موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حوزه کشاورزی

a/21269 :کد

0

کشت پاییزه چغندر قند در استان فارس اجرایی شد

  چهارشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۴ — ۰۵:۵۲
تعداد بازدید : ۴۲۴   
 تحلیل ایران -کشت پاییزه چغندر قند در استان فارس اجرایی شد

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی استان فارس از اجرایی شدن کشت پاییزه چغندر قند در این استان بعد از سال‌ها انتظار خبر داد.

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی استان فارس از اجرایی شدن کشت پاییزه چغندر قند در این استان بعد از سال‌ها انتظار خبر داد.

احمد دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ، از اجرایی شدن کشت پاییزه چغندر قند در این استان بعد از سال‌ها انتظار خبر داد و اظهار داشت: در راستای تغییر الگوی کشت از زراعت صیفی به شتوی، بالا بردن کارایی مصرف آب، افزایش ضریب خود اتکایی در تولید شکر و غیره کشت پاییزه چغندر قند در استان فارس اجرا شد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس عنوان کرد: امسال 500 هکتار چغندر پاییزه در قیر و کارزین و خنج کشت و پیش‌بینی می‌شود از این میزان کشت حدود 25 تا 30 هزار تن چغندر قند برداشت شود.

وی با بیان اینکه محصول تولیدی با نرخ تضمینی از کشاورزان خریداری می‌شود و برای فرآوری به 6 کارخانه داخل و خارج از استان فرستاده می‌شود خاطرنشان کرد: این محصولات به کارخانه قند اقلید، مرودشت و کوار در داخل استان، دو کارخانه در اصفهان و یک کارخانه در یاسوج فرستاده می‌شود.

دهقان با بیان اینکه برداشت چغندر بهاره در استان فارس از اواخر شهریور آغار شده است و هنوز ادامه دارد گفت: امسال 14 هزار و 500 هکتار از مزارع استان فارس به کشت چغندر بهاره اختصاص یافته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت 630 هزارتن چغندر قند از این مزارع برداشت شود.

وی با بیان اینکه  تاکنون 150 هزار تن چغندر قند از این مزارع برداشت و به صورت تضمینی خریداری شده است تصریح کرد: عیار چغندر قند برداشت شده در استان فارس 17.8 بوده است.

نصف شدن میزان مصرف آب، بالا رفتن عیار و عملکرد محصول در هکتار، مصون ماندن از آفات و بیماریها، کم شدن هزینه کشاورز و غیره از مزایای کشت پاییزه چغندر قند در مقایسه با کشت بهاره این محصول است.

در افق 1404 ضریب خوداتکایی کشور در تولید شکر باید به 90 درصد برسد. براساس آخرین آمار وزارت جهاد کشاورزی نیاز سالانه کشور به شکر 2 میلیون و 200 هزار تن است. سال گذشته یک میلیون و 325 هزار تن از این محصول در کشور تولید شد که در مقایسه با سال زراعی 93ـ92 افزایش 16 درصدی را نشان می‌دهد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :