موضوعات ‌مرتبط: فناوری علمی

a/20780 :کد

0

آینده ساعت‌های هوشمند ماژولار در دست یک جوان ایرانی

  یکشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۴ — ۱۸:۳۹
تعداد بازدید : ۲۶۱   
 تحلیل ایران -آینده ساعت‌های هوشمند ماژولار در دست یک جوان ایرانی

ایده جوان ایرانی در ساخت ساعت هوشمند ماژولاری که کاربران می‌توانند با وصل کردن قطعات مختلف به آن قابلیت‌های مورد نظر خود را به ساعت اضافه کنند با استقبال چشمگیر سرمایه‌گذاران مواجه شده است.

ایده جوان ایرانی در ساخت ساعت هوشمند ماژولاری که کاربران می‌توانند با وصل کردن قطعات مختلف به آن قابلیت‌های مورد نظر خود را به ساعت اضافه کنند با استقبال چشمگیر سرمایه‌گذاران مواجه شده است.

 

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، علیرضا طهماسب‌زاده، دانشجوی 22 ساله رشته مهندسی پزشکی امپریال کالج لندن ایده ابتکاری خود را در ویدیویی کوتاه در سایت کیک استارتر ارائه و اعلام کرد برای عملی کردن این ایده به 250 هزار دلار نیاز دارد.

 

کیک استارتر سایتی است که بسیاری از استارتاپ‌ها که قصد تولید محصولی جدید رادارند از آن برای معرفی و پیش فروش محصول خود به علاقمندان استفاده می‌کنند. کیک استارتر البته فراتر از این وسیله‌ای برای اثبات بازار یک محصول برای سرمایه‌گذاران است که آنها را نسبت به سودآوری سرمایه‌گذاری‌شان مطمئن می‌کند.

 

طهماسب‌زاده که در سال 89 در زمان تحصیل دبیرستان مدال نقره چهارمین دوره مسابقات فیزیک‌دانان جوان را که در تفرش برگزار شد کسب کرده نزدیک دو سال است که ایده ساعت هوشمند خود را دنبال می‌کند و در حال حاضر تیمی 15 نفره را برای ساخت آن هدایت می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که ایده اولیه ساعت بلاکس (BLOCKS) چگونه به ذهن وی خطور کرده به پیشینه و علایق تحقیقاتی خود اشاره کرد و گفت: زمینه اصلی مورد علاقه من که علت انتخاب رشته مهندسی پزشکی برای ادامه تحصیل هم بود طراحی و ساخت وسایل قابل کنترل با امواج مغزی یا حرکات بدن است. این که مثلا بتوان رایانه یا تلفن هوشمندی را با مغز یا حرکات دست کنترل کرد. ایده اولیه من ساخت دستبند هوشمندی بود که بتواند حرکات دست را تشخیص بدهد مثلا با کمک آن بتوان با اشاره دست تماس‌هایی را وصل و با حرکتی دیگر تماس را قطع کرد. تابستان دو سال پیش روی این ایده کار می‌کردم که چنین دستبندی چه قابلیت‌های دیگری می‌تواند داشته باشد تا برای مردم جذاب‌تر باشد. در گفت‌وگو با افراد مختلف متوجه شدم هر کس ویژگی‌ها و قابلیتهای خاصی را از چنین وسیله ای انتظار دارد. مثلا برخی صفحه نمایش مدور و برخی صفحه نمایش مربع شکل را ترجیح می دادند، برخی دوست داشتند از آن برای سنجش ضربان قلب و کنترل بیماری خود استفاده کنند و برخی دیگر دنبال کاربردهایی مثل جی پی اس یا خرید الکترونیک بودند که طبعا جمع کردن تمام این ویژگی‌ها در دستگاهی با سایز محدود و قیمت مناسب امکان پذیر نیست. در تعطیلات کریسمس آن سال که به ایران آمده بودم ایده ساخت این دستگاه در قالب ماژولار (دارای قطعات جداشدنی) به ذهنم رسید و تصمیم گرفتم به جای این که برای همه تصمیم بگیرم که یک ساعت هوشمند ایده آل چه قابلیتهایی باید داشته باشد قدرت تصمیم گیری را به خودتان بدهم که قابلیتهای مورد نظرشان را انتخاب کنند و با متصل کردن قطعات بلوک‌ها(قطعات) ساعت دلخواهشان را درست کنند.

 

طهماسب زاده تصریح کرد: ساعت بلاکس از یک صفحه اصلی و دستبندی تشکیل شده که هر قطعه آن یک واحد مشخص مثل سیم کارت یا جی پی اس یا ... است و خریدار می تواند قطعات مورد نظر را براساس نیاز و علاقه خود خریداری کرده و ساعت ایده آل خود را بسازد. قیمت صفحه اصلی ساعت به همراه چهار ماژول حدود 285 دلار خواهد بود.

منبع :ایسنا

                               

ساعت هوشمند     ساعت     قلب     اختراعات        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :