موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/20854 :کد

0

برجام بر انتخابات آمریکا تاثیر چندانی ندارد

  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ — ۰۴:۵۳
تعداد بازدید : ۲۰۰   
 تحلیل ایران -برجام بر انتخابات آمریکا تاثیر چندانی ندارد

آمریکایی ها به اندازه اروپایی ها سیاسی نیستند

موضوع جالب این است که لابی های صهیونیست و یهودیان آمریکا بیشتر به دموکرات ها رای می دهند. پیچیدگی کار اینجاست که از یک طرف جمهوری خواه ها از نتانیاهو دعوت می کنند که در کنگره آمریکا سخنرانی کند.

 

تحلیل ایران: انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا قرار است سه شنبه ‎۱۸ آبان ۱۳۹۵ برابر ۸ نوامبر ۲۰۱۶ میلادی برگزار شود. در همین حال اولین مناظره انتخاباتی حزب دموکرات در شهر لاس وگاس آمریکا برگزار شد، برنی سندرز، هیلاری کلینتون، مارتین اومالی و جیم وب حضور داشتند و در بخش سیاست خارجی در مورد موضوعات مختلفی از جمله توافق هسته ای ایران و نحوه برخورد با بحران سوریه با توجه به عملیات نظامی روسیه موضع گیری کردند. به نظر می رسد چالش هایی جدی پیش روی انتخابات بعدی ایالات متحده است. برای بررسی متغیرهای موثر در ادامه انتخابات گفتگویی با دکتر عباس لقمانی، استاد دانشگاه داشته ایم که در ادامه آن را می خوانید.

در انتخابات آمریکا وضعیت رقابت را در جناح دموکرات ها چگونه می بینید؟

در جبهه دموکرات ها همه نظرسنجی ها نشان می دهد که خانم هیلاری کلینتون از همه جلوتر است. البته رقبای دیگری هم پیدا شده اند، اما به نظر می رسد، که خانم کلینتون تا این لحظه توانسته است، اکثریت اعضای حزب دموکرات را پشت سر خود جمع کند.

در واقع برای اینکه یک نفر بتواند در آمریکا نامزد حزب شود، باید در تمام ایالت ها نظر خواهی و همه پرسی صورت گیرد. بنابراین تا لحظه آخر ممکن است خیلی چیزها تغییر کند. ولی در شرایط فعلی خانم هیلاری کلینتون پیش است.

رای دهنده آمریکایی تابع شرایط همان روز و شاید همان هفته ای باشد، که می خواهد رای دهد

وی سعی کرده است که در ماه های اخیر یک چهره مردمی از خود نشان دهد، برخلاف زمانی که وزیر امور خارجه بود و فاصله روابط وی با مردم عادی آمریکا چندان خوب نبود. قبل از اینکه نامزد شود، بارها گفته بودند که خانم کلینتون خود را سطح بالاتر از دیگران احساس می کند و این موضوع ممکن است به وی ضرر بزند.او در ماه های اخیر سعی کرده است این موضوع را جبران کند. وی در مراسم مختلف مردمی شرکت می کند. سخنرانی های وی بیشتر جنبه عمومی دارد. مثلا در مورد ممنوعیت استفاده از اسلحه، تقریبا همان دیدگاه اوباما را دارد. این ها همان چیزهایی هست که او را این روزها نسبت به گذشته متمایز کرده است.

وضعیت آوردگاه جمهوری خواه ها چگونه است؟

اگر مقایسه ای بین انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات کنگره داشته باشیم، شواهد نشان می دهد که جمهوری خواه ها رای بیشتری دارند. اما انتخابات ریاست جمهوری قوانین و وضع خودش را دارد. یعنی شخصی که نامزد می شود، تعیین کننده است.

در حزب جمهوری خواه متاسفانه در بین کسانی که نامزد هستند و اظهار نظر مختلف می کنند آقای ترامپ از همه جلوتر است و این  فرد، شخصی است که به معنی واقعی کلمه یک آدم مرتجع است. ایده های وی اصلا با ایده هایی که قرار است در قرن بیست و یکم در یک کشور متمدن حاکم باشد، سنخیت ندارد. مثلا او در سخنرانی اخیر خود گفت که اگر من رئیس جمهور شوم، حق تابعیت آمریکا را برای کسانی که در آنجا به دنیا بیایند، می گیرم و تمام کسانی که به طور غیر رسمی در آمریکا هستند، بیرون می کنم و حتی بین مرز آمریکا و مکزیک دیوار دیگری می کشم تا هیچ مکزیکی نتواند به آمریکا بیاید. این موضوع به شدت به لاتین تبارها یا کسانی که از آمریکای لاتین در آمریکا حضور دارند برخورد. به طوری که حتی در سخنرانی اخیر وی اعتراض کردند و این امر منجر به یک درگیری فیزیکی شد.

 وقتی که از آقای ترامپ پرسیدند که نظرتان راجع به این اعتراض لاتینی ها چیست، گفت که من اصلا توجهی به آن ها نکردم. در واقع ایشان دیدگاه های کاملا مرتجعانه ای دارد، ولی پیشتاز است. با این حال این قابل پیش بینی نیست که چه شخصی از طرف جمهوری خواه ها نامزد شود. ولی فعلا آقای ترامپ جلوتر است.

البته باید این موضوع را هم مد نظر داشت که حدود ۱۷ سال پیش که دونالد ریگان نامزد ریاست جمهوری شد، همه بدون استثنا پیش گویی کردند که امکان ندارد، وی رئیس جمهور آمریکا شود، اما شد. در مورد آقای ترامپ هم من نمی خواهم چنین پیش بینی کنم. لذا بعید می دانم که آمریکا آن قدر به قهقرا رفته باشد که شخصی مثل ترامپ را به ریاست جمهوری انتخاب کنند.

چه عوامل داخلی در روند  انتخابات آمریکا در یک سال آینده تاثیر گذار خواهد بود؟

متاسفانه باید گفت، برخلاف کشورهای اروپایی، مردم آمریکا به طور کلی به اندازه ای که اروپایی ها سیاسی هستند، نیستند. به این معنی که تصمیمات اکثریت رای دهندگان آمریکایی متبلور از برداشتی است که از محیط کوچک اطراف خود دارند و شخصی که نامزد شده است. موضوعات جهانی برای آن ها وقتی تبلور پیدا می کند و روی آن ها تاثیر می گذارد، که واقعا یک اتفاق عجیب و غریبی مثل ۱۱ سپتامبر یا حمله به افغانستان، طالبان یا عراق افتد. یعنی موضوعاتی که نیروهای آمریکایی و خود آمریکا در آن درگیر می شوند. وقایع دیگری برای ما شاید مهم باشد، ولی این وقایع تا زمانی که یک سرباز یا نیرو، هواپیما و یا ناو آمریکایی در آن درگیر نشده باشد و در آمریکا انعکاس نیابد در افکارعمومی آمریکا برای رای دادن به آن شخص تاثیر غیرمستقیم دارد. حال ممکن است نامزدها از این موضوع سوء استفاده کنند. یعنی یک موضوع خارجی بین المللی را برای رای دهندگان خود آن قدر مهم جلوه دهند، که رای دهندگان را به سمت خود متمایل کنند. یعنی اکثریت رای دهنده آمریکایی رای دهنده بسیار سطحی نگر هست. البته اقلیت این طور نیستند. این موضوع در مورد اروپا صادق نیست. اروپایی ها بیشتر به موضوعات سیاسی فکر می کنند.

چه متغیرهای موثری در حوزه بین المللی می تواند در انتخابات آمریکا تاثیر گذار باشد؟

تنها موضوع خارجی که می تواند در انتخابات آمریکا تاثیر گذار باشد این است که آمریکا در جایی درگیری پیدا کند و شخص آمریکایی با این درگیری رابطه مستقیمی داشته باشد و دوم اینکه اتفاق عجیب و غریبی در آمریکا مثل ۱۱ سپتامبر رخ دهد.

تاثیر برجام و سایر بحران های بین المللی بر انتخابات آینده آمریکا چیست؟

طبق آخرین نظرسنجی ها به نظر می رسد که برجام بر انتخابات آمریکا آنقدر تاثیر گذار نباشد. یعنی در مصاحبه مطبوعاتی اخیر نامزداهای دموکرات موضوع ایران به یک موضوع فرعی تبدیل شده بود. آمریکایی ها این قدر مسائل مهمی دارند، که این هم یکی از آن مسائل است. لذا من فکر می کنم این مسئله در انتخابات آمریکا به آن معنی واقعی که قبلا بود تاثیر گذار، نباشد. البته اگر ما برجام و موافقت نامه را قبول نکرده بودیم، تاثیرخیلی زیادی داشت. ولی من فکر می کنم اکنون تاثیر خیلی کمی دارد.

برگ برنده هر دو حزب اصلی انتخابات در یک سال آینده چه می تواند باشد؟

باید به این موضوع فکر کنیم که برای دولت فعلی برگ بازنده چه می تواند باشد تا نامزدها به ویژه جمهوری خواه ها از این برگ بازنده استفاده می کنند و آن را تبدیل به برگ برنده خود کنند. این برگ برنده برای دمکرات ها وجود خارجی ندارد، چون تمام سیاست هایی که اوباما اعلام کرده است، از بیمه همگانی گرفته تا موافقت با برقراری رابطه با کوبا یا موافقت با ایران، مسائلی هستند، که در یک سال آینده در حافظه کوتاه آمریکایی ها فراموش می شود. ممکن است که موضوعات دیگری پیش بیاید و درآینده تاثیر گذار باشد، مثلا آمریکا گفته است که حدود پنج هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار نیرو را در افغانستان نگه می دارد.

در یک سال آینده دموکرات ها یا جمهوری خواهان؛ کدام یک پیشرو خواهند بود؟

به نظر من اکنون زمان آن نیست که بخواهیم اظهارنظر نهایی کنیم. چون در آمریکا مردم روی شخصیت نامزدها رای می دهند. البته حزبی بودن می تواند موثر باشد، اما نه به اندازه ای که در انتخابات سنا و کنگره موثر است. ولی باید صبر کرد تا نوامبر سال بعد که قرار است انتخابات برگزار گردد، چه موضوعات مختلف دیگری پیش می آید.

موضوع جالب این است که اگر لابی های صهیونیست را در آمریکا نگاه کنیم، لابی های صهیونیست و یهودیان آمریکا بیشتر طرفدار حزب دموکرات هستند و بیشتر به دموکرات ها رای می دهند. این موضوعی است که پیچیدگی کار را نشان می دهند. یعنی از یک طرف جمهوری خواه ها از نتانیاهو دعوت می کنند که در کنگره آمریکا سخنرانی کند، از طرف دیگر یهودی های آمریکا اکثرا به دموکرات ها رای می دهند. لذا انتخابات آمریکا به روشنی و دقتی اروپا نیست.

در حقیقت رای دهنده آمریکایی تابع شرایط همان روز و شاید همان هفته ای باشد، که می خواهد رای دهد. نکته خیلی مهم این است که در آمریکا رای دادن به سادگی اروپا نیست. یعنی اگر بخواهید رای بدهید، باید خود را معرفی کنید، کارت انتخاباتی بگیرید و سپس رای دهید. درحالیکه در اروپا شما با شناسنامه رای می دهید. در آمریکا خیلی ها به دلیل ندادن مالیات یا مشخص نبودن وضعیت مالکیت مسکن، درانتخابات شرکت نمی کنند. میزان مشارکت در انتخابات آمریکا در حدود ۵۰ درصد است. این امر در انتخابات آمریکا تاثیر گذار خواهد بود.

منبع : فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :