موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/21011 :کد

0

پادشاه عربستان تلفنی با پوتین درباره سوریه گفت‌وگو کرد

  دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ — ۲۳:۴۹
تعداد بازدید : ۱۶۷   
 تحلیل ایران -پادشاه عربستان تلفنی با پوتین درباره سوریه گفت‌وگو کرد

ملک سلمان تلفنی با رئیس جمهور روسیه گفت‌وگو کرد.

ملک سلمان تلفنی با رئیس جمهور روسیه گفت‌وگو کرد.

به گزارش تحلیل ایران، "سلمان" پادشاه عربستان طی تماسی تلفنی با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه گفت‌وگو کرد.

کاخ کرملین روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که پوتین و سلمان در این تماس تلفنی درباره موضوع سوریه گفت‌وگو کرده و نظرات خود درباره حل این بحران را تبادل کردند.

تازه ترین تحول سیاسی سوریه سفر وزیر امور خارجه عمان به دمشق و دیدار با رئیس جمهور سوریه بوده است.

یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان که به سوریه سفر کرده بود با بشار اسد رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد.

بر اساس این گزارش، مذاکرات بن علوی و بشار اسد در دمشق بر محور جنگ علیه تروریسم در سوریه و راه حل سیاسی بحران این کشور متمرکز بود.

بشار اسد در این دیدار گفت که از بین بردن تروریسم به موفقیت هرگونه روند سیاسی در سوریه کمک می‌کند.

رئیس‌جمهور سوریه همچنین اعلام کرد که ملت سوریه قدردان مواضع سلطنت عمان هستند.

یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان نیز بعد از این دیدار گفت که سلطنت عمان به حفظ وحدت سوریه و ثبات آن علاقمند است و برای یافتن راه حل بحران این کشور تمام تلاش خود را به کار می‌بندند.

عمان اولین کشور شورای همکاری خلیج فارس است که بعد از گذشت چندین سال ناآرامی‌های سوریه یک مقام بلندپایه از آن به این کشور سفر کرده است.

عمان همیشه نشان داده است که سیاست‌های مستقل، منطقی و درچارچوب منافع کشورهای منطقه را در پیش گرفته و هیچگاه دنباله رو سیاست‌های ماجراجویانه و جنگ طلبانه عربستان و قطر نبوده است.

عمان هرگز از گروه‌های تروریستی در منطقه حمایت نکرده و همواره بر حل صلح‌آمیز بحران کشورهای منطقه بویژه سوریه تاکید کرده است.

بحران سوریه و نبردهای ارتش این کشور با گروه‌های تروریستی بعد از ورود روسیه و حملات هوایی این کشور علیه مواضع تروریست‌ها وارد مرحله جدیدی شده است.

در این میان کشورهای غربی و برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان، قطر و ترکیه به‌شدت از حوادث اخیر در سوریه نگران هستند و همچنان بر مواضع خود در کنار رفتن بشار اسد از قدرت تأکید دارند.

سفر وزیر خارجه عمان به سوریه در حالی صورت گرفته است که سوریه طی روزهای گذشته در کانون توجه طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است.

این نشست بعد از گفتگوهای چهارجانبه بی نتیجه در وین و مذاکرات اسد و پوتین صورت گرفته است.

بر اساس جزئیاتی که از دیدار پوتین و اسد منتشر شده است، مسکو خواستار برگزاری گفتگو و سپس تشکیل دولتی متشکل از طرف‌های این گفتگوها شده است.

طرف‌های مشارکت کننده در گفتگوها سپس کمیته‌هایی را مشخص خواهند کرد که این کمیته‌ها ظرف 18 ماه انتخابات پارلمانی را برگزار خواهند کرد.

همچنین بعد از انتخابات پارلمانی انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد و هر کسی حق خواهد داشت در این انتخابات نامزد شود.

پوتین رئیس جمهور روسیه تضمین کامل داده است که تا موعد برگزاری انتخابات در سوریه هیچ دست‌اندازی به مقام ریاست جمهوری صورت نگیرد.

بشار اسد در دیدار با پوتین پذیرفته است که گروه‌های مسلح به ارتش ملحق شوند به این شرط که سلاح خود را تحویل دهند و در مقابله با تروریسم مشارکت کنند.

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :