موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/21396 :کد

0

زنگنه: باید صنعت نفت در دوران پساتحریم نوسازی شود

  چهارشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۴ — ۲۰:۱۱
تعداد بازدید : ۲۱۹   
 تحلیل ایران -زنگنه: باید صنعت نفت در دوران پساتحریم نوسازی شود

وزیر نفت روز چهارشنبه تاکید کرد تحریم ها یک میلیون بشکه از توان تولید کشور را کاهش داد و گفت: در دوران پس از تحریم باید صنعت نفت را نوسازی و ظرفیت تولید را بالا ببریم.

وزیر نفت روز چهارشنبه تاکید کرد تحریم ها یک میلیون بشکه از توان تولید کشور را کاهش داد و گفت: در دوران پس از تحریم باید صنعت نفت را نوسازی و ظرفیت تولید را بالا ببریم.

به گزارش تحلیل ایران، «بیژن نامدار زنگنه» در آیین بهره برداری از سه طرح نفتی و یک طرح درمانی در مناطق نفتخیز جنوب افزود: اکنون بسیاری از خطوط لوله نفت مستهلک شده و به نوسازی نیاز است که باید صنعت نفت کشور را با تدبیر و عقلانیت و استفاده از فرصت های موجود بازسازی کرد. 
نامدار زنگنه اضافه کرد: عمر مفید بیشتر تجهیزات نفتی کشور تمام شده است که باید اکنون کارهای بسیاری برای بازسازی آنها انجام شود. 
وی با انتقاد از مدت زمان طولانی اجرای طرح های نفتی گفت: اگر تحریم ها نبود بسیاری از این طرح ها در بازه زمانی کمتر از یک و نیم سال عملی می شد؛ هر چند عوامل دیگری نیز در تاخیر راه اندازی طرح ها دخیل بودند. 
وزیر نفت اضافه کرد: اجرای طرح های واحد بهره برداری و نمک زدایی 75 هزار بشکه ای میدان منصوری، کارخانه نمک زدایی میدان لب سفید و واحد بهره برداری و نمک زدایی هفت شهیدان مسجدسلیمان اگرچه طول کشید اما زمان خوب و مناسبی به نتیجه رسید و پیام بسیار خوبی دربردارد. 
به گفته او، این طرح ها با بودجه سه هزار میلیارد ریال توان تولید را 260 هزار بشکه افزایش می دهد و تولید را تثبیت می کند و به بیشترین توان ممکن می رساند.
وزیر نفت تاکید کرد «پس از برداشته شدن تحریم ها سهم ما در بازار جهانی بیش از گذشته خواهد شد». 
نامدار زنگنه افزود: باید با اجرای طرح ها اقتدار و توانمندی ایران، مهندسان ایرانی و ظرفیت های کاری را نشان دهیم. 
وزیر نفت ادامه داد: درصدی از درآمدهای نفتی جدای از طرح های عمرانی به مناطق نفتخیز جنوب داده می شود که این کار نه بر اساس علاقه بلکه برای کمک به توسعه صنعت نفت است. 
نامدار زنگنه گفت: جذب سرمایه خارجی در خوزستان طی دوره پیشین فقط در میدان نفتی دارخوین موفق بود که امید می رود در دوره جدید بیش از این از سرمایه گذاران خارجی بهره مند شویم. 
وی ادامه داد: دشمنان ایران اسلامی با ایجاد تحریم ها قصد داشتند صنعت نفت را از پا درآورند اما با همت و تلاش کارشناسان و متخصصان صنعت نفت نه فقط از پای درنیامدیم بلکه قوی تر از گذشته شدیم و از نظر فنی و مدیریتی کارها را با قدرت و روحیه بالا انجام می دهیم. 

** به تعداد زیادی طرح های نمک زدایی نیاز است
وزیر نفت در آیین بهره برداری همزمان از واحد بهره برداری و نمک زدایی هفت شهیدان و واحد نمک زدایی لب سفید که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: امیدواریم پس از برداشته شدن تحریم ها با اتکا به افزایش تولیدها بتوان کارهای مهمی را برای خوزستان و ایران انجام دهیم. 
نامدار زنگنه افزود: در شرایط طبیعی به تعداد زیادی طرح های نمک زدایی نیاز است و اجرای این طرح ها در آستانه افزایش تولید، موثر خواهد بود. 

** توان واحدهای نمک زدایی در مناطق نفتخیز جنوب 220هزار بشکه افزایش یافت
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از 220هزار بشکه افزایش توان واحدهای نمک زدایی مناطق نفتخیز جنوب در طرح «اهواز متمرکز» خبر داد.
به گزارش ایرنا، بزرگ ترین طرح نمک زدایی کشور برای پالایش نفت خام تولید شده در میدان نفتی اهواز 76 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بودجه آن دو هزار و 500 میلیارد ریال است. 
«بیژن عالی پور» چهارشنبه در آیین بهره برداری از سه طرح نفتی و یک طرح درمانی در مناطق نفتخیز جنوب با حضور وزیر نفت، گفت: با تامین منابع مالی این طرح که با پیشرفته ترین فناوری ها و رعایت استانداردهای زیست محیطی اجرا شد، سال آینده شاهد راه اندازی آن خواهیم شد. 
وی با اشاره به اجرای واحدهای نمک زدایی گچساران سه، بی بی حکیمه یک، هفتگل و نفت سفید افزود: در کنار برنامه های کاهش هدررفت و آسیب ها و بازسازی و به روز رسانی، ایمنی سازی واحدهای نمک زدایی و تزریق گاز به منظور تولید صیانتی از مخازن در دست اجراست. 
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به اجرای واحد نمک زدایی میدان منصوری با یک هزار و 670 میلیارد ریال اعتبار گفت: اجرای این طرح افزایش تولید نفت تا سقف یکصد هزار بشکه در روز فراهم می کند. 

امروز همچنین مرکز خدمات درمانی «آب تیمور» به طور ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید. 
این مرکز در مساحت 400 مترمربع و 180 مترمربع زیربنا ساخته شده است که در آن یک پزشک و 200 نیروی خدماتی فعالیت می کنند. 

منبع: ایرنا

 

                               

نفت     نوسازی     پساتحریم     تحریم        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :