موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/21433 :کد

0

بازار عظیم ایران پس از توافق هسته‌ای، هدف شرکت های خارجی

  پنجشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۴ — ۰۱:۱۰
تعداد بازدید : ۲۶۲   
 تحلیل ایران -بازار عظیم ایران پس از توافق هسته‌ای، هدف شرکت های خارجی

یک نشریه فرانسوی طی گزارشی با اشاره به پیامدهای اقتصادی بی‌سابقه ناشی از حصول تفاهم هسته‌ای میان ایران و گروه ۱&#۴۳;۵ اعلام کرد که بازار عظیم ایران پس از توافق هسته‌ای به هدف گزینشی اصلی شرکت‌های خارجی بد

یک نشریه فرانسوی طی گزارشی با اشاره به پیامدهای اقتصادی بی‌سابقه ناشی از حصول تفاهم هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 اعلام کرد که بازار عظیم ایران پس از توافق هسته‌ای به هدف گزینشی اصلی شرکت‌های خارجی بدل شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، نشریه فرانسوی  DIRECT MATIN طی گزارشی نوشت: پس از توافق ایران با غرب در خصوص برنامه هسته‌ای، این کشور به هدف گزینشی اصلی بسیاری از شرکت‌های خارجی تبدیل شد.

خرید یک خودرو از شرکت رنو، هدیه دادن یک دستگاه تلفن همراه آیفون و استفاده از یکی از محصولات شرکت زیمنس به زودی در تهران امکان‌پذیر خواهد شد.

بسیاری از شرکت‌های خارجی در واقع از پایان تحریم‌های اقتصادی وضع شده علیه تهران که احتمالا تا پایان سال 2016 اعمال خواهد شد، برای سرمایه‌گذاری‌های جدید در ایران استفاده خواهند کرد.

پس از حصول توافق هسته‌ای، هیئتی از رؤسای شرکت‌های فرانسوی در سفری به ایران آمدند و پیش از آنها نیز آلمانی‌ها اقدام به سفر به تهران کرده بودند. در واقع می‌توان گفت که این توافق تاریخی دارای پیامدهای اقتصادی در ابعاد بی‌سابقه است.

کشورهای 1+5 شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان با امضای این قرارداد تفاهم با ایران موانعی را که از ده سال پیش بر سر راه آنها قرار داشت، کنار زدند به گونه‌ای که واردات و صادرات با ایران دیگر با محدودیتی مواجه نخواهد بود و میلیاردها دلار پول‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور آزادسازی و به این کشور بازگردانده خواهند شد.

اگرچه میزان این دارایی‌های بلوکه شده رسما اعلام نشده اما صحبت از حدود 100 میلیارد دلار (حدود 87 میلیارد یورو) پول است که البته ثروت قابل توجهی است و اغلب بخش‌های کشور اعم از اتومبیل‌سازی، زیرساخت‌ها و توریسم از آن منفعت خواهند برد.

«تیری کویل» محقق و پژوهشگر مؤسسه روابط بین الملل و راهبردی Iris فرانسه معتقد است که ایران با منابع نفتی و جمعیت 80 میلیونی خود بازاری عظیم و هنگفت برای سرمایه‌گذاری خارجیان است که البته این سرمایه‌گذاری برای ایران نیز که تاکنون تنها میتوانسته 50 درصد نفت خود را صادر کند، مؤثر خواهد بود و به مدرنیزه شدن این کشور و احیای جایگاه اقتصادی آن کمک خواهد کرد.

منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :