موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/21102 :کد

0

تحریم سوئیفت علیه همه بانک‌های ایرانی لغو نمی‌شود

  ﺳﻪشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ — ۰۹:۵۷
تعداد بازدید : ۲۳۹   
 تحلیل ایران -تحریم سوئیفت علیه همه بانک‌های ایرانی لغو نمی‌شود

موسسه سوئیفت با اعلام این که پس از عمل ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای خدمات این موسسه به بانک های ایرانی از سر گرفته می شود تصریح کرد برخی بانک های ایرانی به موجب تحریم های دیگر همچنان از برقرا

موسسه سوئیفت با اعلام این که پس از عمل ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای خدمات این موسسه به بانک های ایرانی از سر گرفته می شود تصریح کرد برخی بانک های ایرانی به موجب تحریم های دیگر همچنان از برقراری ارتباط با این شبکه محروم خواهند بود.

 

به گزارش  تحلیل ایران   به نقل از رویترز، موسسه سوئیفت روز دوشنبه اعلام کرد، پس از آنکه اقدامات مرتبط با توافق هسته ای ایران مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفت، اکثر بانک های ایرانی قادر خواهند بود مجددا به سیستم تراکنش های مالی سوئیفت بپیوندند.
سوئیفت یا همان جامعه ارتباطات مالی بین بانکی جهانی، ارائه دهنده خدمات مربوط به انتقال اعتبارات اسنادی، پرداخت ها و تراکنش های مربوط به اوراق بهادار بین 9 هزار و 700 بانک در 209 کشور جهان است.
ایران و کشورهای 1+5 در ماه جولای به توافقی دست یافتند که بر اساس آن تحریم های اقتصادی علیه این کشور در قبال محدود شدن برنامه هسته ای تهران، لغو می شود.
انتظار می رود آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه های آینده اعلام کند که آیا ایران به تعهدات خود بر اساس توافق جامع هسته ای عمل کرده است یا نه.
اتحادیه اروپا در روز 18 اکتبر با تصویب طرحی، مطابق مفاد توافق هسته ای، اجازه لغو تحریم های ایران را صادر کرد. این مصوبه تحریم ها در زمینه سیستم های مالی نظیر سوئیفت را نیز در بر می گیرد.
سوئیفت همچنین اعلام کرده، بانک های تحت تحریمی که نام آنها در توافق هسته ای آمده «پس از تکمیل فرآیند معمول برقراری ارتباط ما که عبارت است از کنترل های اداری و سیستمی، ترتیبات ارتباطاتی و فنی،» به صورت اتوماتیک قادر به اتصال مجدد به سوئیفت خواهند بود.
یک مقام ارشد ایرانی در ماه جولای گفته بود، برقراری مجدد ارتباط با شبکه های مالی جهانی مشارکت شرکت های خارجی در روندا خصوصی سازی در ایران را آسان تر خواهد کرد.
سوئیفت گفته، برخی بانک های ایرانی به موجب تحریم های دیگر همچنان از برقراری ارتباط با این شبکه محروم خواهند بود.


/خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :