارجی هیچ زمانی نمی‌تونستند وارد بغداد شوند، سقوط پایتخت حاصل خیانت گسترده بود.

استفاده آمریکا از سلاح‌های ممنوعه در عراق

دکتر علاء بشیر، پزشک مخصوص صدام در جواب به این سؤال که آیا آمریکایی‌ها در عراق از سلاح‌های غیر متعارف نیز استفاده کردند؛ گفت: به طور مؤکد، آن‌ها از سلاح ممنوعه استفاده کردند، من به شخصه در نزدیکی فرودگاه، دیدم سربازانی که آتش گرفته و سوختند، اما لباس‌هایشان سالم مانده بود و بقای جسد آن‌ها داخل لباس‌هایشان ریخته شد.

روزنامه العرب قطر، در انتها در مورد داعش از وی می‌پرسد و سؤال می کند که آیا سقوط داعش نزدیک است؟

پزشک مخصوص صدام، بدون اشاره به اینکه 20 هزار بعثی در گروه تکفیری داعش عضو هستند، گفت: داعش تا زمانی که اهداف آمریکا و اسرائیل را پیش می‌برد، از بین نخواهد رفت؛ اما نمی‌دانم که بین این سه چه منافع مشترکی وجود دارد؛ اما با نگاه به تحولات منطقه متوجه می‌شویم که تنها طرفی که از این اتفاقات سود می‌برد اسرائیل است.


/خبرگزاری فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :