موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی شهری

a/21831 :کد

ضرورت باز طراحی معابر شهری ناشی از حوادث طبیعی

ناصر محمدي

  جمعه ۰۸ آبان ۱۳۹۴ — ۱۷:۱۹
تعداد بازدید : ۱۳۶۷   
 تحلیل ایران -ضرورت باز طراحی معابر شهری ناشی از حوادث طبیعی

ضرورت باز طراحی معابر شهری بمنظور کاهش

چندی است که با تغییر رژیم آب و هوایی در کشور فصل پاییز با ورود هوای سرد و بارش بارانهای شدید همراه شده است. ورود جبهه جدید آب و هوایی از غرب کشور که از چند روز گذشته آغاز شده موجب  بارش باران  شدید در استانهای کشور بویژه استانهای غربی کشور شده است.


درروز گذشته دراستان ایلام بویژه شهر ایلام بارش باران شدید موجب آب گرفتگی در معابر شهری این شهر شده و40درصد از مناطق شهری ایلام موجب آب گرفتگی و خسارت شدید شده است  و تا کنون 3نفر کشته شده اند و در زمان تهیه  خبر بارش باران ادامه دارد  وبسیاری از تاسیسات شهری آسیب دیده اند.


این حادثه  در سطح بسیاری از شهر های کشور در حال وقوع است و سازمان هواشناسی هشدار های لازم را  از طریق رسانه های خبری به اطلاع مردم و مسئو لین می رسانند این اولین باری نیست که کشور با این چنین حوادث طبیعی مواجه می باشد و این حوادث طبیعی همه ساله درحال وقوع است.ضروری است مسئولین و شهرداران شهر های کشور  با آمادگی  کامل و بازسازی معابر و باز طراحی آنان از وقوع حوادث ناگوار جلو گیری کنند.


این خطر  همچنین در کمین کلانشهر ها بویژه شهر تهران است که با حفر تونلهای مترو  با توجه به ضرورت و نیاز شهری این خطر چندین برابر می گردد به گونه ای که آب گرفتگی یکی از معایر مترو در سال گذشته شاهد بوده ایم و خود شهردار تهران آقای قالیباف  وارد عمل شدند. متاسفانه در کشور اقدامات پیشگیرانه صورت نمی پذبرد بلکه پس از وقوع حوادث آنهم ناگوار پس از چندی اقدامات نه چندان مثبت آنهم گذرا صورت می پذیرد.


لذا ضروری است  عرصه طبیعی کشور با باز طراحی مجدد در تمامی عرصه ها خود را برای مقابله با تمامی حوادث طبیعی از جمله سیل ، زلزله آنهم در شهرهای بزرگ و کلانشهر ها مهیا سازیم. بدیهی است که ایجاد ستاد های مدیریت بحران در مرکز و سایر استانها بااین روش پاسخگو نخواهد بود وضروری است با انجام تدابیر لازم  تمهیدات ضروری برای مقابله با حوادث طبیعی و کاهش آسیب های  ناشی از وقوع اینگونه حوادث صورت پذیرد.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :