موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/21448 :کد

0

تشدید بحران بین عربستان و کویت درباره حوزه نفتی مشترک

  پنجشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۴ — ۰۱:۵۷
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -تشدید بحران بین عربستان و کویت درباره حوزه نفتی مشترک

بحران بین عربستان و کویت بر سر حوزه نفتی مشترک "الوفره" شدت گرفته است.

بحران بین عربستان و کویت بر سر حوزه نفتی مشترک "الوفره" شدت گرفته است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه خبری النشره، بحران بین عربستان و کویت بر سر حوزه نفتی مشترک "الوفره" واقع در منطقه بی طرف مرزی بین دو کشور افزایش یافته است. شرکت نفتی سعودی "شورون" در نهم ماه مه سال گذشته تولید خود در این حوزه نفتی را متوقف کرد.

برخی منابع گفتند: یکی از شرکت های فعال در حوزه نفتی الوفره از بیش از 80 پرسنل کویتی اعلام بی نیازی کرده است. خبرهایی نیز درخصوص اعلام بی نیازی از پرسنل سعودی مطرح شده است اما تعداد آنها مشخص نیست.

این موج اعلام بی نیازی از پرسنل کویتی باعث جار و جنجال در مجلس امت کویت شد. این امر باعث شد تا علی العمیر وزیر نفت کویت وارد عمل شده و وعده پایان دادن به این وضعیت را در نزدیکترین زمان ممکن بدهد.

اکثر کسانی که از آنها اعلام بی نیازی شده استف کارگران حفاری هستند. روزنامه الحیات سعودی نامه شرکت شورون خطاب به پرسنل خود در منتشر کرد که در آن آمده است: برای پایان قرارداد بین این شرکت و شرکت عملیات مشترک در حوزه الوفره، این شرکت تصمیم گرفت که به (خرید) خدمات شما از 31 اکتبر جاری پایان دهد.

منابع یاد شده گفتند: درپی توقف کار در حوزه الوفره، از پرسنل سعودی نیز پیشتر اعلام بی نیازی شده بود اما تعداد آنها مشخص نیست.

شعله بحران به دالان های مجلس امت کویت رسید؛ به گونه ای که اعضای مجلس از وزیر نفت کویت خواستند تا برای پایان دادن به بحران وارد عمل شود و او نیز وعده اینکار را داد. وی پیشنهاد داد که پرسنل بیکار شده در شرکت های نفتی دیگر به خدمت گرفته شوند.

خالد الطاحوس نماینده سابق مجلس امت کویت در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر گفت: رئیس اجرایی شرکت نفت خلیج فارس تاکید کرد که هم اکنون گزینه ها برای حل بحران کارگران قراردادی پیمانکاری حفاریها درحال بررسی است و در چند روز آینده پایان خواهد یافت.

فدغوش العجمی رئیس هیئت مدیره سندیکای نفت خلیج فارس نیز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: رئیس شرکت نفت خلیج فارس نیز تاکید کرد که کارکنان پیمانکار در حوزه الوفره بیکار نخواهند شد.

/ خبرگزاری تسنیم

                               

بحران     جنگ نفتی     عربستان     کویت        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :