موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست رسانه

a/20542 :کد

0

نجات ۲ فک خزری گرفتار در تورهای صیادی + تصاویر

  شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۴ — ۰۰:۰۶
تعداد بازدید : ۶۰۲   
 تحلیل ایران -نجات ۲ فک خزری گرفتار در تورهای صیادی + تصاویر

۲ فک خزری در تورهای صیدگاه میان قلعه و فریدپاک در استان گلستان گرفتار شدند.

2 فک خزری در تورهای صیدگاه میان قلعه و فریدپاک در استان گلستان گرفتار شدند.
به گزارش تحلیل ایران؛ مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان گفت: صیادان فک ها را از تور آزاد کرده و بلافاصله موضوع را به اداره محیط زیست گزارش نمودند.
 
احمد دباغیان اظهار داشت: با هماهنگی صورت گرفته از سوی محیط زیست، فک ها به مرکز درمانی فک خزری در جزیره آشوراده منتقل شدند.
 
هر 2 فک توسط دامپزشک مرکز درمانی – تحقیقاتی سگ دریایی در ایران معاینه و پس از اقدامات درمانی در سواحل جزیره آشوراده رهاسازی شدند.
 
نجات 2 فک خزری گرفتار در  تورهای صیادی + تصاویر
 
دامپزشک مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران گفت: یکی از فک ها به لحاظ جنسیت ماده، از لحاظ سن حدودا دو ساله بود و ۲۵ کیلوگرم وزن داشت. این فک به دلیل تقلا در تور از ناحیه بالای چشم چپ دچار جراحت شده بود که زخم های مذکور پانسمان و ضد عفونی گردید. طول بدن این فک ۱۰۴ سانتی متر و قطر بدن آن ۹۵ سانتی متر اندازه گیری شد.
 
نجات 2 فک خزری گرفتار در  تورهای صیادی + تصاویر
 
دکتر امیر شیرازی اظهار داشت: فک دوم نیز ماده بوده و حدود ۱۲ سال سن داشت. این جانور که ۷۳ کیلوگرم وزن داشت به لحاظ وزن سنگین ترین فکی بود که تاکنون در ایران به ثبت رسیده است. طول بدن این فک بزرگ جثه ۱۴۱ سانتی متر و قطر بدن آن ۱۲۶ سانتی متر اندازه گیری شد.
 
نجات 2 فک خزری گرفتار در  تورهای صیادی + تصاویر
 
نماینده مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران گفت: هر 2 فک پس از انجام اقدامات درمانی و در سلامت کامل رهاسازی شدند.
 
اغلب ماهیگیران می پندارند که فک ها از ماهیان تجاری، که منبع ارزشمند اقتصادی برای آنان هستند، تغذیه می کنند. به همین سبب، به محض مشاهده فک ها، آنها را با ضربات پارو می کشند.
 
برگزاری چندین دوره آموزشی جهت افزایش آگاهی صیادان محلی نسبت به اهمیت گونه در معرض انقراض فک خزری باعث شده است صیادان به محض مشاهده فک های گرفتار در تورهای ماهیگیری مراتب را به ادارات محیط زیست منطقه اطلاع داده و آسیب رساندن به فک ها خودداری کنند.
 
فک خزری تنها پستاندار دریای خزر است. فک در آب زندگی می کند و تنها برای زادآوری و گاهی برای استراحت به ساحل می آید. در خشکی بسیار کم‌تحرک ولی در آب بسیار فعال است و با کمک پاهای خود به سرعت شنا می کند. فک ها از دست‌هایشان برای حفظ تعادل استفاده می کنند.
 
نجات 2 فک خزری گرفتار در  تورهای صیادی + تصاویر
 
بدن این پستاندار برای زندگی در آب کاملا تکامل یافته است. میان انگشتان دست و پای فک پرده‌ای وجود دارد که باعث می شود دست‌ها و پاها شبیه باله‌ای برای شنا شود. پاها در انتهای بدن و در امتداد دم قرار گرفته‌اند، به‌ همین‌ دلیل فک ها نمی توانند به‌ راحتی روی زمین راه‌ بروند.
 
در گذشته تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشتشان شکار می شدند. هم اکنون نیز هر سال تعداد زیادی از آن‌ها در تورهای ماهیگیران گرفتار شده و توسط صیادان کشته می شوند.
 
نجات 2 فک خزری گرفتار در  تورهای صیادی + تصاویر
 
گرم‌شدن زمین، باعث ذوب یخ‌های بخش شمالی دریای خزر و در نتیجه کاهش سطح زیستگاه‌های فک خزری شده‌ است. از عوامل دیگر کاهش شدید جمعیت این گونه، آلودگی های دریایی و نوعی بیماری ویروسی است که از سگ‌سانان به فک منتقل و در سال‌های گذشته موجب تلفات زیادی در این گونه شده‌ است.
 
نجات 2 فک خزری گرفتار در  تورهای صیادی + تصاویر
 
آخرین سرشماری فک خزری به ۶ سال قبل (سال ۲۰۰۸) باز می گردد که حاکی از وضعیت ناگوار این تنها پستاندار دریای خزر است.
 
پیش از فروپاشی شوروی سابق جمعیت فک خزری حدود یک میلیون عدد بوده است اما سرشماری سال ۲۰۰۸ نشان می دهد این جمعیت به یکصد هزار عد کاهش یافته است و به عبارت دیگر ۹۰۰ هزار فک خزری از بین رفته اند.
 
فک خزر یکی از کوچکترین گونه فک های واقعی یعنی بدون گوش است و تنها در دریاچه خزر یافت می شود. این یگانه پستاندار خزر در اغلب نقاط دریا زندگی می کند و محل زیست آن بر حسب در دسترس بودن مواد غذایی و بصورت فصلی متغیر است.
 
نجات 2 فک خزری گرفتار در  تورهای صیادی + تصاویر
 
در فصل تابستان و پاییز اکثر فک های خزر در آب های سواحل جنوبی دریای خزر در حوزه کشور ترکمنستان و ایران به سر می برند.
 
پیش از تجزیه شوروی سابق، کشتار فک های خزری حتی به ‪ ۱۶۰‬هزار فک بالغ در سال می رسید و هم اکنون نیز سالیانه حدود 10 هزار فک خزری در فصل زاد و ولد این گونه در روسیه و با مجوز قانونی این کشور کشته می شوند.
 
به دلیل رنگ سفید پوست بچه فک ها، اغلب این کشتارها در روسیه مربوط به فک های تازه متولد شده می باشد.
 
نجات 2 فک خزری گرفتار در  تورهای صیادی + تصاویر
 
/ باشگاه خبرنگاران
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :