a/20562 :کد

0

برقی کردن خط آهن گرمسار/ افزایش توان حرارتی نیروگاههای ایران

  شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۴ — ۰۳:۰۳
تعداد بازدید : ۲۱۵   
 تحلیل ایران -برقی کردن خط آهن گرمسار/ افزایش توان حرارتی نیروگاههای ایران

در جمع بندی دور دوم نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه، اجرای دو طرح آزمایشی شامل برقی کردن خط آهن گرمسار- اینچه برون و افزایش توان حرارتی نیروگاه های ایران در دستور کار قرار گرفت.

در جمع بندی دور دوم نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه، اجرای دو طرح آزمایشی شامل برقی کردن خط آهن گرمسار- اینچه برون و افزایش توان حرارتی نیروگاه های ایران در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش تحلیل ایران ، دور دوم نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و وزیر انرژی روسیه برگزار شد با امضا تفاهم نامه همکاری میان دو کشور به پایان رسید.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی گفت: هیات روسی نشان داد که ظرفیت های همکاری بین دو کشور بیش از آن چیزی بود که ما پیش بینی می کردیم.

وی با اشاره جمع بندی مذاکرات از اجرای دو طرح آزمایشی برقی کردن خط آهن گرمسار- اینچه برون و افزایش توان حرارتی نیروگاه های ایران توسط روسها خبر داد و گفت: پروژه های مشترک ایران و روسیه رقمی حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار است و زمینه مناسب برای تنظیم یک بسته مالی در این سفر فراهم شده است.

واعظی با اشاره به ارایه فاینانس به میزان ۵ میلیارد دلار از سوی وزیر امور اقتصاد و دارایی روسیه گفت: مذاکرات طرف روسی با رئیس کل بانک مرکزی، منجر به ایجاد و توسعه روابط کارگزاری بین طرفین خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، همکاری و عضویت در بانک اورآسیا و مذاکره برای تاسیس بانک مشترک ایران و روسیه را از نتایج مذاکرات طرف روسی با رییس کل بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: تصمیم گرفته ایم و به زودی یک هیات مشترک از وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران به روسیه سفر کند.

وی با اشاره به تفاهمنامه ۷ بندی که برای امضاء آماده شده است، گفت: این تفاهمنامه بخش های نفت ،گاز، برق، حمل ونقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات، همکاری های بانکی، مالی و سایر موضوعات را در برمی گیرد.

واعظی اظهار امیدواری کرد هیاتی که از ایران به مسکو سفر خواهد کرد مکانیزم همکاری مالی را به زودی نهایی کند و گفت: برای آغاز سفر هیات یاد شده، منتظر اعلام زمان پیشنهادی از سوی طرف روسی هستیم.

به گزارش مهر، در راستای گسترش و تحکیم روابط و همکاری های ایران و روسیه و به منظور بحث و بررسی پیرامون پروژه های زیربنایی، هیات روسی به ریاست الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه به ایران سفر کرد. در این هیات روسای ۵۰ شرکت بزرگ روسی و روسای بانک مرکزی و مدیران عامل روسیه نیز حضور داشتند.

در پایان این مذاکرات، تفاهم نامه ای در ۷ فصل تنظیم و به امضا طرفین رسید.

در فصل اول این تفاهم نامه موضوع همکاری نفت و گاز دو کشور مطرح شده که این بند نتیجه مذاکرات هیات روسی با وزیر نفت ایران و بخش های زیرمجموعه با شرکت های روسی بود.

در فصل دوم این تفاهم نامه که در ارتباط با همکاری در حوزه برق و آب است، پروژه هایی از جمله اتصال شبکه برق سراسری ایران به روسیه از طریق کشورهای آذربایجان و روسیه و همچنین احداث نیروگاه های حرارتی و آبی آمده است.

در فصل سوم بخش حمل و نقل بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت که تمرکز بیشتر این بند بر روی خطوط راه آهن است.

در فصل چهارم به حوزه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخته شده که در این زمینه دو طرف تفاهم کردند تا پروژه های متعددی را در این زمینه تخصصی و بسیار مهم، داشته باشند.

در فصل پنجم، مسایل مهم بانکی و پولی که باعث ایجاد کسب و کار و تسهیل تجارت روان بین دو کشور می شود مورد بررسی قرار گرفت که با توافق طرفین این حوزه نیز می تواند با فعالیت های بانکی طرفین تکمیل شود.

در فصل ششم، مسایل مهمی از جمله عضویت ایران به بانک اوراسیا و همچنین ایجاد بانک مشترک با روسیه مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه این بند نیز موضوع خط اعتبار ۵ میلیارد دلاری است که موجب خواهد شد تا روابط اقتصادی و پروژه های زیربنایی طرفین گسترش پیدا کند.

در فصل آخر این تفاهم نامه علاوه بر اینکه ذکر شد تا شرکت های روسی پیشنهاد مشارکت در طرح های در نظر گرفته شده را بدهند، مقرر شد تا در زمینه های دیگر که دو کشور بر آن متمایل هستند روابط همکاری افزایش پیدا کند.

در ادامه این تفاهم نامه نیز به بررسی و حل مشکلات صدور روادید بازرگانی برای شرکت های خصوصی از کشور روسیه و همچنین اصلاح تعرفه های گمرکی و برقراری خطوط پروازی باری پرداخته شد که با توافق طرفین مقرر شد تا هر چه زودتر این موضوعات بررسی و رفع موانع صورت گیرد.

/ مهر

                               

اقتصاد     ایران     روسیه     برقی     خط آهن    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :