موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی_آموزشی

a/21391 :کد

0

زیرساخت ها برای ریشه کنی بی سوادی در کشور فراهم است

  چهارشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۴ — ۱۹:۳۸
تعداد بازدید : ۲۱۴   
 تحلیل ایران -زیرساخت ها برای ریشه کنی بی سوادی در کشور فراهم است

معاون وزیر آموزش وپرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینکه زیرساخت های لازم برای ریشه کنی بی سوادی در کشور فراهم است خواستار تلاش و عزم همگانی در این راستا شد.

معاون وزیر آموزش وپرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینکه زیرساخت های لازم برای ریشه کنی بی سوادی در کشور فراهم است خواستار تلاش و عزم همگانی در این راستا شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا علی باقرزاده روز شنبه در نشست بخشداران، دهیاران و روسای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان سنندج گفت: شرایط برای ریشه کنی بی سوادی و باسواد کردن افراد در جامعه فراهم است و تلاشی که دولت در این راستا داشته در 30 سال گذشته انجام نشده است. 
وی با بیان اینکه ما جزء محدود کشورهایی هستیم که آموزش سواد آموزی در آن رایگان است افزود: در این راستا هرکسی که باسواد شود 134 هزار تومان پاداش می گیرد و اگر فرد توسط اعضای خانواده خود آموزش ببیند 670 هزار تومان به وی داده می شود. 
باقرزاده با بیان اینکه دولت در این راستا برای کودکان در معرض آسیب نیر برنامه دارد اظهار کرد: دولت برای تشویق کودکانی که به دلیل مشکلات اقتصادی به مدرسه نمی روند سهمیه ای برای تهیه هزینه کتاب، بیمه، لباس فرم و لوازم التحریر اختصاص می دهد. 
وی ادامه داد: همچنین این کودکان اگر با تاخیر وارد مدرسه شوند و معلم با آنان کار کند تا به دانش آموزان دیگر برسند پاداش دریافت می کنند و تمامی این موارد نشان می دهد که دولت عزم خود را برای ریشه کنی بی سوادی در کشور فراهم کرده است. 
معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: دولت تمامی شرایط را مهیا کرده است و همه ما در سطح شهرها و روستاها وظیفه داریم از شرایط موجود استفاده کرده و در زمینه ریشه کنی بی سوادی تلاش کنیم. 
وی اظهار کرد: همچنین وزیر آموزش و پرورش مدیران مدارس را موظف کرده که اولیای بی سواد دانش آموزان را در اولویت قرار دهند و در استان نیز مدیرکل آموزش و پرورش باید مدیران را موظف به اجرای این امر کند. 
باقرزاده در بخش دیگری از سخنان خود به قوانین بازدارندگی از تحصیل اشاره کرد و گفت: مهمترین قانون در این راستا حقوق کودکان است مبنی بر اینکه تحصیل حق کودک است و هر کسی مانع این حق شود حتی ولی قانونی وی، به سیستم قضایی معرفی شده و در صورت مقاومت به یک میلیون تومان جزای نقدی و سه ماه و یک روز جزای کیفری محکوم می شود. 
وی با بیان اینکه دولت مصوبه دیگری نیز برای افراد 10 تا 49 سال بی سواد دارد که سال 95 اجرایی می شود افزود: بر اساس این مصوبه گواهینامه این افراد تمدید نمی شود، پروانه کسب آنان صادر و یا تمدید نخواهد شد و مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد با آموزش سواد آموزی همراه می شود. 
رییس سازمان نهضت سواد آموزی در ادامه با اشاره به نقش مهم سواد و دانایی در توسعه و پیشرفت جوامع اظهار کرد: امروز هر مهارتی که منجر به یک زندگی بهتر برای افراد شود عنوان سواد به خود می گیرد و این مهم در تمامی عرصه ها نقش آفرین است. 
وی افزود: یکی از ارکان تحقق ابعاد سواد، داشتن سواد خواندن و نوشتن است و بدون شک کسی که سواد خواندن و نوشتن نداشته باشد نمی تواند سواد سیاسی، اقتصادی و یا سواد بهداشتی داشته باشد. 
به گفته وی موضوع خواندن و نوشتن، یک رکن در جامعه است و در تمامی اسناد یونسکو که از آموزش بحث شده، موضوع آموزش عمومی مطرح است. 
باقرزاده آموزش، بهداشت و رفاه را از ارکان اساسی شاخص های توسعه انسانی در جوامع دانست و اظهار کرد: چندین سال است که کشورهای مختلف را بر اساس این شاخص ها دسته بندی و تقسیم بندی می کنند. 
وی با بیان اینکه از میان این سه رکن آموزش در اولویت قرار دارد گفت: بر روی این موضوع بیش از هشت سال بحث شد و پس از آن کشورهایی که از آموزش شروع کردند امروز جزو کشورهای توسعه یافته به شمار می روند. 
معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه گفت: تمامی مشکلاتی که امروز ما در حوزه سواد آموزی داریم این است که افراد به موقع وارد مدرسه نمی شوند و قطعا اگر تمامی افراد جامعه در وقت خود وارد عرصه تعلیم و تربیت شوند در جامعه هیچ بی سوادی دیده نمی شد. 
وی اظهار کرد: در این راستا نزدیک ترین افراد به دانش آموزان باید بیشترین حمایت را از انان داشته و برای حاضر شدن به موقع در مدرسه نهایت تلاش خود را انجام دهند و در این راستا خانواده ها و مسوولان به ترتیب نقش اساسی دارند. 
باقر زاده افزود: ما امروز در حوزه های مختلف هزینه سنگینی برای پیامدها و نتایج منفی کودکان خارج از مدرسه و بی سواد می دهیم و براساس امارهای موجود بسیاری از معتادان، سارقان و کودکان خیابانی افرادی هستند که یا از مدرسه خارج شده و یا بی سواد مطلق هستند. 
به گفته وی براساس تحقیق معاونت ترافیک شهرداری تهران 90 درصد از موتورسواران، 70 درصد عابران و 45 درصد رانندگانی که در تصادفات جاده ها فوت می کنند بی سواد و یا کم سواد هستند. 
وی اظهار کرد: آموزش حتی در حد سوادآموزی به مقدار بسیار زیادی فقر را در جامعه کاهش می دهد، سلامت را افزایش داده و زمینه را برای ترویج جامعه سالم فراهم می کند. 
رییس سازمان نهضت سواد آموزی همچنین خطاب به دهیاران، بخشداران و شوراهای اسلامی گفت: بسیاری از عناصر توسعه به رسالت و ماموریت شما گره خورده و بسیاری از موفقیت های بزرگ در کشور از همین اقدامات به ظاهر خُرد در روستاها شکل می گرد. 
وی با بیان اینکه شوراها، بخشداران و دهیاران حلقه های اتصال مردم و حاکمیت هستند افزود: این افراد وظیفه دارند حق و حقوق مردم خود را مطالبه کرده و آن چیزی که شایسته آنان است را از کانال دولت دنبال کنند و در زمینه ریشه کنی بی سوادی نیز باید نهایت تلاش خود را بکار گیرند

                               

بی سوادی     آموزش     نهضت     سواداموزی        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :