موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/21371 :کد

0

طرح واشنگتن برای اعزام ناوهای جنگی بیشتر به دریای جنوبی چین

  چهارشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۴ — ۱۶:۲۴
تعداد بازدید : ۸۰۲   
 تحلیل ایران -طرح واشنگتن برای اعزام ناوهای جنگی بیشتر به دریای جنوبی چین

در حالی که اعزام ناوشکن یو اس اس لاسن به مناطق مورد مناقشه دریای جنوبی چین با واکنش شدید پکن روبرو شده است، واشنگتن قصد دارد ناوهای جنگی بیشتری را به این منطقه اعزام کند.

به گزارش تحلیل ایران، یک مقام رسمی آمریکایی که نامش فاش نشده در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد: ما این کار را بار دیگر انجام خواهیم داد. ما در آبهای بین المللی در هر زمان و مکانی که بخواهیم، دریانوردی می کنیم.

بوریس پودوپ ریگورا تحلیلگر مسائل نظامی نیز در مصاحبه با اسپاتنیک تصریح کرد: استقرار ناوهای جنگی یک اقدام عادی از سوی واشنگتن است. آمریکا غالبا اقدامات مشابهی را در چارچوب ماموریت های عادی گشت زنی انجام می دهد. در واقع این بخشی از راهبرد سیاست خارجی آمریکا به شمار می رود که بیشتر به نمایش پرچم مشهور است.

وی افزود: استقرار ناو یو اس اس لاسن نباید موجب نگرانی چین یا جامعه بین المللی شود. در ماه های اخیر چین بارها اظهاراتی را مطرح کرد که خوشایند آمریکا نبوده است. آمریکا و چین در خصوص مسائل خاورمیانه و جزایر واقع در دریای جنوبی چین اختلاف نظر دارند.

اقدام آمریکا در استقرار ناوشکن یو اس اس لاسن در نزدیکی سواحل مصنوعی چین در دریای جنوبی چین، پس از آن است که باراک اوباما و ژی جین پینگ روسای جمهور دو کشور نتوانستند در جریان دیدار اخیر در کاخ سفید به توافق روشنی در خصوص وضعیت دریای جنوبی چین دست یابند.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا نیز روز گذشته هشدار داد که این اقدام با هدف آزادی بیشتر حمل و نقل دریایی صورت گرفته و ما در هر جایی که قوانین بین المللی اجازه دهد، پرواز خواهیم کرد، کشتی های خود را به حرکت در می آوریم و عملیات انجام می دهیم.

چین ادعای مالکیت 90 درصد دریای جنوبی چین را مطرح کرده و سعی نموده است تا با ساخت جزایر مصنوعی این ادعای خود را تقویت بخشد. فیلیپین، تایوان، مالزی، برونئی و ویتنام نیز ادعای مالکیت بخشی از این دریا را مطرح کرده‌اند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

آمریکا     ناو     چین     دریا        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :