موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/21716 :کد

0

جنگنده های روسی به ناو آمریکا در دریای ژاپن نزدیک شدند

  جمعه ۰۸ آبان ۱۳۹۴ — ۱۲:۵۴
تعداد بازدید : ۹۴   
 تحلیل ایران -جنگنده های روسی به ناو آمریکا در دریای ژاپن نزدیک شدند

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از پرواز جنگنده های روسی در دریای ژاپن و در یک مایلی ناو آمریکایی مشارکت کننده در رزمایش آمریکا و کره جنوبی خبر داد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از پرواز جنگنده های روسی در دریای ژاپن و در یک مایلی ناو آمریکایی مشارکت کننده در رزمایش آمریکا و کره جنوبی خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از آسوشیتدپرس، بیل اوربان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: روز سه شنبه دو جنگنده روسی به ناو هواپیمابر آمریکایی یو اس اس ریگان در ارتفاع 152 متری و فاصله ای یک مایلی نزدیک شدند.
اوربان افزود: ناو آمریکایی، متقابلا چهار هواپیمای اف ای – 18 سوپر هورنیت را به سوی جنگنده های روسی اعزام کرد تا آنها را دور کنند و این «یک اقدام متداول عملیاتی است.»
مقام آمریکایی مدعی شد: ناو آمریکایی که در رزمایش مشترک با نیروی دریای کره جنوبی شرکت کرده است، تلاش کرد با جنگنده های روسی تماس بی سیم برقرار کند اما فایده ای نداشت.
وزارت دفاع آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ایالات متحده قصد دارد تا در آینده 60 درصد ناوگان نظامی خود را در منطقه اقیانوس آرام و هند مستقر کند.
پیش از این، رولاند فلندرزسخنگوی نیروی دریایی آمریکا مستقر در ژاپن گفت: استقرار این ناوها در راستای ایجاد توازن درمنطقه آسیا و اقیانوس آرام است.
ناظران تحولات شرق دور می گویند حضور نظامی آمریکا در این منطقه با هدف اصلی مهار چین در دریای زرد و در چارچوب راهبرد ثقل گرایی آسیایی صورت می گیرد.
با اعلام راهبرد جدید دفاعی آمریکا در بهمن ماه 1390، نشانه هایی از ادراک جدید آمریکایی درباره وزن ژئوپلتیک شرق آسیا بروز کرد. در این راهبرد جدید، تاکید بر وزن راهبردی منطقه آسیا-اقیانوس آرام و افزایش حضور نظامی در این منطقه از تحولات جدید به شمار می آمد و در این مسیر، جهت یابی سیاست خارجی آمریکا نیز بر اساس راهبرد «ثقل گرایی آسیایی» (Pivot to Asia) اعلام شد.
آمریکا در ژاپن و کره جنوبی دارای 6 پایگاه دریایی- هوایی است که از سال1998 (1377) نیروهای آمریکا در آن مستقر هستند.
بطور عمومی واشنگتن در همه سال های حضور خود در منطقه شرق آسیا به دنبال ایجاد تعادل و توازن منطقه ای و البته با حضور قدرتمندانه خود بوده و در اصل با حمایت از کشورهای شرق دور نظیر ژاپن و کره جنوبی تلاش کرده ترتیباتی جهت حرکت به سمت توازن منطقه ای ایجاد کند

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :