موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تحلیلی

a/205 :کد

بیشترین و کمترین بودجه به کدام دستگاهها اختصاص یافته است

تحلیل ایران

  پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۱۱۲۱   

یکی از روش های درک جهت گیری های دولت ها در حوزه های گوناگون روش تخصیص بودجه به نهادها و دستگاههای مختلف است . به همین منظور برای درک جهت گیری های دولت یازدهم برخی از ردیف های بودجه  پیشنهادی دولت به مجلس را بررسی می کنیم هر چند در فصل بررسی بودجه در مجلس شورای اسلامی احتمالا در این ردیف های پیشنهادی تغییراتی ایجاد می شود .

بیشترین افزایش بودجه در بین نهادها مربوط به نهاد ریاست جمهوری است که دولت برای آن رقم 439 میلیارد تومانی در نظر گرفته است که رشد 83 در صدی در آن مشاهده می شود. این افزایش بودجه حکایت از این دارد که رئیس جمهور قصد دارد نقش فعال تری در مدیریت کشور با رویکرد های کارشناسی ایفا کند . زیرا مرکز کار کارشناسی و تخصصی قوه مجریه نهاد ریاست جمهوری است .تعداد پرسنل نهاد ریاست جمهوری بالغ بر 3000 هزار نفر است . دولت احمدی نژاد نهاد ریاست جمهوری را با حدود 1600 کارمند تحویل گرفت و با افزایش دو برابر ی، آن را به حسن روحانی تحویل داد. در این لایحه بودجه افزایش حقوق قابل توجهی برای کارکنان این نهاد در نظر گرفته شده است .

بعد از نهاد ریاست جمهوری، این وزارت بهداشت است که از رشد 70  درصدی بودجه  برخوردار شده است و بودجه پیشنهادی برای آن برای سال 1394مبلغی بالغ بر 5هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است .  این تخصیص خوب بودجه به وزارت بهداشت از این نظر است که می توان گفت وزارت بهداشت و شخص دکتر قاضی زاده هاشمی موفق ترین وزیر دولت یازدهم بوده و نتیجه عملکرد او در زندگی مردم به ویژه با کاهش تعرفه های درمانی در بخش دولتی احساس شده است.

 درردیف بعدی وزارت ورزش و جوانان قرارگرفته که با پیشنهاد بودجه 460 میلیارد تومانی رشدی 53 درصدی را به خود دیده است که این امید را نشان می دهد که ورزش و تربیت بدنی کشور در سال آینده وضعیت انبساطی خواهد داشت . دولت یازدهم به خوبی می داند که موفقیت های ورزشی موجی از نشاط و امید را در جامعه گسترش می دهد.

بعد از این دستگاه ها وزارتخانه های اطلاعات ؛نفت ؛ نیرو و کشور نیز از بیشترین رشد بودجه برخوردار ند.

درمقابل وزارت علوم از کمترین رشد بودجه دولتی برخوردار شده است یعنی رشدی حدود 8 درصد که بودجه این وزارت خانه را به 1200 میلیارد تومان می رساند.

با وجود این افزایش و کاهش ها همچنان وزارت آموزش و پرورش با اختصاص 23هزار میلیارد تومان همچنان پرخرج ترین دستگاه کشوری است . بعد از آن وزارت کار رفاه و تعاون است که بودجه ای بالغ بر 17 هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص می دهد.

در میان دستگاه ها و نهادهای غیر دولتی بیشترین افزایش بودجه به موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی اختصاص یافته و رشدی 250 درصدی در آن مشاهده می شود . یعنی بودجه ای بالغ بر 50 میلیارد تومان در حالی که بودجه این نهاد در سال گذشته 18 میلیارد تومان بود. این رقم زمانی خود را نشان می دهد که بدانیم بودجه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در همین حدود در نظر گرفته شده است .

صداو سیما نیز در زمره دستگاههایی است که کمترین افزایش بودجه را به خود دیده است یعنی 9درصد . در حالی که این دستگاه حدود 3هزار میلیارد تومان درخواست بودجه داشته تنها هزار میلیارد به آن تخصیص داده شده است .

گفتنی است کل بودجه پیشنهادی دولت برای سال 1394، 840 هزار میلیارد تومان است . قیمت نفت در این بودجه 72 دلار و نرخ دلار 2850 تومان ، افزایش حقوق کارمندان 14 درصد ، درآمد مالیاتی 72هزار میلیارد تومان ، درآمد نفتی 69 هزار میلیارد تومان ؛ درآمد گمرکی حدود 14هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است .

دولت برای سال 1394 حدود 4500هزار میلیارد تومان درآمد از محل جرایم و خسارات در نظر گرفته است .

سایت تحلیل ایران ازدریافت و انتشار تحلیل های کارشناسی در خصوص لایحه بودجه استقبال می کند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :
اقتصاد     بودجه     دولت            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :