موضوعات ‌مرتبط: سیاسی حقوق قضائی

a/21561 :کد

0

همایش «همایش حقوقدانان آزاده» برگزار شد

  پنجشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۴ — ۱۳:۰۹
تعداد بازدید : ۲۰۱   
 تحلیل ایران -همایش «همایش حقوقدانان آزاده» برگزار شد

همایش حقوقدانان آزاده با هدف بررسی چالش‌ها و مشکلات حقوقی آزادگان برگزار و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار به کارگیری راهکارهای مطلوب برای برقراری ارتباط موثر بین آزادگان و حقوق‌دانان شد.

همایش حقوقدانان آزاده با هدف بررسی چالش‌ها و مشکلات حقوقی آزادگان برگزار و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار به کارگیری راهکارهای مطلوب برای برقراری ارتباط موثر بین آزادگان و حقوق‌دانان شد.

 

به گزارش خبرنگارایسنا،‌ حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد که در سالن سیدالشهدا(ع) تهران و در حضور حقوق‌دانان آزاده سخن سخن می‌گفت، افزود: آشنایی آزادگان با حقوق خود می‌تواند در برطرف کردن بسیاری از مشکلات مؤثر عمل کند.

 

وی در بخش سخنان خود اظهار کرد: نظام حقوقی با نگاه به حراست از حقوق انسان‌ها و پاسداری از حقوق جوامع بشری واقعیتی است که توجه به این امر کلیدی می‌تواند سطح جوامع را ارزیابی کند. یعنی هرقدر مردم در نظام حقوقی با حقوق خودشان آشنا شوند سطح توسعه یافتگی آنها مشخص خواهد شد.

 

وی ادامه داد:عموما در جوامع بشری به ویژه تاریخ گذشته جوامع انسانی نظام حقوقی محصول نظام سیاسی بوده است و این نظام‌های سیاسی بودند که چارچوب نظام حقوقی را تعریف و تدوین می‌کردند و هدف هم در این نظام حقوقی چیزی جز استحکام نظام سیاسی نبوده است به همین خاطر است که امروزه در برخی از کشورها این معنا را به صورت شفاف می‌بینیم. مثلا در کشور عربستان نظام حقوقی چیزی است که نظام سیاسی اراده کرده است. حتی نام کشور این نظام سیاسی تعریف می‌کند.

 

وی یادآور شد: مثال دیگر در این زمینه سازمان ملل است. این سازمان محصول نظامی سیاسی قدرتمند و پیروز در جنگ جهانی دوم است که براساس سیاست‌ها و راهکارهای خودشان در عرصه بین‌الملل حرکت و عمل می‌کند. امروز می‌بینیم یک کشور فقیر و مظلوم زیر آتش گلوله‌ای چندین کشور قرار گرفته است و متأسفانه نظام حقوقی تدوین شده توسط کشورهای پیروز در جنگ این رویه را تایید و از آن حمایت می‌کند. از سوی دیگر هیچ کشوری اجازه کمک به این مردم را ندارد و کشورهای متجاوز در کمال امنیت گلوله‌هایشان را به سمت مردم مظلوم این کشور روانه می‌کنند.

 

حجت‌الاسلام ابوترابی به نظام حقوقی اسلامی اشاره کرد و گفت: در اسلام نظام حقوقی نظام سیاسی را تعریف کند. البته اینکه چقدر در مقام اجرا موفق بوده است بحث دیگری است. از سوی دیگر باید بپذیریم که در کشور ما نگاه به حقوق مردم و احترام به آن در حوزه‌های مختلف در آن جایگاه مطلوبی که باشد نهادینه نشده است و حتی در برخی امور عدم توجه به حقوق انسان‌ها به امری عادی تبدیل شده است. به عنوان مثال کاری که می‌توان در مدت زمان یک دقیقه انجام داد ممکن است یک ماه طول بکشد. یعنی به این صورت ما وقت مردم را هدر می‌دهیم.

 

در بخش دیگر این همایش احدی، مدیر موسسه فرهنگی پیام آزادگان با اشاره به اهداف این همایش گفت: در بررسی پرونده‌های آزادگان به ویژه در چند سال قبل با موارد جالبی روبرو می‌شدیم. مثلا سال 71 که در خدمت مرحوم علی اکبرابوترابی بودیم پیرمردی آمد و گفت: «پسرم در حال طی خدمت سربازی است و اگر ممکن است او را به محل زندگی خودمان منتقل کنید وقتی داستان را پرسیدیم گفت: پسرم بعد از اسارت به خدمت سربازی اعزام شده و هشت ماه هم از خدمتش گذشته است.»

 

وی همچنین اظهار کرد: موسسه فرهنگی پیام آزادگان در حد توان اقداماتی را در راستای تأمین خواسته‌های حقوقی آزاده‌گان انجام داده است البته معتقدیم باید بهترین از این کار شود بنابراین با همین انگیزه این همایش را برگزار کرده‌ایم و امیدواریم این همایش بستر خوبی برای ارتباط با مراکز حقوقی برای ما فراهم کند.

 

احدی یادآور شد: خدمت به ایثارگران با امنیت ملی ما گره خورده است و امیدواریم خروجی این همایش باعث شود مشکلات ایثارگران در عین حفظ حرمت و منزلت آنها مرتفع شود.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :