موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/21510 :کد

0

اظهارات تکان دهنده بلاتر درباره پشت پرده فیفا

  پنجشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۴ — ۰۷:۲۸
تعداد بازدید : ۲۰۰   
 تحلیل ایران -اظهارات تکان دهنده بلاتر درباره پشت پرده فیفا

سپ بلاتر رئیس مستعفی فدراسیون بین المللی فوتبال - فیفا - میشل پلاتینی رئیس یوفا و همچنین دو کشور آمریکا و انگلیس را که از آنان به عنوان «بازندگان بی جنبه» یاد کرد عامل جنجال فساد در فیفا معرفی کرد.

سپ بلاتر رئیس مستعفی فدراسیون بین المللی فوتبال - فیفا - میشل پلاتینی رئیس یوفا و همچنین دو کشور آمریکا و انگلیس را که از آنان به عنوان «بازندگان بی جنبه» یاد کرد عامل جنجال فساد در فیفا معرفی کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " تحلیل ایران "  به نقل از خبرگزاری فرانسه ، بلاتر مدعی شد پیش از رای گیری برای انتخاب میزبان جام جهانی توافقی شفاهی و مخفیانه حاصل شده بود تا میزبانی جام جهانی 2018 به روسیه و میزبانی جام جهانی 2022 به آمریکا واگذار شود اما میشل پلاتینی رئیس اتحادیه فوتبال اروپا و نیکلا سارکوزی رئیس جمهور وقت فرانسه با نزدیک شدن به مقامات قطری برنامه های مربوط به جام جهانی 2022 را بر هم زدند.

بلاتر 79 ساله در مصاحبه با خبرگزاری ایتارتاس روسیه گفت: «ما (کمیته اجرایی فیفا با 22 عضو) سال 2010 تصمیمی گرفتیم که بر اساس آن ابتدا برای جام جهانی 2018 به روسیه می رفتیم و سپس برای 2022 راهی آمریکا می شدیم. به این ترتیب ما جام های جهانی را در دو قدرت بزرگ جهان برگزار می کردیم. اما این برنامه پس از دیدار سارکوزی و ولیعهد وقت قطر (شیخ تمیم حمد بن خلیفه آل ثانی) که اکنون امیر این کشور است بر هم خورد و پس از این دیدار این دو نفر به همراه پلاتینی یک ضیافت ناهار برگزار کردند».

بلاتر که در پی اقدام قضایی مقامات آمریکایی با موارد فراوان اتهامات فساد روبرو شده است افزود: «در نتیجه نشست سران فرانسه و قطر، چهار عضو اروپایی کمیته اجرایی فیفا که قبلا قرار بود به آمریکا رای بدهند روز انتخابات تصمیم خود را تغییر داده و به قطر رای دادند تا این کشور با 14 رای در برابر هشت رای آمریکا میزبانی را به دست آورد. اگر آن چهار رای تغییر نمی کرد آمریکا 12-8 پیروز می شد و اگر آمریکا میزبانی را به دست می آورد اکنون ما به جای شنیدن اخبار وجود مشکل و فساد در فیفا، شاهد اظهار نظر مقامات مختلف از برنامه های برگزاری با شکوه جام جهانی 2018 در روسیه بودیم».

بلاتر همچنین درخواست گرفتن میزبانی از روسیه را رد کرد و آن را تلاش بازندگان بی جنبه دانست. وی افزود: «انگلیس فوتبال را اختراع کرد و بازی جوانمردانه را بنیان نهاد. اما در رای گیری میزبانی 2018 شاهد بودیم این کشور تنها یک رای آورد و کسی طرفدار آنها نبود».

وی در بخش دیگری از این مصاحبه پلاتینی را عامل اصلی ایجاد همه این بحران ها دانست و گفت: «پلاتینی ریاست فیفا را می خواست اما شجاعت شرکت در انتخابات را نداشت. حالا ببینید چه بلایی سر ما آمده است. قربانی اصلی همه این ماجراها نیز پلاتینی خواهد بود».


/خبرگزاری صدا و سیما

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :