موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/20584 :کد

0

قرار گیری محور ایران-روسیه در مقابل محور آمریکا-عربستان

  شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۴ — ۰۶:۰۹
تعداد بازدید : ۲۵۰   
 تحلیل ایران -قرار گیری محور ایران-روسیه در مقابل محور آمریکا-عربستان

شبکه پنج فرانسه گزارش داد محوری که ایران و روسیه در بحران سوریه تشکیل داده اند در نقطه مقابل محور عربستان، ترکیه و آمریکا قرار گرفته است.

شبکه پنج فرانسه گزارش داد محوری که ایران و روسیه در بحران سوریه تشکیل داده اند در نقطه مقابل محور عربستان، ترکیه و آمریکا قرار گرفته است.
 
به گزارش  تحلیل ایران  ؛ شبکه پنجم تلویزیون فرانسه درگزارشی اعلام کرد بر اساس اعلام دیده بان حقوق بشر سوریه در نتیجه بمباران های روسیه در سوریه تاکنون دست کم 450 نفر کشته شده اند اما معلوم نیست که چه تعداد از این افراد شورشی بوده اند.

همچنین در کانون این جنگ، سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز مورد بحث است. در همین راستا نشست چهار جانبه مهمی بین وزیران امور خارجه چهار کشور آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه در وین برگزار شد.

انگار که وین محلی برای حل و فصل مناقشات و بحران ها است.پایتخت اتریش زمانی محل گفتگوها درباره برنامه هسته ای ایران بود و اکنون میزبان گفتگوها درباره سوریه شده است.

اینکه نشستی چهار جانبه بعد از چهار سال جنگ داخلی درباره سوریه برگزار می شود نشان می دهد که این بحران اکنون ابعاد بین المللی پیدا کرده است. علت این امر نیز دخالت نظامی روسیه در سوریه بود که معادلات این کشور را به طور کلی تغییر داد.

اکنون ولادیمیر پوتین در کانون بازی های دیپلماتیک درباره سوریه قرار دارد. این در حالی است که تا پیش از این واشنگتن این نقش را ایفا می کرد.رئیس جمهور روسیه آشکارا از ایجاد ائتلاف بین المللی گسترده علیه همه گروههای تکفیری در سوریه حمایت کرده است.

در همین راستا، وی دیدارهای متعددی با مسئولان متحدان خود از جمله ایران داشته است. روز جمعه ،پوتین با علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در شهر سوچی دیدار کرد تا به هم چند تکه تعریف تحویل دهند.

پوتین در این دیدار گفت ایران نقش مهمی در مبارزه با تروریسم داشته است. ما از همکاری های مشترک خود در سوریه و عراق استقبال می کنیم. لاریجانی نیز در این دیدار گفت نقش شما(روسیه) در منطقه بسیار مسئولانه است. ما از تلاش های شما که هدف آن برقراری ثبات و امنیت در منطقه است حمایت و قدردانی می کنیم.

بر اساس این گزارش،محوری که ایران و روسیه ، دو متحد رژیم سوریه ، تشکیل داده اند در نقطه مقابل ابتکار دیپلماتیک محور عربستان،ترکیه ،آمریکا قرار گرفته است.

به نظر عربستان سعودی و ترکیه که از شورشیان مخالف اسد حمایت می کنند و به آنها کمک نظامی و تسلیحاتی می کنند،مداخله نظامی روسیه در سوریه، بحران این کشور را شدیدتر خواهد کرد و آینده سوریه رقم نخواهد خورد مگر آنکه بشار اسد رفته باشد.

اما کرملین با اطمینان خاطر اعلام کرده است مخالفان میانه رویی که غربی ها از آن سخن می گویند در سوریه وجود ندارد.

/باشگاه خبرنگاران جوان
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :