موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/21613 :کد

0

کاهش سالانه هفت میلیارد متر مکعب از مخازن آب زیرزمینی کشور

  پنجشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۴ — ۰۰:۲۳
تعداد بازدید : ۳۸۹   
 تحلیل ایران -کاهش سالانه هفت میلیارد متر مکعب از مخازن آب زیرزمینی کشور

مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو گفت: سالانه علاوه بر مصرف آب های تجدید پذیر، شش تا هفت میلیارد متر مکعب از مخازن آب های زیر زمینی کشور کاسته می شود.

مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو گفت: سالانه علاوه بر مصرف آب های تجدید پذیر، شش تا هفت میلیارد متر مکعب از مخازن آب های زیر زمینی کشور کاسته می شود.

جواد میبدی روز پنجشنبه در همایش ملی کیفیت منابع آب و توسعه پایدار در اراک افزود: کسری مخزن علاوه بر کاهش سطح آب های زیر زمینی، از نظر کیفیت نیز مشکلاتی را برای این آب ها به وجود آورده است.
وی ادامه داد: هم اکنون 90 درصد مصرف آب کشور در بخش کشاورزی، هفت درصد در بخش شرب و سه درصد در بخش صنعت است که 55 درصد آنها از سفره آب های زیر زمینی و بقیه از منابع سطحی تامین می شود. 
مدیر کل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو بیان کرد: 609 محدوده مطالعاتی در کشور وجود دارد که از این میزان 343 دشت به علت کم آبی و کاهش سطح آب های زیر زمینی دشت ممنوعه شده اند.
میبدی افزود: سال گذشته 15 طرح احیا و تعادل بخشی به منابع آب زیر زمینی به تصویب شورای ملی آب رسید که بر اساس آن با نصب کنتور بر روی چاه های مجاز، از اضافه برداشت آنها جلوگیری و چاه های غیر مجاز نیز مسدود می شود.
وی گفت: اجرای طرح احیا و تعادل بخشی به منابع آب با هدف جلوگیری از کاهش سطح آب های زیر زمینی و باز گرداندن آنها به حالت اولیه اجرایی شده است.
مدیر کل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو یادآورشد: این وزارت خانه، ماهیانه با آزمایش آب هفت هزار و 33 رشته چاه، یک هزار و 391 رشته قنات و 837 چشمه، یک هزار و 943 ایستگاه، کیفیت آب های سطحی و زیر زمینی سطح کشور مدیریت و نظارت کافی را به عمل می آورد.
میبدی گفت: هم اکنون این وزارت خانه با برخورداری از آزمایشگاه های مجهز و به روز در حوزه آب و فاضلاب توانسته میزان نیترات آب را در سطح شهرها و روستاها به سطح استانداردهای بین المللی نزدیک کند.
وی ادامه داد: همچنین این وزارت خانه با اجرا و تشکیل کارگروه نظام مدیریت جامع کیفیت آب و ابلاغ و تشکیل این کارگروه در تمامی استان های کشور متشکل از آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری، محیط زیست و سازمان بهداشت، اجرای مدیریت جامع و پایش کیفیت آب شرب را در دستور کار خود قرار داده است.
مدیر کل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو از عقد قرارداد این وزارت خانه با شرکت مشاور برای تحقیق در خصوص بهبود کیفیت آب خبر داد و گفت: بر این اساس شرکت مشاور بهترین نوع مدیریت کیفیت منابع آب شامل شرب، صنعت، کشاورزی و آب سطحی را در دنیا و کشورهای پیشرفته مورد مطالعه و با وضع موجود ایران مقایسه می کند و بهترین نسخه لازم را برای اجرا تهیه و معرفی می کند.
میبدی گفت: در سال های گذشته پنج تا 10 درصد اعتبارات وزارت نیرو به حفاظت کیفیت و کمیت آب اختصاص می یافت و 90 درصد آن برای مصارف توسعه ای و سد سازی استفاده می شد.
وی ادامه داد: سال گذشته برای مدیریت و افزایش کیفیت آب 25 میلیارد تومان به طرح تعادل بخشی آب اختصاص یافت که این اعتبار در سالجاری به 325 میلیارد تومان افزایش یافته و پیش بینی می شود در دو سال آینده 50 درصد اعتبارات وزارت نیرو برای بهره برداری کیفیت و 50 درصد برای اتمام طرح های نیمه تمام و توسعه ای هزینه شود.
مدیر کل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو از اجرای برنامه ایمنی آب با همکاری محیط زیست خبر داد و گفت: در این طرح از ابتدای حوزه آب ریز تا انتهای مسیر، منابع آلوده و آب های سطحی از نظر کیفیت مورد پایش قرار می گیرند.
رییس همایش ملی کیفیت منابع آب و توسعه پایدار نیز گفت: آب سرمنشا تولید، تمدن و تداوم حیات است و این همایش با هدف رفع مشکل های بزرگ این حوزه با حضور متخصصان ملی و استانی برگزار شد.
نورالدین بازگیر افزود: آب یکی از بزرگترین چالش های قرن حاضر است که می تواند سرمنشاء بسیاری از تحولات مثبت و منفی در جهان باشد.
وی ادامه داد: هم اکنون 29 میلیارد متر مکعب از پساب های کشاورزی و شهری کنترل نشده وجود دارد که پیش بینی می شود تا سال یک هزار و 400 به 40 میلیارد متر مکعب افزایش یافته و خطرهای بزرگی از جمله شیوع بیماری ها را برای بشریت به همراه داشته باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی بیان کرد: امروزه به علت محدودیت منابع آب شیرین، رشد جمعیت، بهداشت و افزایش تقاضا، حفظ و مدیریت آب به امر اجتناب ناپذیری برای بشریت تبدیل شده است.
بازگیر گفت: به دلیل خشکسالی های اخیر میزان بارش های کشور از 412 میلیارد متر مکعب به 402 میلیارد متر مکعب کاهش یافته که 72 درصد آن معادل 289 میلیارد متر مکعب تبخیر شده و از گردانه مصرف خارج می شود.
معاون پژوهشی دانشگاه اراک نیز در این نشست گفت: هم اکنون تعامل بین سازمان ها دولتی کم است و باور به متخصصان و توانمندی دانشگاه ها وجود ندارد که استفاده از این توانمندی ها برای کاهش وابستگی و بهره گیری از منابع طبیعی موجود لازم و ضروری است.
علی رضا فضلعلی افزود: این دانشگاه با تعامل و همکاری نزدیک با سازمان آب منطقه ای، ایجاد مرکز تحقیقات آب را در دستور کار خود قرار داده است.
دبیر علمی همایش ملی کیفیت منابع آب و توسعه پایدار نیز اظهار کرد: 196 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شد که 102 مقاله از بین آنها برای ارائه در همایش پذیرفته شد.
مهنوش مقدسی افزود: از این میزان 28 مقاله برای ارائه شفاهی و 74 مقاله به صورت پوستر ارائه شده است.
همزمان با این همایش نمایشگاه دستاوردهای نوین در حوزه کیفی سازی منابع آب برگزار شد.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :