موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/20660 :کد

0

تزلزل داعش در پی عملیات پی در پی ارتش عراق

  یکشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۴ — ۰۲:۵۸
تعداد بازدید : ۲۴۱   
 تحلیل ایران -تزلزل داعش در پی عملیات پی در پی ارتش عراق

تحولات امنیتی و سیاسی عراق، در گفتگو با هادی محمد، کارشناس مسائل منطقه

همان طور که حملات هوایی در عراق به خوبی توانسته وضعیت گروه های تروریست را متزلزل کند، زنجیره ایی بودن و متوالی بودن عملیات های برنامه ریزی شده در عراق همراه با ضربات هوایی هدفمند، می تواند چشم انداز روشنی را برای پاک سازی عراق از جریان داعش به ما نشان دهد.


به گزارش تحلیل ایران :روند شکست داعش در عراق همچنان ادامه دارد و در آخرین تحولات شهر بیجی عراق در شمال استان صلاح الدین از نیروهای داعش پاک سازی شد و تلاش های ارتش عراق به همراه نیروهای بسیج مردمی بیرون راندن داعشی ها از مناطق شمالی استان صلاح الدین ادامه دارد. در حالی که مسئله اول عراق در شرایط کنونی نابودی تروریست هاست، وضعیت سیاسی اقلیم کردستان عراق تحت اقدامات مسعود بارزانی در شرایط نامناسبی است تا جایی همسر طالبانی، رئیس جمهور سابق عراق، بارزانی را صدام دوم خطاب کرد.

درباره تحولات امنیتی و سیاسی عراق، خبرنگار گروه بین الملل بصیرت با هادی محمد، کارشناس مسائل منطقه گفتگو کرده است که در ادامه می آید: 

 با توجه به عملیات آزاد سازی استان صلاح الدین و نیز عملیات در استان الانبار، آخرین اوضاع امنیتی عراق را چگونه ارزیابی می کنید؟

عملیات جدیدی که در مناطق انتهایی استان صلاح الدین و بخش هایی از شمال و شرق الانبار انجام می گیرد، هماهنگ با تحولات سوریه قابل تحلیل و تفسیر است. در استان صلاح الدین با اقداماتی که توسط حشدالشعبی و تیپ های مردمی انجام گرفته، تنها منطقه الشرقاط از استان صلاح الدین باقی مانده و این عملیات ها به نحوی برنامه ریزی شده، که بازگشت و جابجایی نیروهای داعش به شهر بیجی و یا پالایشگاه واقع در شمال بیجی را بتواند مسدود کند و با استمرار عملیات های برنامه ریزی شده، حرکت به سمت مناطق موصل و استان نینوا آغاز می شود.

 منتهی گام هایی که در شرق و شمال شهر الانبار برداشته شده و مناطقی که از نظر جغرافیایی آزاد شده است، مناطق بسیار حساسی است که با دشواری های بسیاری همراه بوده است. در این زمینه مناطقی از جزیره، یا مناطق دیگری که طی عملیات روزهای گذاشته آزاد شده، می تواند مراحل خوبی را پشت سر بگذارد، و این کار را برای آزادسازی محورهای جنوبی و غربی ساده تر می کند. این طور باید ارزیابی کنیم، که حملات اخیر به دلیل طراحی زنجیره ایی و عملیات های پی در پی می تواند نیروهای داعش را به موازات وضعیتی که در سوریه در حال پیشرفت است به یک نقطه تعیین سرنوشت منتقل کند، خصوصا بعد از ورود روسیه به عملیات های هوایی و کمک به عملیات های زمینی علیه داعش در سوریه، آمریکایی ها را به نگرانی وا داشت که اگر در عراق هم دست به اقدامات محدودکننده یا اثرگذار منفی روی عملیات های ارتش عراق بزنند، ممکن است روسیه در موضوع مبارزه با داعش در عراق هم وارد شود. در این زمینه تصمیمات جدیدی گرفته شده؛ مانند تحویل هواپیماهای اف16 طبق قرارداد به دولت عراق؛ که دادن این امکانات هوایی و توانمندی برای ضربه زدن جدی به مراکز، عقبه، لجستیک و مراکز تجمع نیرو یا دپوی مهمات و تاسیسات، روند آزادسازی مناطق را از دست داعش تسهیل می کند. همان طور که حملات هوایی در عراق به خوبی توانسته وضعیت گروه های تروریست را متزلزل کند، زنجیره ایی بودن و متوالی بودن عملیات های برنامه ریزی شده در عراق همراه با ضربات هوایی هدفمند، می تواند چشم انداز روشنی را برای پاک سازی عراق از جریان داعش به ما نشان دهد.

حملات ترکیه به شمال عراق به بهانه مبارزه با پ ک ک، چه اهداف واقعی را دنبال می کند؟ و این عملیات چه تاثیری بر امنیت عراق خواهد داشت؟ 

در این زمینه دو نکته وجود دارد: نکته اول: ورود نیروهای ترکیه در مناطق شمالی عراق به شکل زمینی یا هوایی نقض حاکمیت یک کشور مستقلِ عضو سازمان ملل می باشد، که این نوعی تخلف از حسن همجواری است، که باید ترک ها پاسخ گو باشند.

نکته دوم: در این زمینه دولت ترکیه با مشکلات متنوعی روبه رو است؛ از یک طرف با موضوعی به نام پ ک ک روبه رو است و ترکیه برای افزایش ضریب امنیتی خودش درگیری با پ ک ک را ادامه می دهد، که این خودش مشکلات سیاسی داخل ترکیه را افزایش می دهد، از طرف دیگر با استمرار عملیات های نظامی در عراق و سوریه، گروه های تروریستی و حتی نیروهای وابسته به این گروه های تروریست، ناچار هستند به داخل ترکیه سرازیر شوند، یعنی دولت ترکیه در کنار موضوع پ ک ک با موضوع امنیتی گروه های تروریستی هم مواجه هست و این شرایط سیاسی داخل ترکیه را که در آستانه انتخابات زودهنگام قرار گرفته پیچیده تر می کند. مسلما تلاش دولت ترکیه نوعی تلاش در باتلاق است، از یک سو مشکلات خودش را با جمعیت تقریبا 18میلیونی کُرد افزایش می دهد، و از طرف دیگر، با برخورد با جریان های تکفیری، فضای خودش را در محیط جامعه درونی ترکیه، دچار تنش های جدید می کند. این چشم انداز برای ترکیه از جنبه امنیتی و هم از جهت سیاسی بسیار تیره و آسیب پذیری می باشد، که مسلما بر شرایط اقتصادی ترکیه و موضوع توریسم و منابع درآمدی دولت ترکیه اثرات روشنی را به جای می گذارد. 

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با فؤاد معصوم، رئیس جمهوری عراق اعلام کرد که پیشنهاد پاریس برای برگزاری نشست بین المللی در خصوص اوضاع امنیتی عراق در چنین شرایطی مساله بسیار مهمی است. این پیشنهاد با استقبال رئیس جمهوری عراق مواجه شد. رویکرد فرانسه به عراق چیست و اساسا فرانسه در عراق به دنبال چیست؟

فرانسه احساس می کند نسبت به کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس که سابقه بیشتری در نفوذ در عراق دارند، دست خالی مانده است و به خاطر همین در یک شرایط فوق العاده قرار گرفته اند. در این زمینه فرانسه می خواهد کادر سازی کند و بتواند زمینه ای برای بکارگیری جریان های اهل سنت و یا چهره هایی مانند معاون ریاست جمهوری که دارای پرونده قضایی هست که از عراق فراری شده و به ترکیه پناهنده شده است و برخی چهره های دیگر که از عناصر قدیمی حزب بحث هستند، در یک هماهنگی با عربستان و قطر، برای فشار به دولت مرکزی عراق استفاده کند. این نشست در این جهت تحمیل شده که بتواند هم برای فرانسه یک اهرم نفوذ و فشار در عراق به وجود آورد، و هم این که هم پیمانانی مانند عربستان و قطر را راضی نگه دارد.

تصمیم بارزانی نخست وزیر دولت محلی کردستان عراق برای برکناری وزیران جنبش تغییر و جلوگیری از ورود رئیس پارلمان این منطقه به شهر اربیل، اعتراض و نارضایتی گسترده‌ای را در این منطقه به بار آورده است. در مجموع اوضاع سیاسی امنیتی کردستان عراق در چه وضعیتی است؟

 از زمانی که آمریکایی ها آماده می شدند به عراق حمله کنند، مقامات اقلیم کردستان عراق با مجوز و حمایت آمریکایی ها، منطقه پرواز ممنوعه در شمال و جنوب عراق اعمال کردند و توانستند زمینه های شکل گیری این اقلیم را فراهم کنند. اساس این هماهنگی ها توسط خانواده بارزانی بود و سپس با گروه هایی دیگر مانند اتحادیه میهنی آقای جلال طالبانی هماهنگی هایی انجام گرفت، ولی آن چیزی که بعد از ساقط شدن رژیم صدام به وجود آمد و در قانون اساسی هم بالاجبار موضوع اقلیم کردستان شکل قانونی پیدا کرد و در عمل مورد سوء استفاده خانوادگی بارزانی در این اقلیم قرار گرفت، موجب شد که اساسی ترین بهره های اقتصادی، سیاسی و امنیتی در انحصار خانواده بارزانی قرار بگیرد. از آنجایی که آقای بارزانی خودش را در محدوده جمعیت کردنشین وارث ملامصطفی بارزانی می داند، آماده نیست در رهبری سیاسی مناطق کردنشین، شریکی را برای خودش بپذیرد. به همین دلیل است که آقای مسعود بارزانی بعد از دو دوره کامل ریاست اقلیم در حال حاضر فشار می آورد به گروه های مختلف سیاسی، برای این که بتواند برای بار سوم و برخلاف قانون اساسی منطقه اقلیم، ریاست اقلیم کردستان را در اختیار داشته باشد. همین امر موجب شده است که در کنار فساد اقتصادی، نارضایتی هایی در جامعه اقلیم کردستان موج بزند.

این قدرت طلبی مسعود بارزانی دلیل جدیدی برای اعتراضات گروه های دیگر، از جمله جنبش تغییر و حزب گوران می شود. در این زمینه نشست های متوالی که برای حل وفصل مشکل بین گروه های مختلف پیش آمده، نتوانسته آقای بارزانی را قانع کند که ایشان از خواسته خودش صرف نظر کند و طبق قانون اساسی اقلیم، زمینه را برای ریاست فرد دیگری مهیا کند. همین امر موجب شده است که بارزانی در پی یک اقدام غیر معقول از ورود ریاست پارلمان اقلیم کردستان که از حزب گوران است به منطقه خودش جلوگیری کند. خصوصا این اقدام و حذف وزرای حزب گوران از کابینه، همزمان است با اعتراضاتی که از مناطق کردنشین سلیمانیه در جریان بوده است. در این زمینه به برخی از دفاتر حزب دمکرات حمله شده و آن ها را به آتش کشیده اند. همین امر بهانه ای شده برای این که مسعود بارزانی دست به این اقدامات بزند.

عمدتا این اقدامات یک اقدام کودتایی از طرف بقیه افراد ارزیابی می شود و در بیانیه ای که صادر کردند نسبت به این قضیه واکنش نشان دادند. این مطالب نشان می دهد که شرایط اقلیم در یک شرایط فوق العاده آسیب پذیر و پر تنش است. نکته مهم این است که آمریکایی ها علاقمند بودند از اهرم نیروهای کُرد و مسعود بارزانی در تحولات سیاسی فعلی عراق سوء استفاده کنند. شرایط منفعل اقلیم کردستان و مسعود بارزانی موجب شده که آمریکایی ها از ظرفیت مسعود بارزانی طی فشار به دولت مرکزی نتوانند خیلی استفاده کنند. این تصویری است که در اقلیم کردستان وجود دارد و به نظر می رسد یک دوره پرتنش سیاسی را بین گروه های مختلف در مقابل حزب دمکرات باید انتظار داشته باشیم.

منبع : فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :