موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حوادث

a/21162 :کد

0

مرگ ۳ هزار شهروند تهرانی بر اثر آلودگی هوا در تهران

  ﺳﻪشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ — ۱۵:۲۹
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -مرگ ۳ هزار شهروند تهرانی بر اثر آلودگی هوا در تهران

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران گفت: بر اساس آمار وزارت بهداشت در سال ۹۳ سه هزار شهروند تهرانی بر اثر آلودگی هو جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش تحلیل ایران،‌ معصومه آباد در دویستمین جلسه علنی شورای شهر تهران با بیان اینکه وضعیت هوای تهران طی چند روز گذشته ناسالم بوده است، اظهار داشت: با نوجه به اینکه در آستانه هوای سرد و وارونگی هوا هستیم، باید در زمینه حمل و نقل و آلودگی هوا مصوبات و برنامه‌های قبلی را بررسی کنیم و پیشرفت‌ها و عقب افتادگی‌هایی را که در این مصوبات و طرح‌ها داشته‌ایم را بسنجیم.

 

وی ادامه داد: در سه ماهه اول سال 94 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته هوا ناسالم بوده است اما در فصل تابستان و پاییز نسبت مدت مشابه در سال گذشته تنها چند روز اختلاف وجود دارد. یعنی با تمام اقدامات کم و بیش انجام شده به خصوص در حوزه توسعه خطوط ریلی اختلاف فاحشی در میزان هوای سالم دیده نمی‌شود.

 

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران با اشاره به اینکه اولین اثرات هوای ناسالم در محیط زیست است، عنوان کرد: 80 هزار مورد مرگ و میر در ایران به علت عوامل محیطی رخ می‌دهد این در حالی است که مرگ و میر عوامل محیطی در کشورهای مختلف بین 15 تا 30 درصد است که این آمار در ایران خوشبختانه 21 درصد است.

 

آباد افزود: این میزان مرگ و میر قرار است تا سال 1404 به 80 نفر در 100 هزار نفر کاهش پیدا کند که با روند افزایش مرگ و میر در اثر آلودگی هوا دست یافتن به چنین آماری تامل برانگیز است.

 

وی گفت: وزارت بهداشت میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی‌های هوا در سال 92 را بیش از 4 هزار و 400 نفر اعلام کرده است که به ازای هر 24 ساعت 12 نفر بر اثر آلودگی هوا به کام مرگ رفته‌اند و به عبارت دیگر هر 2 ساعت یک نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده است. همچنین این آمار نشان می‌دهد که در سال 93 سه هزار شهروند تهرانی بر اثر آلودگی هو جان خود را از دست داده‌اند.

 

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: بر اساس تحقیقات کارشناسان، خودروها 75 درصد آلودگی هوا را به خود اختصاص داده‌اند و این در حالی است که در تهران بیش از 3 میلیون خودرو و بیش از 3 میلیون موتور سیکلت تردد دارند.

 

آباد به ویژگی‌ها و جنس این دوده‌ها اشاره کرد و گفت: این دوده‌ها بسیار ریز هستند که در مساحت 100 متر مربع بر گرم وسعت دارند و مواد سمی را انتقال می‌دهند و سیاهرنگ و سرطان زا هستند. این دوده‌ها به دلیل اینکه بسیار ریز هستند می توانند از ریه‌ها، مغز و بسیاری از عروق خونی عبور کنند و باعث انواع بیماری‌های تنفسی، قلبی و عروقی شوند که باعث بسیار مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا است.

 

به گفته وی؛ هزینه‌های بهداشتی، میزان تلفات و هزینه‌ای که هر بیماری به نظام سلامت، فرد و جامعه وارد می‌شود در تمام دنیا محاسبه می‌کنند که متاسفانه در کشور ما این اتفاق نمی‌افتد ضمن اینکه این مسئله در برنامه پنجم بوده است.

 

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران با اشاره به سن 7 و 8 سال اتوبوس‌های ناوگان اتوبوسرانی گفت: با توجه به شرایط موجود باید دید که بخش سامانه حمل و نقل با چه مشکلاتی روبرو است. از نظر استانداردهای موجود بیشترین آلایندگی‌ها مربوط به یورو 1 و یورو 2 است که اتوبوس‌های دیزلی با توجه به نوع سوختی که استفاده می‌کنند بیشترین سهم آلودگی هوا را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین تاکسی‌هایی که سوخت یورو وان و یورو تو استفاده می‌کنند سهم قابل توجهی را از آلایندگی هوا را به خود اختصاص داده‌اند.

 

آباد با بیان اینکه سیستم حمل و نقل ما دچار فرسودگی است و تولید آلایندگی بسیار زیادی را در شهر می‌کند، اذعان داشت: در برنامه 5 ساله دوم شهرداری و همچنین در یک طرح جامع کاهش آلایندگی طرح پیشگیرانه‌ای را داشتیم که هم برآورد هزینه‌های حوزه سلامت ایمنی و محیط زیست را دارد و هم تمامی فعالیت‌هایی که در حوزه حمل و نقل انجام می‌گیرد با به کار گیری سیستم‌های کنترلی و فیلترهایی که استفاده می‌شود می‌توانیم سهم آلایندگی را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه انجام دهیم.

 

وی به مصوبه سال 88 اشاره کرد و گفت: در این مصوبه ضمن اینکه کد پروژه تعریف شد و حوزه حمل و نقل با عنوان توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی غیر ریلی کمک به تاکسیرانی برای تعویض کاتالیست‌های غیر ریلی اعتبار مصوب شد اما متأسفانه این مصوبه فقط یکبار انجام شد.

 

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران ادامه داد: در دور اول از 17 هزار خودروی فرسوده 4 هزار خودرو نوسازی شد و هزار خودرو نیز تعویض کاتالیست شد که این کار تنها در یک مقطع انجام نمی شود و با عبور از کیلومترهای 250 هزار دوباره احتیاج به تعویض مجدد دارد که این مورد انجام نشد.

 

آباد اضافه کرد: با 600 هزار تومان هزینه، سه گاز آلاینده که در مسیر خروجی اگزوزها هستند گازهای سمی منوکسید کربن، هیدروکربن‌های حاصل از احتراق ناقص و اکسید نیتروژن به گازهای غیر سمی آب و بخار و نیتروژن و دی اکسید کربن تبدیل می‌شود.

 

به گفته وی؛ علت انتخاب این طرح برای تاکسی‌ها به این دلیل است که سهم تاکسیرانی در انتشار آلایندگی‌ها بالا است و روزانه 250 کیلومتر میانگین پیمایش آنها است و هزینه کم، اثربخشی بالا و عدم تعمیر و نگهداری صحیح است که ناوگان تاکسیرانی هدفگذاری این طرح قرار گرفت.

 

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران تصریح کرد: با تعویض کاتالیست یک تاکسی با کارکرد نه چندان بالا حتی بین 100 تا 200 هزار کیلومتر می‌‌توانیم غلظت آلاینده‌های منوکسیدکربن، هیدروکربن‌های نسوخته و اکسیدهای نیتروژن را به ترتیب حدود 16 ، 11 و 16 برابر کاهش داد.

 

آباد ادامه داد: نتایج تعویض کاتالیست و سنسورهای اکسیژن 6 هزار تاکسی شهر تهران در فاز اول اجرای این پروژه سبب کاهش 3 هزار و 300 تن آلایندگی در سال شده است که نتایج منوکسیدکربن 2 هزار و 900 تن ، هیدروکربن‌های نسوخته 2 هزار و 700 تن و اکسیدهای نیتروژن هزار و 170 تن و ذرات معلق 6/1 تن است. حال اینکه در سناریوی کمی که برای اتوبوسرانی در نظر گرفته شده در صورتی که تعداد اتوبوس‌هایی که در این طرح شرکت می‌کنند هزار و 200 باشد 193 تن آلودگی هوا در سال را به 35 تن در سال کاهش می‌دهد و در سناریوی زیاد 2هزار و 15 اتوبوس 345 تن آلودگی را در سال به 63 تن کاهش می‌دهد.

 

وی ادامه داد: حجم بالای تردد موتورسیکلت در شهر نیز سهم بالای آلودگی هوا را به خود اختصاص داده است و این در حالی است که طرح جایگزین موتورسیکلت‌های هیبریدی هم مورد توجه قرار نگرفته است.

 

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران در پایان گفت: وضعیت هوای تهران نیازمند این است که طرح‌های مصوب شورا مورد توجه قرار بگیرد.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

تهران     آلودگی     مرگ     بحران        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :