موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/21018 :کد

0

درخواست غیر مستقیم عربستان از انگلیس برای سانسور مطبوعاتی

  ﺳﻪشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ — ۰۰:۲۶
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -درخواست غیر مستقیم عربستان از انگلیس برای سانسور مطبوعاتی

سفیر عربستان در انگلیس با اشاره به « تغییر نگران کننده» نحوه بررسی مسائل کشورش در روزنامه های انگلیس، نسبت به خطراتی که روابط ریاض و لندن را در معرض تهدید قرار می دهد، هشدار داد.

امیر «محمد بن نواف بن عبدالعزیز» سفیر عربستان در انگلیس با اشاره به « تغییر نگران کننده» نحوه بررسی مسائل کشورش در روزنامه های انگلیس، نسبت به خطراتی که روابط ریاض و لندن را در معرض تهدید قرار می دهد، هشدار داد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه المصریون، امیر «محمد بن نواف بن عبدالعزیز» سفیر عربستان در انگلیس با اشاره به « تغییر نگران کننده» نحوه بررسی مسائل کشورش در روزنامه های انگلیس و نیز نحوه تعامل برخی اعضای پارلمان و تعدادی از نهادهای غیردولتی در مورد مسائل مربوط به عربستان،، نسبت به خطراتی که روابط ریاض و لندن را در معرض تهدید قرار می دهد، هشدار داد.

هشدار خطرات تغییر مواضع انگلیس در قبال عربستان

وی در یک مقاله که در شماره امروز روزنامه «تلگراف» منتشر شد، در مورد بازتاب حمله به عربستان در انگلیس هشدار داده و گفت:  عربستان مدت هاست که به ناچار به مقابله با افکار نادرست و درک اشتباه از مواضع خود در قبال مسائل مختلف برخاسته است.

این امیر سعودی افزود: اکنون ناچارم به برخی انتقادهای اخیر علیه کشورم اشاره داشته باشم، زیرا به نظر می رسد اهمیت عربستان برای امنیت انگلیس و خاورمیانه و نیز نقش اساسی آن در جهان عرب و اسلام به عنوان مهد اسلام از نظر کسانی که این تغییر نگران کننده را ایجاد کرده اند، مهم نیست.

وی گفت: تمام کسانی که از بازتاب خطرناک احتمالی این تغییر نگران کننده بر مشارکت راهبردی دو کشور غافل هستند، باید متوجه این وضعیت بسیار نگران باشند.

گدایی کردن احترام متقابل از انگلیس

نواف بن عبدالعزیز با اشاره به «اهمیت کشورش برای امنیت انگلیس و خاورمیانه» تاکید کرد: عربستان کشوری مستقل و مسلمان است و قانون اساسی آن  برگرفته از قرآن کریم بوده و نهاد قضائی آن مبتنی بر احکام شریعت است.

وی ادامه داد: عربستان به آداب و عرف و مذهب متداول در انگلیس احترام می گذارد از همین رو از این کشور می خواهیم همین رفتار را در تعامل با ما داشته باشد زیرا به دنبال تعامل متفاوت نیستیم  اما انتظار داریم تا حدودی عادلانه رفتار شود.

لغو قرارداد ساخت زندان در عربستان، بی احترامی به ریاض است

امیر محمد بن نواف با انتقاد از «جرمی کوربی» رهبر مخالفان انگلیس گفت: او با بیان متقاعد کردن دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس به لغو توافق 5.9 ملیون پوندی برای ساخت زندان در عربستان، احترام متبادل بین عربستان و انگلیس را نقض کرده است.

ایدئولوژی سیاسی مشخص بین دو کشور ممنوع

وی همچنین تاکید کرد: چنانچه روابط تجاری گسترده بین عربستان و انگلیس  تحت تاثیر ایدئولوژی سیاسی مشخصی قرار بگیرد، تبادل تجاری گسترده دو کشور در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

این دیپلمات سعودی سپس با دفاع از جنگ عربستان علیه تروریسم مدعی شد که  هیچ کشوری از جمله کشورهای غربی به اندازه عربستان برای جنگ علیه افراط گرایی هزینه نکرده کرده است، زیرا این اقدام جزء اولویت های ریاض است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود ضمن قدردانی از همکاری اطلاعاتی عربستان و آمریکا و اهمیت این همکاری برای هر دو طرف گفت: در این راستا صدها تبعه انگلیسی نجات پیدا کردند.

تاکید بر تهدیدهای مشترک علیه عربستان و انگلیس

این امیر سعودی در پایان مقاله خود رعایت احترام عربستان در انگلیس را خواستار شد و گفت: از اظهارات اخیر فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس مبنی بر اینکه امنیت خلیج فارس امنیت انگلیس است، خرسند شدیم زیرا این موضوع از نظر ما درست است اما تاکید داریم که تقویت منافع مشترک درسالهای آینده حائز اهمیت است زیرا ما با مجموعه متعددی از تهدیدها دست به گریبان هستیم.

وی یادآور شد، همانطور که عربستان برای انگلیس احترام قائل است، لندن نیز باید احترام ریاض را حفظ کند.

گزارش های روزنامه های انگلیسی از اوضاع داخلی عربستان

اظهارات سفیر عربستان در حالی است که روزنامه های انگلیس اخیرا گزارش های متعددی را در مورد اوضاع داخلی عربستان منتشر کردند که جدیدترین مورد آن گزارش دو روز پیش روزنامه گاردین  بود که به نقل از یکی از امیران مخالف سعودی نوشت: از مجموع 12 فرزند ملک عبدالعزیز موسس عربستان، هشت نفر از برکناری ملک سلمان بن عبدالعزیز حمایت می کنند و خواستار جایگزینی او با احمد بن عبدالعزیز برادر 73 ساله او هستند.

/ خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :