موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/20670 :کد

0

تظاهرات از نیویورک و واشنگتن تا فرانسه و مونته نگرو

  یکشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۴ — ۰۴:۰۲
تعداد بازدید : ۲۵۳   
 تحلیل ایران -تظاهرات از نیویورک و واشنگتن تا فرانسه و مونته نگرو

شهرهای مختلف آمریکا و کشورهای اروپایی روز شنبه شاهد تظاهرات و اعتراض‌های مردمی بود.

به گزارش تحلیل ایران ، روز شنبه شهرهای چندین کشور جهان شاهد تظاهرات‌های ضدنژادپرستی و ضددولتی بود.

تظاهرات ضدنژادپرستی در نیویورک

یکی از بزرگترین این تظاهرا‌ت‌ها در شهر نیویورک و در ادامه تظاهرات‌های موسوم به «قیام اکتبر» که از روز جمعه آغاز شده، برگزار شد. قرار است امروز هم تظاهرات مشابهی علیه «خشونت پلیس» در نیویورک برگزار شود.

در این تظاهرات که با شرکت چند هزار نفر برگزار شد، معترضان خواستار پایان تبعیض نژادی علیه سیاه‌پوستان شدند. 

تظاهرات‌کنندگان، روز شنبه، پلاکاردهایی به دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «قیام‌کنید؛ هراس‌افکنی پلیس باید متوقف شود»، «جنگ علیه سیاه‌پوستان را متوقف کنید»، «پلیس مجرم باید به زندان برود» و «کل سیستم لعنتی مجرم است».

 

گستره این تظاهرات به حدی بود که پلیس برای کنترل اوضاع مجبور شد شماری از معترضان را بازداشت کند. در جریان بازداشت معترضان تعدادی از جمله یک خبرنگار نیز مجروح شد.

در تظاهرات روز شنبه در نیویورک، شماری از افراد سرشناس از جمله «کوئنتین تارانتینو» کارگردان مشهور آمریکایی و همچنین خانواده‌های قربانیان خشونت پلیس هم حضور داشتند.

معترضان همچنین خواستار توقف پرونده‌سازی برای سیاه‌پوستان بودند. آمارهای رسمی در آمریکا نشان می‌دهد که احتمال آنکه پلیس جلوی یک سیاه پوست را در خیابان بگیرد و وی را تفتیش کند، دو برابر بیشتر از یک سیاه‌پوست است.

در طول چند ماه اخیر این بزرگترین تجمع اعتراضی آمریکایی‌ها علیه خشونت نیروهای پلیس است. قوانین آزاد به کارگیری سلاح توسط پلیس موجب شده تا هر از چند گاه افراد بی‌گناه به اشتباه یا به دلیل نگرش‌های نژادی توسط نیروهای پلیس کشته شوند.

تحصن ضد تبعیض نژادی علیه سیاه‌پوستان در شیکاگو

همزمان تظاهرات مشابهی هم به ابتکار گروه موسوم به «پروژه جوانان سیاه‌پوست» در شهر شیکاگو برگزار شد.

در این تجمع، حاضران اقدام به تحصن کردند که همین امر با واکنش نیروهای پلیس مواجه شد. پلیس برای شکستن تحصن، اقدام به بازداشت تعدادی از معترضان کرد.

 

حاضران در این تجمع در اعتراض به برخورد خشونت‌آمیز پلیس با سیاه‌پوستان دست به این تظاهرات زده و شعار «پلیس‌ها را متوقف کنید» سر داده بودند.

در جریان این تجمع، یکی از معترضان پرچم آمریکا را پائین آورده و پرچم گروه جوانان سیاه‌پوست را به جای آن به اهتزاز درآورد.

اعتراضات گسترده علیه خشونت پلیس مرداد ماه سال گذشته پس از آنکه یک افسر پلیس نوجوان سیاه‌پوستی به نام «مایکل براون» را به ضرب گلوله از پای درآورد، کلید خورد.

 

 

با واکنش شدید پلیس و گارد ملی تا دندان مسلح آمریکا به آن تظاهرات‌ها که در شهر فرگوسن ایالت میسوری برگزار می‌شد، اعتراضات به دیگر شهرهای آمریکا و حتی برخی کشورهای اروپایی نیز سرایت کرد.

از آن زمان، سیاه‌پوستان و فعالان حقوق بشری هر چند وقت تظاهرات‌‌هایی را برگزار کرده و خواستار اصلاح رفتار پلیس می‌شوند. 

گرامیداشت قربانی خشونت پلیس در فرانسه به خشونت کشیده شد

آمریکا تنها کشوری نبود که دیروز شاهد تظاهرات‌های ضد نیروهای پلیس بود. کیلومترها آنسوتر در شهر «پونت د بویی» واقع در شمال غرب فرانسه، تظاهراتی علیه «تسلیحات پلیس» برگزار شد.

این تظاهرات به یادبود «رمی فریس» جوان فرانسوی که سال گذشته به دست نیروهای پلیس کشته شد، در برابر یک کارخانه تولید گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی، برگزار شد.

 

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که مجموعا حدود 250 نفر در این تظاهرات شرکت کرده‌اند. رسانه‌های محلی این رقم را بین 300 تا 400 نفر اعلام کرده‌اند. 

حاضران در این تجمع شعار «پلیس می‌کشد، پلیس مثله می‌کند» و «باروت سلاح نیست، مرگ و مثله کردن است» سر داده و به سمت نیروهای پلیس سنگ پرتاب می‌کردند.

 

روی برخی از پلاکاردهایی که حاضران در تجمع به دست داشتند، عبارت مقاومت به چند زبان نوشته شده بود.

فریس از جوانان حامی محیط زیست بود که سال گذشته در حالی که تظاهراتی علیه پروژه ساخت سد «تست وتلندز» شرکت کرده بود، به دلیل برخورد نارنجک پلیس به پشت سرش و جراحت ناشی از آن، جان خود را از دست داد.

تظاهرات لندنی‌ها در اعتراض به بدرفتاری با پناهجویان

آنسوی «یورو تونل»، یعنی در انگلیس هم حامیان حقوق بشر در اعتراض به بدرفتاری با پناهجویان، دست به تظاهرات زدند.

به گفته پلیس حمل و نقل انگلستان، روز شنبه این تظاهرات به درگیری با پلیس منجر شد و معترضان حاضر در ایستگاه قطاری در حومه لندن، به سمت نیروهای امنیتی که سعی داشتند به تجمع پایاند دهند، سنگ و کوکتل‌مولوتوف پرتاب کردند.

این تظاهرات در اعتراض به بازداشت گروهی از پناهجویانی برگزار شد که قصد داشتند از طریق یوروتونل خود را از فرانسه به انگلیس برسانند و همچنین گروهی از پناهجویان که در بندر کاله فرانسه جان خود را از دست دادند.

 

تظاهرات روز شنبه در حومه لندن به ابتکار گروه موسوم به «همبستگی با پناهجویان کاله» برگزار شده بود.

بر اساس برآوردها، در حال حاضر حدود 6000 پناهجو که مناطق جنگ‌زده خارج از اروپا فرار کرده‌اند، در شرایطی بسیار بد در اردوگاهی در بندر کاله فرانسه به سر می‌برند. 

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که معترضان پارچه نوشته‌هایی با این شعار به دست دارند: «داون یارل وود و همه بازداشتگاه‌ها را تعطیل کنید.»

اشاره آن‌ها به مرکزی است که تمام پناهجویان در بدو ورود به انگلیس در آنجا قرنطینه شده و تا زمان دریافت پذیرش در حالت بازداشت به سر می‌برند.

تظاهرات ضددولتی و ضد ناتو در مونته نگرو

کمی آنطرف‌تر در جنوب اروپا، پایتخت مونته‌نگرو هم شاهد تظاهراتی گسترده بود؛ اما نه بر سر مسائل حقوق بشری بلکه به دلیل مشکلات اقتصادی. 

در تظاهراتی که شنبه شب در «پودگوریتسا» پایتخت مونته نگرو برگزار شد، دستکم 40 نفر زخمی شدند.

 

این تظاهرات گسترده که شمار حاضران در آن بیش از 5000 نفر تخمین شده شده است، ابتدا به صورت آرام و مسالمت‌آمیز در برابر ساختمان پارلمان آغاز شد، اما با دخالت نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. 

پلیس برای متفرق کردن معترضان به سمت آن‌ها گاز اشک‌آور شلیک کرد که همین امر موجب واکنش تظاهرات‌کنندگان و بروز زد و خورد بین طرفین شد.

 

معترضان در این کشور کوچک که هنوز یک دهه نیست که از صربستان مستقل شده، خواستار کناره‌گیری نخست‌وزیر و برگزاری انتخابات زودهنگام هستند. 

ویدئوهای منتشر شده از این تظاهرات نشان می‌دهد که فضا تا چه حد پرتنش بوده و طرفین چطور به سمت یکدیگر بمب‌های آتش‌زا، گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک آور پرتاب می‌کنند. 

 

این تظاهرات به فراخوان «جبهه دموکراتیک» مونته نگرو که ائتلافی مخالف دولت است شکل گرفته بود. معترضان علاوه بر کناره‌گیری دولت، صرف نظر از ورود به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو را نیز خواستار هستند. 

/ فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :