موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/21415 :کد

0

شمخانی: از ابتدا معتقد به راه حل سیاسی مساله سوریه بودیم

  چهارشنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۴ — ۲۲:۴۸
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -شمخانی: از ابتدا معتقد به راه حل سیاسی مساله سوریه بودیم

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: ما از همان ابتدای درگیری های ناخواسته و تحمیلی علیه مردم سوریه، معتقد به راه حل سیاسی بودیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران درخصوص درخواست رسمی از تهران برای شرکت در نشست آتی وین با موضوع بررسی راهکارهای حل مساله سوریه گفت: ما از همان ابتدای درگیری های ناخواسته و تحمیلی علیه مردم سوریه، معتقد به راه حل سیاسی بودیم.

'علی شمخانی' که برای دیدار با عالی ترین مقامات پاکستان، به اسلام آباد سفر کرده است، عصر چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با 'سرتاج عزیز' مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا گفت: هیچ تغییری در مواضع ایران در قبال موضوع سوریه ایجاد نشده و ایران از همان روز آغازین درگیری ناخواسته و تحمیلی به مردم سوریه، راه حل مشکل سوریه را راه حل سیاسی و از طریق مذاکره می دانست و همواره بر آن پافشاری کرده است.

 

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ گونه پیش شرط، برای حضور در نشست سوریه در وین دعوت شده است و امیدواریم در این نشست تصمیمی منطقی اتخاذ شود که درباره آن اجماع وجود داشته باشد.

 

شمخانی گفت: بیش از سه سال با حکومت مردمی و مشروع سوریه جنگیدند تا آن را ساقط کنند اما شکست خوردند و بحران آوارگان و تروریسم را در این کشور ایجاد کردند و سرانجام پس از ایجاد مشکلات فراوان برای مردم سوریه و تخریب زیرساخت های این کشور، احساس کردند که حرف ایران حرف درستی است و به حرف ایران برای حل سیاسی مساله سوریه رسیدند.

 

دبیر شواری عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: ورود روسیه به عرصه مبارزه با تروریست ها در سوریه، تغییرات میدانی اساسی در سطح سوریه و ناامیدی از پیروزی تروریست ها در سوریه، آنها (طرف های حامی تروریسم و حامی براندازی حکومت مشروع سوریه) را وادار کرد تا ناچار شوند از ایران برای حضور در نشست بررسی راهکارهای حل مساله سوریه درخواست کنند.

 

** با هرکسی که مبارزه واقعی با تروریست ها کند، همکاری می کنیم
شمخانی در بخشی دیگر از این کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوال یک خبرنگار پاکستانی مبنی بر اینکه آیا ایران تمایل دارد به ائتلاف غربی مبارزه با داعش ملحق شود، تصریح کرد: ما با هر کسی که به 'مبارزه غیرتصنعی و واقعی' با گروه تروریستی داعش و دیگر تروریست هایی که سلاح را به شکل نامشروع علیه حکومت های مشروع، علیه مردم آن حکومت ها مردم و علیه جهان اسلام بدست گرفته اند، بپردازند، با آن متحد خواهیم بود و با آن همکاری می کنیم.

 

شمخانی تاکید کرد: ایران با کسانی که به مبارزه تصنعی با تروریست ها می پردازند، بطور قطع نمی تواند همکاری و اتحاد داشته باشد.

 

وی افزود: ائتلاف 60 گانه غرب درچند ماه اخیر که از ظهور و بروز آن می گذرد، هیچ کارنامه موفقی در مبارزه با تروریسم ندارد. ائتلاف غرب و به ویژه آمریکا داعش را ابزاری برای پیشبرد سیاست های خود در منطقه بخدمت گرفته است اما ایران در مبارزه با داعش کاملا جدی است و سند جدیت ایران در مبارزه با تروریست ها، شهدایی است که در این راه تقدیم کرده است.

 

** نقش تسهیل کننده پاکستان در ایجاد ثبات در افغانستان را تحسین می کنیم
شمخانی همچنین با بیان اینکه ایران نقش تسهیل کننده پاکستان را در ایجاد ثبات در افغانستان تحسین می کند، گفت: آماده ایم تا با برادران پاکستانی در صحنه افغانستان با هدف ایجاد ثبات در این کشور کار کنیم. همه ما بر این مهم اتفاق نظر داریم که امنیت و ثبات در افغانستان به نفع همه کشورها به ویژه کشورهای منطقه است.

 

** آماده کمک به پاکستان و هند برای حل سیاسی مساله کشمیر هستیم
شمخانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری از رسانه های پاکستان مبنی بر مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مساله کشمیر گفت: نباید تردید کرد که کسی که تلاش می کند در منطقه مسلمان زدایی کند و اختلاف ایجاد کند، رژیم صهیونیستی است و باید این موضوع را همیشه مدنظر داشته باشیم.

 

وی اظهار داشت: مساله کشمیر باید از طریق سیاسی حل و فصل شود و ایران آمادگی دارد تا در صورت توافق پاکستان و هند و با توجه روابط دوستانه ایران با هر دو کشور، برای کمک به حل سیاسی مساله کشمیر تمام تلاش خود را بکار گیرد.

 

** تقدیر از تصمیم درست پاکستان در قبال موضوع یمن
شمخانی در سخنان خود در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین از تصمیم های صحیح پاکستان در خصوص برخی تحولات منطقه ای از جمله وارد نشدن به جنگ یمن، قدر دانی کرد.

 

دبیر شواری عالی امنیت ملی همچنین جان باختن حجاج پاکستانی در فاجعه منا و همچنین جان باختن تعدادی از مردم این کشور در زلزله اخیر را به مردم و دولت پاکستان تسلیت گفت و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای امداد رسانی به زلزله زدگان پاکستان اعلام کرد.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :