موضوعات ‌مرتبط: سیاسی اسلام

a/20690 :کد

0

افراط گرایی در شرایط کنونی به چالش جدی جهان اسلام مبدل شده

  یکشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۴ — ۰۷:۰۱
تعداد بازدید : ۲۰۵   
 تحلیل ایران -افراط گرایی در شرایط کنونی به چالش جدی جهان اسلام مبدل شده

رییس سازمان فاطیما در بوسنی و هرزگوین در یک همایش علمی دو روزه در سارایوو با عنوان «اعتدال و میانه روی در اندیشه های سیاسی علی عزت بگویچ» گفت: افراط گرایی به یکی از چالش های جدی جهان اسلام و حتی نظام

رییس سازمان فاطیما در بوسنی و هرزگوین در یک همایش علمی دو روزه در سارایوو با عنوان «اعتدال و میانه روی در اندیشه های سیاسی علی عزت بگویچ» گفت: افراط گرایی به یکی از چالش های جدی جهان اسلام و حتی نظام بین الملل مبدل شده است.


به گزارش  تحلیل ایران  ،به نقل از مؤسسه علمی پژوهشی ابن سینا سارایوو، «کنلا زوکو» روز شنبه در این کنفرانس که با همکاری مؤسسه یادشده و سازمان فرهنگی فاطیما برگزار شده است، گفت: علی عزت بگویچ (نخستین رییس جمهوری فقید بوسنی و هرزگوین در زمان استقلال از یوگسلاوی سابق) همواره منادی و مروج فرهنگ میانه روی و مبارزه با تمامی مظاهر قومی و مذهبی افراط گرایی بود.
«روح الله قادری» مدیر مؤسسه ابن سینا سارایوو از دیگر سخنرانان این کنفرانس با اشاره به آیه 143 سوره بقره «و کذالک جعلناکم امه وسطا لتکونوا شهداء علی الناس و یکون الرسول علیکم شهیدا» گفت: طبق این آیه شریفه سبک زندگی اسلامی در تمام حوزه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی حفظ منش و روش اعتدال و میانه روی و پرهیز از هرگونه افراط و تفریط است.
قادری افزود: امروزه نخست وزیر رژیم صهیونیستی با ارایه روایت وارونه و تحریف شده از تاریخ، تلاش می کند تا گناه هولوکاست را به گردن مسلمانان بیندازد و با این ترفند کثیف، موج جدیدی از اسلام هراسی را در مقابل انتفاضه سوم فلسطینیان موسوم به «حرب السکاکین» یعنی جنگ چاقوها به راه اندازد.
وی ادامه داد: در حالی که صهیونیسم بین الملل تروریسم را به تروریسم خوب و تروریسم بد یا تروریسم تندرو و تروریسم کندرو تقسیم می کند، تلاش می کنند گروه های تکفیری و سلفی مثل داعش را که هموار کننده سیاست های منطقه ای آنهاست، کماکان در جهان اسلام خصوصاً در عراق و سوریه حفظ کنند.
«حسین تهرانی» به نمانیدگی به نمایندگی از سید«حسین رجبی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو با قرائت پیامی ضمن اشاره به علاقه مندی مردم ایران به شخصیت علی عزت بگویچ، ایده ها و اندیشه های ایشان را لازمه تحقق صلح پایدار و پیشرفت و توسعه این کشور دانست.
تهرانی افزود: علی عزت بگویچ در دوران جنگ جهانی دوم در مقابل ایدئولوژی های فاشیستی ایستادگی کرد و در راستای مبارزه با کمونیسم، تشکیلات «مسلمان جوان» را تشکیل داد. او در دوران استقلال بوسنی و هرزگوین حزب اقدام دموکراتیک را تأسیس کرد.
وی ادامه داد: بگویچ سپس با امضای قرارداد دیتون برای مردم بوسنی و هرزگوین، کشوری مستقل با پرچمی شناخته شده از سوی جامعه بین الملل به جا گذاشت. در دنیای امروز که شاهد رشد فزاینده درگیری ها و خشونت طلبی ها هستیم، ترویج اندیشه های شخصیت هایی همچون علی عزت بگویچ که منادی اعتدال و میانه روی بودند، می تواند گامی مهم و تأثیرگذار در بهبود شرایط کنونی باشد.
در ادامه این همایش «ادین موشیچ» به عنوان رییس پارلمان فدراسیون و معاون حزب اقدام دموکراتیک و «امیر حاجی کادونویچ» معاون بین الملل دانشگاه بین المللی سارایوو و سفیر اسبق بوسنی و هرزگوین در تهران، «الویرا دلبرویچ» وزیر علوم فدرال و «امرا بابیچ» شهردار ویسوکو پیرامون رویکرد اعتدال گرایانه و ضد افراط گرایانه مرحوم علی عزت بگویچ و تأکید بر ادامه همین راه از سوی بوشنیاک ها مطالبی را بیان داشتند.


/ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :