موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/21744 :کد

0

صهیونیست ها به هیچ قانون بین المللی پاییند نیستند

  جمعه ۰۸ آبان ۱۳۹۴ — ۰۹:۰۱
تعداد بازدید : ۲۴۲   
 تحلیل ایران -صهیونیست ها به هیچ قانون بین المللی پاییند نیستند

'تام هکی'، استاد ومحقق دانشگاه برایتون با حمایت مجدد از نامه مشترک ۳۴۳ تن از اساتید و پژوهشگران دانشگاه های انگلیس که در آن ضمن حمایت از مردم فلسطین خواستار تحریم دانشگاه های رژیم صهیونیستی شده اند، گ

'تام هکی'، استاد ومحقق دانشگاه برایتون با حمایت مجدد از نامه مشترک 343 تن از اساتید و پژوهشگران دانشگاه های انگلیس که در آن ضمن حمایت از مردم فلسطین خواستار تحریم دانشگاه های رژیم صهیونیستی شده اند، گفت: این وظیفه ما است که در برابر قانون شکنی های این رژیم بایستیم.

 

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی " تحلیل ایران " 'تام هکی،' استاد حوزه فلسفه وعلوم سیاسی دانشگاه برایتون و از امضا کنندگان این نامه، در گفت وگو با ایرنا، ضمن اشاره به شانتاژ تبلیغاتی لابی صهیونیستی و طرفداران رژیم اسرائیل، علیه منتقدین این رژیم گفت برخلاف این شانتاژها، تمام اعضاء کمپین تحریم رژیم اسراییل، از 'روی اراده کامل و آگاهی'، نظراتشان را علیه 'تمام ابعاد و گونه های تبعیض نژادی' اعلام کرده اند.


وی افزود: از سوی دیگر فشارهایی بر اساتید دانشگاه های انگلیس وجود دارد که باید همواره سرشان به کار خودشان باشد و درگیر موضوعات سیاسی از این جنس نشوند؛ اما اینکه اکنون این موضوع عنوان شده، نشان گر اراده ای قوی از سوی اساتید است که کمر در برابر فشارها خم نمی کنند.


این استاد دانشگاه در پاسخ به این سووال که آیا نامه یاد شده سبب به مخاطره افتادن موقعیت امضاء کنندگان آن نخواهد شد یا نه، گفت: اساتید انگلیسی در جایگاهی قرار دارند که توصیه ها و یا توبیخ های دولتی را جدی نمی گیرند. ضمن اینکه این دولت (انگلیس)، همان دولتی است که تعهداتش را در قبال رژیم اسرائیل، مبنی بر لزوم پایبندی این رژیم به قوانین بین المللی، اجرا نمی کند.


وی در همین حال افزود: وضعیت در انگلیس و به طور کلی در جهان طی یک سال گذشته، به ویژه 18 ماه گذشته، در خصوص دیدگاه مردم نسبت به اقدامات رژیم اسرائیل علیه حقوق فلسطینیان، تغییر کرده است.


تام هکی توضیح داد: جنایت های صورت گرفته در غزه در تابستان سال گذشته و تلاش های فزاینده [رژیم اسرائیل] برای تصرف سرزمین های فلسطینی و پاک سازی نژادی در شرق بیت المقدس، نشان گر این است که رژیم اسرائیل هیچ تمایلی برای مذاکره به منظور حل این بحران ندارد و هیچ قانون بین المللی را برنمی تابد.


این استاد دانشگاه برایتون افزود: ازاین رو آن هایی که نامه یاد شده را امضاء کردند بر این باور هستند که این نامه می تواند ابزاری برای ابراز انزجار از شرایط فعلی در سرزمین های اشغالی فلسطین قلمداد شود.


وی درعین حال یادآور شد: اما هرکس که تصور کند این نامه اساتید دانشگاهی انگلیس اقدامی علیه یهودیان است، اشتباه کرده و در زمین صهیونیست ها بازی می کند.


این استاد دانشگاه همچنین ضمن اشاره به نقش مخرب کشورهای غربی از طریق دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه، گفت: این شرایط از طریق جادو به وجود نیامده است بلکه عقبه ای دارد؛ و عقبه آن برمی گردد به حضور امپریالیسم در منطقه و شرایطی که قدرت های غربی تلاش کرده اند تا دیدگاهشان را در منطقه جاری کنند.


وی افزود: من فکر می کنم که این وظیفه ما در غرب و به طورکلی در دنیا به ویژه ایران است که در برابر سرپیچی های رژیم اسراییل از حقوق بشر و قوانین بین المللی ایستادگی کنیم.


این استاد دانشگاه برایتون که تاکنون کتاب ها و مقالات زیادی درمورد رژیم اسراییل و مساله فلسطین نوشته است، همچنین تصریح کرد: راه حل خروج از بحران کنونی فلسطین با توهین، تبعیض و استعمار فلسطینیان حاصل نمی شود.


وی با اشاره به این نکته که سرنوشت فلسطین بایستی توسط خود مردم منطقه رقم بخورد، گفت: من فکر می کنم که این وظیفه ما در غرب و کشورهای خارج از منطقه نیست که در خصوص حل مسائل منطقه، اعمال نظر کنیم، چرا که این کار سبب انعکاس این برداشت می شود که آن هایی که خارج از منطقه هستند، حق تحمیل دیدگاهشان را در خصوص مردم منطقه دارند که این درست نیست.


در نامه 343 تن از اساتید انگلیسی که سه شنبه گذشته در روزنامه گاردین به چاپ رسید، عنوان شده است: «به عنوان اساتید و محققان دانشگاه های انگلیس، عمیقاً از اشغالگری غیرقانونی اسرائیل بر سرزمین های فلسطینی، نقض تحمل ناپذیر حقوق بشر که بر همه بخش های مردم فلسطین تحمیل شده و نیز تصمیم اسرائیل برای تداوم ساخت وسازها ( شهرک سازی ها) ناخشنود هستیم.'


امضاکنندگان این نامه تحت عنوان 'تعهد اساتید دانشگاه های انگلیس به احقاق حقوق فلسطینی ها'، تأکید کرده اند که دعوت برای بازدید از نهادهای دانشگاهی اسرائیل را نخواهند پذیرفت و در کنفرانس هایی که این رژیم حامی مالی آن باشد، شرکت نمی کنند.'


در همین حال پروفسور 'جاناتان روزنهد' استاد دانشگاه مدرسه اقتصادی لندن در بیانیه ای در حمایت از این حرکت تحریمی گفت که 'دانشگاه های اسراییل در قلب نقض حقوق بین الملل و سرکوب مردم فلسطین قرار دارند. '


وی با بیان اینکه این حرکت تحریمی مشترک دانشگاهیان انگلیس و ولز می تواند فشارهایی را متوجه امضاء کنندگان نامه یاد شده کند، افزود: از افراد دیگر نیز انتظار داریم که به این حرکت بپیوندند.


در همین حال به گزارش منابع انگلیسی، 'دیوید کواری ' سفیر انگلیس در سرزمین های اشغالی در واکنش به نامه اساتید دانشگاه های انگلیس در بیانیه ای عنوان کرد که لندن مخالف چنین تحریم هایی است.


وی گفت:« دولت انگلیس قویاً مخالف درخواست ها برای تحریم اسرائیل است. ما خود را متعهد می دانیم که روابط علمی و دانشگاهی مان را با اسرائیل توسعه دهیم. واقعیت این است که روابط تجاری و فنی بین اسرائیل و انگلیس به سرعت درحال گسترش است و انگلیس اجازه نمی دهد طرفداران تحریم، 60 سال تبادل و شراکت با ارزش بین دو طرف را از بین ببرند.»


«سیمون جانسون» مدیر اجرایی شورای رهبری یهودی انگلیس نیز امضاکنندگان این نامه را به در پیش گرفتن استانداردهای دوگانه متهم کرد و گفت: «این پژوهشگران باید تشخیص دهند که اقدام آنها تفرقه انگیز و تبعیض آمیز است و به ارتقاء صلح یا بهبود زندگی فلسطینی ها کمک نمی کند.'


سفارت رژیم صهیونیستی نیز در بیانیه ای گفته است که 'جنبش تحریم به جای گسترش همزیستی سبب گسترش تنفر و بیگانگی میان دو طرف خواهند شد.'


در ماه فوریه گذشته نیز 700هنرمند و نویسنده انگلیسی در نامه مشترکی که در روزنامه گاردین به چاپ رسید، خواستار تحریم فرهنگی رژیم صهیونیستی شده بودند.

 

/ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :