a/20950 :کد

0

ایران دو برابر عربستان می‌تواند نفت ارزان را تحمل کند

  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ — ۱۴:۵۸
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -ایران دو برابر عربستان می‌تواند نفت ارزان را تحمل کند

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که ایران نفت ۵۰ دلاری را ۱۰ سال تحمل خواهد کرد در حالی که عربستان فقط پنج سال می‌تواند این قیمت را تحمل کند.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که ایران نفت 50 دلاری را 10 سال تحمل خواهد کرد در حالی که عربستان فقط پنج سال می‌تواند این قیمت را تحمل کند.

به گزارش تحلیل ایران، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که اگر قیمت نفت در محدوده 50 دلار در هر بشکه بماند، بیشتر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان، عمان و بحرین ظرف پنج سال یا کمتر تمام ذخایر ارزی خود را از دست خواهند داد.

این صندوق افزود: کاهش قیمت نفت تنها در سال جاری باعث شده که کشورهای منطقه حدود 360 میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی خود را از دست بدهند.

درپی کاهش قیمت نفت به حدود 45 دلار از بالای 100 دلار در سال گذشته مازاد بودجه عظیم این کشورها به سرعت به کسری بودجه گسترده تبدیل شده است.

بسیاری از این کشورها مجبور شده‌اند که برای تحمل این قیمت‌ها سراغ صندوق‌های ارزی خود بروند.

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: صادر‌کنندگان نفت برای تضمین ثبات مالی خود باید سیاست‌های بودجه‌ای و درآمدی خود را اصلاح کنند.

کاهش قیمت نفت در شرایطی است که هزینه‌های کشورهای صادر‌کننده بالا رفته چرا که بسیاری از این کشورها با خشونت منطقه ای و آشفتگی در بازارهای مالی مواجهند.

صندوق بین‌المللی پول برآورد کرد: عربستان به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت جهان برای متعادل ‌کردن بودجه خود به نفت حدودا 106 دلاری احتیاج دارد در حالیکه این کشور در صورت ماندن قیمت نفت روی 50 دلار به سختی منابع مالی کافی برای تحمل نفت 50 دلاری به مدت پنج سال را دارد.

به همین دلیل است که عربستان به سرعت برای صرفه‌جویی وارد عمل شده است. این کشور نه تنها از طریق فروش اوراق قرضه در اوایل امسال چهار میلیارد دلار به دست آورد، بلکه بانک مرکزی عربستان 70 میلیارد دلار از محل شرکت‌های مدیریت سرمایه‌ همچون بلک‌راک در شش ماه گذشته به دست آورده است.

موسسه کاپیتال اکونومیک برآورد کرد: پس از سال‌ها مازاد بودجه، پیش‌بینی می‌شود کسری بودجه عربستان در سال جاری به 20 درصد تولید ناخالص داخلی برسد. ذخایر ارزی عربستان در حال حاضر حدود 700 میلیارد دلار است اما این ذخایر با سرعت زیادی رو به کاهش است.

این در شرایطی است که عربستان بعید است که مالیات‌ها را افزایش دهد، بلکه قرار است دستکم برخی از هزینه‌ها را به نوعی کاهش دهد.

بعید به نظر می‌رسد که عربستان برنامه‌های نظامی و اجتماعی خود را کاهش دهد، چرا که سران این کشور نگران تکرار بهار عربی در سال 2011 هستند.

هنری اسمیت تحلیلگر اقتصادی در دوبی می‌گوید: با توجه به شرایط ناامنی منطقه‌ای و بی‌ثباتی داخلی برای دور شدن از چنین شرایط اجتماعی قدری ریسکی سیاسی لازم است.

این در حالی است که اسمیت گفت: پروژه‌های بزرگ پرهزینه دولتی در حال حاضر با موشکافی بیشتری دنبال می‌شوند.

اسمیت افزود: برخی از این پروژه‌ها به لحاظ اقتصادی ضرورت کمتری دارند و به صورت بی‌سروصدا کنار گذاشته می‌شوند.

صندوق بین‌المللی پول برآورد کرد که قیمت مورد نیاز نفت برای متعادل شدن بودجه ایران 72 دلار است و این کشور می‌تواند نفت 50 دلاری را حدود 10 سال تحمل کند. این یک چشم‌انداز مطلوب برای ایران در مقایسه با همسایگان است.

اما این پیش بینی با احتساب لغو تحریم‌ها و افزایش تولید نفت این کشور محاسبه شده که هنوز محقق نشده است.

به گفته صندوق بین‌المللی پول، عراق تقریبا هیچ‌گونه ذخایر مالی ندارد و با درگیری‌های داخلی و واگذاری بخش‌های وسیعی از کشور به داعش مواجه است.

صندوق بین‌المللی پول هشدار داد: خشونت به شکل روز‌افزونی در حال تاثیر‌گذاری روی غیرنظامیان است و همچنین تاثیر منفی روی فعالیت‌های اقتصادی دارد.

براساس این گزارش، بحرین نیز تحت فشار مالی زیادی قرار دارد و این احتمال وجود دارد که ظرف کمتر از پنج سال تمام دارایی‌های خود را از دست بدهد. این کشور در حال حاضر بدهی زیادی دارد و چندین سال است که با کسری بودجه دست و پنجه نرم می‌کند.

جیسون تووی اقتصاد‌دان مسائل خاورمیانه در موسسه کاپیتال اکونومیک گفت: آنها در یک وضعیت بغرنج قرار دارند و باید سیاست‌های انقباضی قابل توجه‌تری را در پیش بگیرند.

اما تعدادی از کشورها در برابر این مشکل وضعیت مطلوبی دارند. در راس این فهرست کویت، قطر و امارات هستند که تا حدودی به دلیل این است که برای متعادل‌ کردن بودجه خود به قیمت‌های بالای نفت احتیاج ندارند.

قیمت مورد نیاز نفت برای تعادل بودجه کویت از سوی صندوق بین‌المللی پول 49 دلار اعلام شده که تنها چند دلار از قیمت کنونی بالاتر است. این رقم در قطر 56 دلار و در امارات 73 دلار است، اما این سه کشور ذخایر پولی عظیمی را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند کمک حال آنها در دوران سختی باشد.

صندوق بین‌المللی پول افزود: امارات ذخایر مالی کافی برای تحمل نفت 50 دلاری به مدت 30 سال را دارد و قطر و کویت میتوانند به مدت 25 سال این قیمت پایین را تحمل کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :