موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/20645 :کد

0

تلاش بین المللی برای حل مساله سوریه بدون ایران بی فایده است

  یکشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۴ — ۰۰:۱۳
تعداد بازدید : ۱۴۵   
 تحلیل ایران -تلاش بین المللی برای حل مساله سوریه بدون ایران بی فایده است

وزیر امورخارجه روسیه با تاکید بر ادامه مواضع مسکودرمشارکت تهران در مذاکرات برای حل و فصل بحران سوریه اعلام کرد: تلاش های بین المللی برای حل و فصل سیاسی مساله سوریه بدون جلب مشارکت ایران بی فایده است.

وزیر امورخارجه روسیه با تاکید بر ادامه مواضع مسکو در مشارکت تهران در مذاکرات برای حل و فصل بحران سوریه اعلام کرد: تلاش های بین المللی برای حل و فصل سیاسی مساله سوریه بدون جلب مشارکت ایران بی فایده است.
به گزارش تحلیل ایران ، «سرگئی لاوروف» روزشنبه در گفت و گو با شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه در باره اجلاس اخیر چهارجانبه وین برای حل مساله سوریه گفت: با برگزاری اجلاس برای حل مساله سوریه در چنین چارچوبی موافقت کرده و درعین حال به شرکای خود اعلام کردیم که تلاش برای ایجاد چنین گروهی به منظور حمایت از روند حل و فصل سیاسی مسایل سوریه بدون مشارکت ایران بی فایده و بی حاصل است.
وی افزود: براین باوریم که در شرایط کنونی باید کشورهای مصر، قطر، اردن و امارات متحده عربی را هم در مذاکرات در باره مساله سوریه مشارکت داد.
اجلاس چهارجانبه وین با مشارکت وزرای خارجه روسیه، آمریکا، ترکیه و عربستان سعودی برگزار و در آن مسایل مربوط به حل و فصل سیاسی بحران سوریه مطرح و بررسی شد.
لاوروف در ادامه سخنان خود با تاکید بر اهمیت پیشبرد روند حل و فصل سیاسی مسایل سوریه گفت: این موضوع در جریان دیدار بشار اسد رییس جمهوری سوریه با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در مسکو مطرح شد.
وی با بیان این که رییس جمهوری سوریه اهمیت این موضوع را درک می کند، ادامه داد: بشار اسد خاطرنشان کرد که مرحله نظامی مقابله با تروریسم باید حتما با انسجام نیروهای سیاسی جامعه سوریه و آغاز روند حل و فصل بحران این کشور تکمیل شود که منافع تمام سوری ها صرف نظر از تعلقات قومی و مذهبی و گرایشات سیاسی آنها را فراهم کند.
لاوروف درباره مخالفت آمریکا با سفر هیات روسی به سرپرستی دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه به واشنگتن، این اقدام را اشتباه خواند و اظهار داشت: هر گاه کشوری از دیدار در هر سطحی با کشور دیگر خودداری می کند به اعتبار خود نمی افزاید.
وی افزود: جان کری وزیر خارجه آمریکا اخیرا درباره علت واکنش تند ما به لغو دیدار نخست وزیر روسیه از طرف آمریکایی سوال کرد و به وی پاسخ دادم چه انتظار دیگری از ما داشتید زمانی که نامه ای را از «جان تفت» سفیر آمریکا در مسکو مبنی بر لغو دیدار دریافت کردیم.
لاوروف ادامه داد: کری گفت که نباید به این صورت به مساله نگاه کرد و روابط روسیه و آمریکا در مرحله ای قرار دارد که شرایط برای دیدار در چنین سطحی مساعد نیست و فعلا در سطح وزیران دیدار خواهیم کرد و در آینده برای بررسی ایده های دیگر شما آماده خواهیم شد.
روابط روسیه و آمریکا بر اثر مسایلی همچون اوکراین و آغاز استقرار سامانه پدافند موشکی آمریکا در اروپا در دو سال اخیر سرد شده است.

/ ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :