موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/20596 :کد

0

افشای اسنادجدید درباره همکاری دادستان ضدایرانی با "اف بی آی"

  شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۴ — ۰۷:۴۲
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -افشای اسنادجدید درباره همکاری دادستان ضدایرانی با "اف بی آی"

اسناد جدید افشا شده نشان می‌دهد، آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی و ضد ایرانی پرونده «آمیا»، به طور مستقیم برای سازمان اف‌.بی‌. آی آمریکا کار می‌کرد و اخبار مربوط به کل منطقه را به این سازمان می‌داد.

اسناد جدید افشا شده نشان می‌دهد، آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی و ضد ایرانی پرونده «آمیا»، به طور مستقیم برای سازمان اف‌.بی‌. آی آمریکا کار می‌کرد و اخبار مربوط به کل منطقه را به این سازمان می‌داد.

 

به گزارش  تحلیل ایران  ، اسناد جدیداً افشا شده نشان می‌دهند آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی و ضد ایرانی پرونده «آمیا»، مستقیماً برای سازمان اف‌بی‌آی آمریکا کار می‌کرده و اخبار مربوط به کل منطقه را در اختیار این نهاد آمریکایی قرار می‌داده است.

انتشار این اسناد افشاگری‌های قبلی درباره نقش آمریکا در مرگ مرموز این دادستان آرژانتینی را پررنگ‌تر می‌کنند.

سندهای جدید در کتابی به نام «نیسمان- جرم یا خودکشی؟ قهرمان یا جاسوس» منتشر شده‌اند که «فاکوندو پاستور»، یک روزنامه‌نگار آن را تألیف کرده است.

وی در مصاحبه‌ای با ایندیپندنت گفت: «وقتی این سوال را می‌پرسم که او قهرمان است یا جاسوس، به این واقعیت اشاره می‌کنم که او به یکی از عوامل ارشد اف‌بی‌آی برای کل منطقه تبدیل شده بود.»

جسد آقای نیسمان بهمن‌ماه سال گذشته در طبقه سیزدهم برج محل سکونتش در بوئینس آیرس پیدا شد. برخی منابع خبری گفتند وی خودکشی کرده است.

این اتفاق در حالی رخ داد که او چند روز قبل‌تر «کریستینا فرناندز د کرشنر»، رئیس‌جمهوری آرژانتین را به تلاش برای مخفی کردن نقش ایران در بمب‌گذاری مرکز یهودیان متهم کرده بود. او قرار بود در جلسه غیرعلنی کنگره در این باره شهادت بدهد.

آلبرتو نیسمان، مدعی بود که خانم کرشنر و تعدادی از مقام‌های آرژانتینی با این کار قصد داشتند رابطه تجاری با ایران را افزایش دهند. اتهامی که دولت آرژانتین آن را رد کرده بود.

کتاب جدید حاوی اسناد مربوط به 46 مکاتبه است که نشان می‌دهند نیسمان «تمامی اقدامات حقوقی خود را قبل از اطلاع به مافوق‌های خودش را از طریق سفارت آمریکا در آرژانتین به اطلاع اف‌بی‌آی می‌رسانده است.» (نقل قول از کتاب)

در ماه ژانویه وزارت خارجه آمریکا اعتراف کرد که در محل سفارت، چندین دیدار با نیسمان انجام شده است، اما واشنگتن مدعی بود که هدف از این دیدارهای جهت‌دهی به تحقیقات درباره پرونده آمیا نبوده است.

رئیس‌جمهور آرژانتین قبلا گفته بود که دادستان پرونده «آمیا» خودکشی نکرده است. دولت آرژانتین می‌گوید دو نفر از شاهدان مربوط به پرونده نیسمان خود را به غلط یه عتوان منابع اطلاعاتی معرفی کرده بودند.

خانم فرناندز در نامه‌ای علنی به مردم آرژانتین نوشته بود: «آنها وقتی که آقای نیسمان زنده بود از او استفاده کردند و بعد نیاز داشتند که او را کشته ببینند.»

اسناد نشان می‌دهند آلبرتو نیسمان برای هدایت سیر تحقیقاتش در مراحل مختلف از آمریکا خط گرفته است.

پایگاه نیشن در گزارش که بهمن‌ماه منتشر کرده بود به اسناد افشا شده سایت ویکی‌لیکس اشاره می‌کند که نشان می‌دهند واشنگتن بنا به دلایل خودش قصد داشت آقای نیسمان را در تحقیقاتش درباره پرونده انفجار آمیا متقاعد کند تا انگشت اتهام را به سمت ایران نشانه بگیرد.

جاناتان بلیتزر، روزنامه‌نگار تحقیقی نیویورکر در مقاله‌ای به مشورت‌های وسواس‌گونه آقای نیسمان با سفارت آمریکا اشاره کرده و می‌نویسد وی سرنخ‌های به دست آمده در تحقیقاتش را با آمریکایی‌ها در میان می‌گذاشت و بر پایه نظرات آنها در تحقیقاتش تغییراتی ایجاد می‌کرد.

بر همین اساس نیسمان در اکتبر سال 2006 به طور رسمی مقامات ایران و یک مقام حزب‌الله را به دست داشتن در انفجار سال 1994 در مرکز یهودی‌های بوئینس آیرس (آمیا) متهم کرد. نمایندگان سفارت آمریکا در آن زمان گفتند به این دادستان آرژانتینی گفتند که مطمئن هستند که شواهد او محکمه‌پسند هستند.

برخی از دیگر اسناد ویکی‌لیکس به تلاش‌های آمریکا برای متقاعد کردن آرژانتین برای پیوستن به قطعنامه تحریمی سازمان ملل اشاره می‌کنند. آرژانتین، مثل بسیاری از کشورهای دیگر به این قطعنامه رأی مثبت داد اما در دو کتاب به نامهای « Argenleaks » و «POLITILEAKS» درباره معنای اسناد افشا شده ویکی‌لیکس به خوبی توضیح داده شده است.

پایگاه نیشن در سال 2008 در یک گزارش تحقیقی مفصل به قلم گرت پورتر آشکار کرد دولت آمریکا چگونه آرژانتین را متقاعد کرد تا ایران را عامل انفجار آمیا معرفی کنند.

رئیس‌جمهور آرژانتین قبلاً گفته بود کسانی که تحقیقات نیسمان را دستکاری کردند، بعد از سوء استفاده از او در زمان حیات وی قصد دارند از مرگش هم سوء استفاده کنند.

آمریکا بر اساس این اسناد، یکی از کشورهایی است که تحقیقات دادستان آرژانتین را دستکاری کرده است.


/خبرگزاری فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :