موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رسانه

a/21520 :کد

0

ایران: چرخش نگاه آمریکا /ایران درحلقه صلح سوریه

  پنجشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۴ — ۰۸:۲۸
تعداد بازدید : ۱۷۱   
 تحلیل ایران -ایران: چرخش نگاه آمریکا /ایران درحلقه صلح سوریه

روزنامه ایران روز پنجشنبه هفتم آبان ماه تیتر نخست خود را به «چرخش نگاه آمریکا /ایران درحلقه صلح سوریه»اختصاص داد.

روزنامه ایران روز پنجشنبه هفتم آبان ماه تیتر نخست خود را به «چرخش نگاه آمریکا /ایران درحلقه صلح سوریه»اختصاص داد.

 

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی " تحلیل ایران " ، ایران در بخشی از این خبر آورده است: ظریف با دعوت جان کری به نشست وین می رود. سرانجام امریکا با عقب نشینی از پیش شرط های گذشته اش، حضور ایران در گفت وگو های صلح سوریه را پذیرفت.
وزارت خارجه آمریکا: از مشارکت ایران استقبال می کنیم، نمی توان آینده ای برای بحران سوریه بدون ایران متصور بود. موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از گفت وگو با ظریف درباره سوریه خبر داد. وزیران خارجه ایران، عراق، مصر و لبنان روز جمعه به نشست وین می پیوندند.
سرانجام امریکا با عقب نشینی از پیش شرط های گذشته اش، دعوت ایران برای حضور در گفت وگو های صلح سوریه را پذیرفت؛ دعوتی که از سوی مقامات کشورمان مورد پذیرش قرار گرفت و ظریف را راهی نشست «وین» خواهد کرد.
روزنامه ایران عکس نخست خود را به بازی دربی پایتخت که در حاشیه آن به همدلی دو تیم پرداخته است اختصاص داد.
یادداشت اول روزنامه ایران به قلم جعفر حق پناه کارشناس مسایل منطقه با موضوع «معنای دعوت غرب از ایران در بحران سوریه» حضور ایران دربحران سوریه را مورد بررسی قرار می دهد.
در بخشی از یادداشت می خوانیم : جمهوری اسلامی ایران در حالی برای نخستین بار بدون پیش شرط به مذاکرات صلح سوریه دعوت شده است که برگزاری این مذاکرات با حضور کشورهای مختلف و تأثیرگذار منطقه و ماورای منطقه، امکان مدیریت بحران از طریق برقراری تعامل میان بازیگران با منافع متفاوت را فراهم می کند و منتهی به آن می شود که سازوکارهای حل منازعه، چانه زنی و استفاده از ابزارهای دیپلماسی اولویت می یابد.
با توجه به تصاعد بحران پس از مداخله نظامی روسیه و برقراری موازنه میان نیروهای موافق و مخالف دولت بشار اسد، بحران سوریه به تدریج در وضعیتی قرار گرفته است که همه طرف های درگیر به تدریج گزینه دیپلماسی و تعامل را دارای منفعت نسبی و هزینه کمتری می بینند.
یادداشت دوم روزنامه ایران به قلم مسعود پزشکیان نماینده تبریز درمجلس باموضوع «برجام» و وظایف ملی ایرانیان» اجرای برجام را مورد بررسی قرار داده است .
در بخشی از این یادداشت می خوانیم : چه یک سیستم و نظام را از حرکت رو به جلو باز می دارد، اختلاف و تفرقه است. با وجود مصوبه مجلس درباره اجرای برجام و نامه رهبر معظم انقلاب که مصوبه شورای عالی امنیت ملی در این خصوص را تأیید کردند، برخی اما همچنان بر طبل اختلاف افکنی می کوبند.
اگر چه بخش هایی از مخالفان توافق هسته ای در روزهای گذشته در مشی سیاسی خود تجدید نظر کرده و بنا را بر کمک به دولت برای اجرای بهتر برجام گذاشته اند، اما بخشی از آنها بر همان روش گذشته اصرار دارند.
یادداشت سوم روزنامه ایران دکتر محمود محمدی سفیر پیشین ایران در الجزایر با موضوع «ظرفیت های ایران و الجزایر در روابط دوجانبه » را مورد بررسی قرار داده است .
روز اول نوامبر(دهم آبان) شصت ویکمین سالگرد انقلاب و مبارزات استقلال طلبانه و آزادی خواهانه ملت الجزایر است که با از خود گذشتگی و تحمل مصایب بسیار در پنجم ژوئیه 1961 به پیروزی رسید که غرور و افتخار یک مبارزه طولانی برای احیای هویت دینی، ملی و فرهنگی این ملت تحت ستم استعمار فرانسه، موجب شادی این ملت بزرگ و ملل مسلمان و آزادیخواه جهان شد.
الجزایر پس از استقلال با تحولات و نشیب و فرازهای زیاد داخلی و بین المللی روبه رو بوده است که مهمترین آنها را می توان عبور از استقلال سیاسی به انقلاب فرهنگی برای احیای هویت اسلامی، عربی نام برد که طی 130 سال استعمار فرانسه تغییر ماهیت داده و به کلی در معرض انقراض بود.
«تولید نفت ایران روزانه 150 هزار بشکه افزایش یافت،تصمیم گیری درباره فیلترینگ تلگرام به تعویق افتاد،شمخانی: ایران و پاکستان عامل ثبات منطقه هستند،آیا20 سال بعد جنگلی در زاگرس باقی خواهد ماند؟،بلاتر انگشت اتهام به سمت پلاتینی و یوفا نشانه رفت/ مرد افسانه ای فیفا سرانجام اعتراف کرد،آیت الله مکارم در دیدار مدیران پژوهشکده صداوسیما:
صدا و سیما باید بی طرف باشد» از اخبار مهم این روزنامه است .


/ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :