موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی ایران

a/21079 :کد

0

دولت رو در بایستی را کنار گذاشته و دراجرای قوانین قاطع باشد

  ﺳﻪشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ — ۰۸:۱۳
تعداد بازدید : ۳۴۷   
 تحلیل ایران -دولت رو در بایستی را کنار گذاشته و دراجرای قوانین قاطع باشد

یک کارشناس ارشد اقتصاد ایران با بیان آنکه هیچگونه کمبود و محدودیتی از نظر وجود قوانین در کشور دیده نمی شود، گفت: دولت رو در بایستی در اجرای قوانین را کنار گذاشته و قاطعانه عمل کند.

یک کارشناس ارشد اقتصاد ایران با بیان آنکه هیچگونه کمبود و محدودیتی از نظر وجود قوانین در کشور دیده نمی شود، گفت: دولت رو در بایستی در اجرای قوانین را کنار گذاشته و قاطعانه عمل کند.

 

به گزارش  تحلیل ایران  ،آلبرت بغزیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تاکید بر اینکه در ایران از نظر قوانین هیچگونه کمبودی نداریم، از نبود اراده لازم برای اجرای قاطعانه قانون انتقاد کرد و گفت: مجری قانون یا اراده لازم برای اجرای آن را ندارد و یا برای اجرای این قانون به قول معروف با متخلفان رو در بایستی دارد.
وی در تایید گفته های خود به ذکر مثالی اشاره و عنوان کرد: شورایی در کشور به نام شورای رقابت تشکیل و برای آن وظایف قانونی مشخص شد که باید به این وظایف عمل کرده و اقدامات لازم را به مرحله اجرا درآورد.
بغزیان افزود: این درحالی است که با وجود قوانینی که این شورا را موظف به اجرا می کند، هر مسوولی بدون توجه به وظایف قانونی شورا، به کار خود بدون توجه به قانون ادامه می دهد.
به گفته این کارشناس مسایل اقتصادی ایران، قوه قضاییه باید ورود کرده و هرجا قانون معطل مانده است، مجریان را برای کم کاری در اجرایی کردن قانون بازخواست کند تا قوانین با قاطعیت به مرحله اجرا درآیند.
وی با بیان اینکه اگر بهترین قانون هم وجود داشته اما اراده لازم برای اجرای آن وجود نداشته باشد، فایده ای از این قوانین خوب نصیب کشور نخواهد شد، تصریح کرد: برخی تصور می کنند قوانین دچار اشکال بوده لذا دنبال قانون جدید هستند در حالی که مشکل جای دیگری است.
بغزیان با اشاره به وجود قوانین خوب و موثر در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز و انتقاد از بی توجهی به این قوانین که عاملی در افزایش قاچاق کالا در کشور شده است، گفت: همه از مضرات قاچاق کالا و ارز اطلاع دارند و می دانند قاچاق بحث اشتغال را تحت تاثیر خود قرار داده و ساخت داخل را با عدم فروش مواجه می کند ضمن آنکه کیفیت کالای قاچاق جان انسان را به خطر می اندازد و ارز قاچاق نیز پولشویی به همراه خواهد داشت.
این کارشناس ارشد اقتصادی تاکید کرد: تمام این عوارض ناشی از وفور قاچاق کالا و ارز با همین قوانین موجود جلوگیری خواهد شد اما مسئله این است که اراده قوی برای اجرا دیده نمی شود.
وی در تایید گفته های خود با اشاره به موضوع آگاهی از حساب های افراد برای مالیات و قطع یارانه کسانی که واقعا به آن نیازی ندارد، تصریح کرد: قرار است مشخص شود چه کسی مستحق دریافت یارانه است برای این منظور آیا نباید بدانیم ماشین فرد چیست و چه درآمدی دارد یا گردش مالی وی چه میزان است؟
بغزیان ادامه داد: اگر دولت از این مسایل آگاه نباشد چه کسی باید خبر داشته باشد؟ غیر از آن است که دولت و یا وزارت امور اقتصادی و دارایی باید مجاز باشد که به اطلاعات افراد دسترسی داشته باشد؟
به گفته این کارشناس مسایل اقتصادی ایران، درحالی که یک کارمند بانک به راحتی به حساب های افراد دسترسی دارد، چگونه است که وزیر و یا مسئولان سازمان امور مالیاتی نباید اجازه داشته باشند تا مودی مالیاتی را که می گوید من ندارم، گردش مالی و حساب بانکی وی را رسیدگی کنند.
وی با غلط خواندن این رویه گفت: عدم اطلاع از حساب مودیان مالیاتی تنها به ضرر کسانی است که مالیات از حقوق آنها کسر می شود و افرادی که قانونی عمل می کنند.
بغزیان با تاکید بر اینکه نباید دنبال اضافه کردن مواد قانونی بود بلکه باید دنبال اجرای قاطعانه قانون بود، افزود: اگر رو در بایستی ها و قاطعانه عمل نکردن ها ادامه یابد، نمی توان مزه اجرای خوب قوانین را هیچگاه در اقتصاد کشور دید بنابراین لازم است در دولت جدیت بیشتری برای اجرای قانون بوجود آید.
به گفته این استاد اقتصاد دانشگاه، این شدن و نشدن ها به ضرر کشور است و به برخی نشان می دهد با چانه زدن می توانند مفری برای فرار از قانون بیابند.
وی اجرای درست قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به نفع کشور دانست و گفت: تاثیرات اجرای این قانون بر اقتصاد خیلی زیاد است و موجب رونق شده ضمن آنکه هنگامی که کالاها از مبادی رسمی وارد شوند نظارت های بیشتری بر روی کیفیت آنها صورت گرفته و از ورود کالای بی کیفیت جلوگیری خواهد شد و منافع آن به خود دولت برمی گردد.
بغزیان تاکید کرد: جلوگیری از قاچاق ارز مانع از بروز تلاطم در بازارهای پولی شده ضمن آنکه ریشه پولشویی را می خشکاند.
گفتنی است، پس از سال ها تلاش دستگاه های اجرایی، قضایی و انتظامی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز، همچنان کالاهای قاچاق به وفور در سطح بازارهای مختلف کشور عرضه می شوند.
این درحالی است که قوانین خوب و سختگیرانه ای نیز در زمینه مبارزه با این پدیده شوم ضد اقتصادی از سوی مجلس تصویب شده و با وجودی که به نظر می رسد از نظر قانونی با کمبودی مواجه نیستیم اما اینکه چرا در مبارزه با قاچاق پیشرفت چندانی حاصل نشده جای شگفتی است.
عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا پیش از این گفته است که از 11 آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکنون تنها 3 مورد نوشته شده و به تصویب هیأت وزیران رسیده است.
به گفته محمدرضا پورابراهیمی صحبت از قانونی است که حدود یک سال ونیم از ابلاغ آن می گذرد.
پیش از این سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس هم ابراز امیدواری کرده بود دولت به قوانین مصوب مجلس احترام بگذارد و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اجرایی کند.


/ایرنا

                               

کارشناس     اقتصادی     دولت     قوانین        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :