موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/21125 :کد

0

مسکو:برنامه‌ای برای بازگشایی پایگاه‌های نظامی در کوبا نداریم

  ﺳﻪشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ — ۱۲:۵۰
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -مسکو:برنامه‌ای برای بازگشایی پایگاه‌های نظامی در کوبا نداریم

یکی از دیپلمات های ارشد روسیه گفت، مسکو نمی خواهد پایگاه نظامی خود را در کوبا بار دیگر باز کند اما به روابط اقتصادی نزدیک خود با دولت هاوانا ادامه می دهد.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری نووستی، رییس دپارتمان آمریکای لاتین وزارت امور خارجه روسیه گفت: ما برنامه‌ای برای گشایش مجدد پایگاه نظامی خود در کوبا نداریم. در این باره به بحث و گفتگو نپرداخته ایم. ما در حال بهبود روابط خود با کوبا در زمینه‌ای کاملا متفاوت هستیم. مساله مربوط به آمادگی نیروهای ضربتی کوبا یک مساله کاملا متفاوت است و در این باره اصلا بحثی صورت نگرفته است.

این دیپلمات روس ادامه می دهد، با وجود عادی سازی روابط میان کوبا و آمریکا که اخیرا صورت گرفته، روسیه برنامه‌ای برای کاهش همکاری خود با دولت هاوانا ندارد. کمپینی عمدی برای وادار کردن شرکت‌های روسی به منظور خروج از کوبا به راه افتاده و این کمپین بخشی از تلاش جهانی است.

روسیه از 1967 یک پایگاه عظیم اطلاعات الکترونیکی در "لوردس" کوبا دارد. این پایگاه بزرگترین مرکز اطلاعانی دوران شوروی با بیش از 3000 کارمند بود. پس از فروپاشی شوروی، این پایگاه بی اهمیت شمرده شد اما همچنان به عملیات خود ادامه داد. در 2001، این مرکز فعالیت خود را به دلیل هزینه‌های زیاد متوقف کرد.

شایعاتی مبنی بر بازگشایی این پایگاه بزرگ اطلاعاتی در ژوئیه 2014 مطرح شد اما کمی پس از آن سفارت روسیه در هاوانا این شایعات را رد کرد و مدعی شد که اینها تلاشی برای مخدوش کردن روند بهبود روابط میان هاوانا و مسکو است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نیز شخصا این گزارش ها را در جریان سفرش به کوبا رد کرده و گفت: مسکو می تواند بدون این مساله به نیازهای دفاعی و نظامی کوبا جامه عمل بپوشاند و کمک کند.

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :