موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/21576 :کد

0

شمخانی: توسعه چابهار به معنای تضعیف بندر «گوادر» نیست

  پنجشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۴ — ۱۴:۴۷
تعداد بازدید : ۱۹۷   
 تحلیل ایران -شمخانی: توسعه چابهار به معنای تضعیف بندر «گوادر» نیست

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان ادعاهای موجود در مورد توسعه بندر چابهار به منظور تضعیف بندر گوادر پاکستان در ایالت بلوچستان این کشور را رد کرد.

به گزارش تحلیل ایران، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با مشاور امور بین‌الملل نخست‌وزیر پاکستان گفت: سخنانی وجود دارد که بندرهای چابهار و گوادر با یکدیگر کامل می‌شوند. این ادعاها درست نیستند. ایران این مسئله را به عنوان همکاری می‌پندارد نه رقابت.

 

داون نیوز پاکستان در این رابطه می‌نویسد: گفته می‌شود «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی در بیانیه‌ای اعلام کرده که هند برای رقابت با بندر گوادر پاکستان از بندر چابهار استفاده می‌کند. بندر استراتژیک چابهار مرکز تلاش‌های هند برای رقابت با پاکستان است تا مسیری را به افغانستان باز کند. هند در افغانستان منافع اقتصادی دارد.

 

بندر گوادر برای راهروی اقتصادی چین پاکستان مرکزیت دارد که مناطق فقیر غربی را با آسیای مرکزی و خاورمیانه از طریق شبکه ریلی و مسیرهای جاده‌ای متصل می‌کند.

 

در ماه آگوست میلادی، «جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران ادعای مخالفت تهران با راهروی اقتصادی چین و پاکستان را رد کرد و افزود: ایران از رشد و پیشرفت پاکستان حمایت می‌کند.

عزیز در کنفرانس خبری پس از دیدار با شمخانی گفت: توافق هسته‌ای ایران با 6 قدرت جهانی فرصت‌های جدید اقتصادی و تجاری را برای دو کشور فراهم کرد و این توافق موجب تقویت صلح، امنیت و ثبات منطقه می‌شود.

 

مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان ادامه داد: دو کشور یادآور شدند که سناریوی امنیتی در منطقه به سرعت در حال تغییر می‌باشد و نیاز است تا دو کشور ایران و پاکستان با یکدیگر با همکاری نزدیک و بهتر با تهدید‌های موجود تروریستی در منطقه مقابله کنند.

 

شمخانی گفت: تهران حاضر است تا با پاکستان برای مقابله با تهدید‌های گروه‌های تکفیری و داعش مبارزه کند.

 

در این دیدار شمخانی از موضع پاکستان در برابر یمن قدردانی کرد.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: اسلام‌آباد بر خلاف فشار زیاد از جانب کشورهای حوزه خلیج فارس، درخواست عربستان سعودی برای پیوستن به ائتلاف این کشور در برابر یمن را رد کرد.

 

وی در مورد اختلاف دیرینه پاکستان با هند در مورد کشمیر گفت: تهران معتقد است که این اختلاف می‌بایست از طریق مذاکرات سیاسی حل شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :